YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 10:55   Güncelleme : 27-05-2021 10:55

DOKAP’tan Rektör Bilgin’e ziyaret

DOKAP Başkanı ve beraberinde ki heyet, Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e ziyaret gerçekleştirdi.

DOKAP’tan Rektör Bilgin’e ziyaret

DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) Başkanı Hakan Gültekin ve DOKAP heyeti, 25 Mayıs 2021 Salı günü Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e nezaket ziyaretinde bulundu.

DOKAP yetkilileri ve Üniversitenin proje koordinatörlerinin de katılımı ile gerçekleşen görüşmede, “Bölgesel gelişme politikalarının ulusal düzeyde öncelik ve hedeflerini belirlemek amacıyla hazırlanan Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi’nin “sosyo-ekonomik ve mekânsal olarak bütünleşmiş, rekabet gücü ve refah düzeyi yüksek bölgeleriyle daha dengeli ve topyekûn kalkınmış bir Türkiye” vizyonu ile faaliyetler yürüten DOKAP ile Üniversite arasında işbirliklerinin geliştirilmesi ve ortak stratejiler geliştirilmesi konularında değerlendirmeler yapıldı.

Artvin özelinde Doğu Karadeniz’in tarihi, beşerî, kültürel ve tabiat noktasında sahip olduğu potansiyelin ele alındığı görüşmede, topyekûn kalkınma ilkesinin uygulanabilir hale getirilebilmesi adına üniversitelere ve bölgede faaliyet yürüten kurum ve kuruluşlara, STK’lara düşen görevler hakkında fikir alışverişleri yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Artvin’in ve dolayısıyla Doğu Karadeniz’in jeopolitik konumuna vurgu yaparak Karadeniz, Kafkasya ve Hazar Havzası üçgeninde bölgenin sahip olduğu stratejik öneme dikkat çekti.

Üniversitenin Tıbbi Aromatik Bitkiler alanında ‘ihtisas üniversitesi’ olarak faaliyetler yürütmekte olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Tıbbi-Aromatik bitkilerin ecza ve ilaç sektörlerinin yanı sıra Orman Endüstrisi gibi farklı disiplinlerde de değerlendirilebilmesi adına Üniversitede çeşitli araştırmaların sürdüğünü dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Bilgin, Üniversitede yeni dönemde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında ‘ihtisaslaşan araştırmacı bir üniversite’ kimliği ile topyekûn kalkınma stratejisine uygun adımlar atacağını vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Bilgin aynı zamanda kuruluş aşaması tamamlanan Üniversite’nin Botanik Bahçesinin sadece endemik bitkiler ve Tıbbi-Aromatik bitkiler üzerine yapılacak çalışmalarla değil aynı zamanda kentin doğal dokusuna yeni bir renk katarak kentin farklı platformlarda tanıtılmasının sağlanması ve kentin turizm hareketliliğine yeni bir ivme kazandırılması bağlamında önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin de DOKAP olarak ülkemizin dengeli kalkınma hedefine ulaşması yolunda bölge illerinde ekonomik faaliyetlere dinamizm kazandırılması, yerel potansiyelin harekete geçirilerek kaynakların yerinde ve etkin kullanılmasının teşvik edilmesi gibi stratejiler doğrultusunda sağlıktan turizme, enerjiden eğitime kadar birçok alanda bölgede faaliyet yürüten kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmalar başlattıklarını ifade etti.

Başkan Gültekin DOKAP’ın ‘’Turizm ve Çevresel Sürdürülebilirlik”, “Ekonomik Kalkınma”, “Altyapı ve Kentsel Gelişme”, “Sosyal Gelişme”, “Yerel Düzeyde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi” gibi farklı temalarda çeşitli eylem planlarına sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Üniversitenin Rektörlük Makamındaki ziyaret karşılıklı hediye ve plaket takdimi ile sona erdi.

AÇÜ