YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 10:56   Güncelleme : 26-05-2021 10:56

DOKAP’TAN ARTVİN SUNUMU

Doğu Karadeniz Projesi Başkanlığı, Gençlik Merkezi Toplantı Salonunda 2021-2023 yılları arasında Artvin ili çalışma planı sunum toplantısı gerçekleştirdi.

DOKAP’TAN ARTVİN SUNUMU

DOKAP BKİ Başkanı Hakan Gültekin’in 2021-2023 yılları arasında Artvin İli Çalışma Planı Sunumunu yaptığı toplantıya Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkan Vekili Suat Tarım, ilçe belediye başkanlarıi ilçe kaymakamları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılım gösterdi.

Program Vali Yılmaz Doruk’un açılış konuşmasını gerçekleştirmesi ile başladı. Doruk konuşmasında DOKAP’ın Karadeniz Bölgesi’nin sahip olduğu kaynakları değerlendirerek, bölgenin yaşam kalitesini, refah düzeyini ve gelir düzeyini artırmayı hedefleyen önemli bir gelişim projesi olduğunu vurgularken, “Bu bağlamda DOKAP, bölgemizin de kalkınmasını hızlandırmak amacıyla gerekli tüm çalışmaları yapmaktadır. Bu vesile ile DOKAP başkanımız ve çalışan personellerine başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Vali Doruk konuşmasını, “İlimiz yöneticileri olarak bölgemizin ilerlenmesine yönelik tarım başta olmak üzere her alandan projeler üretmek hedefimiz. Bu yönden kurumlar ile beraber çalışmalarımızı yapmaktayız. Bunun için yaşadığımız şehri iyi tanımak sahip olduğu kaynakları da iyi bilmek gerekiyor. Artvin olarak bu noktada çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Eşsiz doğası, jeopolitik konumu, barajları ve sahip olduğu daha birçok özelliği ile ilimiz; bölgenin ve ülkemizin gözbebeği konumundadır. Sahip olduğumuz bu potansiyelin DOKAP aracılığıyla en etkin şekilde il ve ülke ekonomimize tarif edilmesi mutlaka yarınlarımıza katkı sunacaktır” diyerek sonlandırdı.

Doruk’un açılış konuşmasının ardından DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hasan Gültekin konuşma yaparak DOKAP’ın amaçlarını sıraladı. Gültekin konuşmasının devamında 2021-2023 yılları arası Artvin’e dair DOKAP projelerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi olarak on bir ilde 4 bölgenin kalkınması, gelişmişliği ile ilgili proje bazlı çalışan bir kurum olduklarını ifade ederek, “Birinci Kalkınma Planı döneminde, her bölgenin kalkınma fırsatlarını ortaya çıkarıp değerlendirerek rekabet gücünün geliştirilmesi, bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması yoluyla bölgelerde yaşam kalitesinin iyileştirilmesi konusunda uyguladığımız planlar, programlar, projeler ve faaliyetlere devam edilmektedir. Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yürütülecek olan proje “Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” ve “Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” başlıklarından oluşmuştur. Bitkisel Üretimin Altyapısının Geliştirilmesi projesinin 2017 yılı ödeneği 1.000.000 TL olup ödenek İl Müdürlüğü proje hesabına aktarılmıştır. Proje kapsamında 7 adet 98 m² kayın mantarı sera kurulumu ve 48 adet aile tipi hobi sera kurulumu gerçekleştirilmiştir.2020 yılında Artvin İlinde ne yaptık özellikle tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili önemli bir çalışmayı 2015 yılından bugüne kadar yürütmekteyiz” dedi.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin’in, 2021-2023 yılları arasında Artvin ili çalışma planı sunumunun ardından Vali Yılmaz Doruk kapanış konuşması gerçekleştirdi. Doruk, “İnşallah bundan sonraki süreçte de DOKAP ile yakın iş birliği içerisinde çalışacağız. Bir bölgenin kalkınması yatırımların o bölgeye gelmesi ile alakalı bir husustur. Yatırımlar nasıl gelir? Ya kendi ülkenin tasarruflarıyla, yerel tasarruflarıyla kaynak oluşturursunuz yatırıma gidersiniz ya da borç alırsınız. Dolayısıyla her zaman her ülke için sermaye çekmek bir mesele olmuştur. Bu kaynakları iyi kullanmak gerekir. Biz de bölgemizi kalkındırmak isterken elimizdeki kaynağı iyi kullanmamız lazım. İsabetli kararlar vermemiz lazım. Biz bir kalkınma uzmanı değiliz ama şüphesiz tecrübeli birikimlerimiz yazma, çizme, okumalardan edindiğimiz bilgiler dolayısıyla iyi kararlar vermemiz lazım. Herkesin öncelikle bulunduğu şehirde, ilçede bir vizyon belirtmesi gerekiyor ve o vizyon oluşturulurken bölgedeki kaynaklara dikkat edilmesi gerekiyor. Bölgemizin insanına, ekonomisine, doğal kaynaklarına bir bakıp oranın kalkınmasına yönelik gelecek perspektifini çizerek yol belirlemek gerekiyor” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ