YEREL
Giriş Tarihi : 19-06-2021 00:25   Güncelleme : 19-06-2021 00:27

DOKA 141’inci Yönetim Kurulu Toplantısı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı 141’inci Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleşti.

DOKA 141’inci Yönetim Kurulu Toplantısı

DOKA 141’inci Yönetim Kurulu Toplantısı Artvin Grand Otel’de gerçekleşti. Yönetim Kurulu Toplantısı’na Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Rize Valisi Kemal Çeber, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Giresun Valisi Enver Ünlü, Artvin Belediye Başkanı Vekili Gülşen Kurul, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Artvin İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, Rize İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Gümüşhane İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu, Giresun İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Şahin üye illerin Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman katılım gösterdi.

Yönetim Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını Rize Valisi Kemal Çeber gerçekleştirdi. Çeber yaptığı konuşmada Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın toplantısının bölgede yönetim çalışmalarının dünyadaki ve ülkedeki yıllık uygulama örnekleri ile beraber değerlendirilerek bu alanda bölgede daha etkin ve verimli bir modeli kurulmasına yönelik öneriler üzerinde çalışacaklarını bildirdi.

Doğu Karadeniz’in birbirinden güzel illerinden yine Doğu Karadeniz’in en doğusunda ve en güzel illerinden biri olan Artvin’de beraber olduklarını ifade eden Çeber, “Biz konuları olduğu zaman vali ve meclis başkanlarımızla kendi aramızda görüşüyoruz, istişaremizi yapıyoruz. Hiçbir işimiz aksamıyor ama yüz yüze toplantı anlamında biraz gecikmeli olarak bu toplantımızı yapıyoruz. Ben şimdiden ev sahiplerimiz olan sayın valimize, DOKA genel sekreterlerine ve çalışanlarına ve de Artvin’de görev üstelenen tüm Artvinlilere teşekkür ediyorum. Tüm diğer iller adına ve yapacağımız toplantının alacağımız kararların hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yönetim Kurulu Toplantısı’nın gündemi içerisindeki maddeler arasından çok önem teşkil ettiğini düşündükleri maddeleri ifade etmeyi uygun gördüklerini ve iki husustan bahsedeceğini açıklayan Çeber, “Bugün biz Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının toplantısının bölgemizde yönetim çalışmalarının dünyadaki ve ülkemizdeki yıllık uygulama örnekleri ile beraber değerlendirilerek bu alanda bölgemizde daha etkin ve verimli bir modeli kurulmasına yönelik öneriler üzerinde çalışacağız. Diğer bir gündem maddemiz olarak da yine bölgemizde tarihi ve kültürel değerlerin turizme kazandırılması ve kültür turizm rotalarının ortaya çıkartılmasına, tarihi kültür rotalarına adı ile uygulamaya konulmasıyla ilgili güdümlü proje önerisini görüşeceğiz ve diğer gündem maddelerini inşallah görüşeceğiz. İllerimiz için bölgemiz için hayırlı kararlar alacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Çeber’in yaptığı konuşma ardından basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, bu sene içinde özel sektöre yönelik, özellikle ihracata dönük yüksek katma değerli ürünlerin üretimi konularında uygulamaya geçirilmesi planlanan destek programlarına ilişkin fikir alışverişi gerçekleştirdi.

Toplantının bitmesinin ardından toplantıya katılım gösterenler Vali Doruk eşliğinde eski Pazar yerinde Artvin Sokağı olarak dizayn edilen caddede gezildi. Artvin’in markalaşması için hazırlanan ürün satış yerinden gelen misafirlere bilgi verildi akabinde Gastronomi müzesi gezildi.

Gastronomi Müzesi gezilirken müzenin kuruluş faaliyetlerinde çalışan Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Süleyman Engin tarafından müzeye dair açıklamalar yapıldı. Müzenin oluşum aşamasında bütün ilçeleri ve köyleri, bütün mezraları gezdiklerini belirten Engin, “Şu an müzede bulunan malzemeleri böyle topladık. Artvin mutfağının 3 asır önceki halini canlandırmaya çalıştık. Özellikle cam fanusların içerisinde Artvin mutfağına konu olmuş bütün yemekler var. Biz bu yemekleri hazırlarken özellikle yaşlılarımızla bir araya gelip geleneksel mutfağımızı tam anlamıyla kayıt altına almaya çalıştık. Şu an bütün katlarda Artvin mutfağını görebilirsiniz. Yerel ürünlerimiz ve eskiden yemek yapımında kullanılan aletler, ve yemek sunumunda kullanılan tabaklar vesaire mevcut” dedi.

DOKA’nın 141’inci Yönetim Kurulu Toplantısının ardından gerçekleştirilen etkinlikler Artvin-Borçka yolunda yeni açılan İbrikli Marinası’nda devam etti.

DİLAN ŞAHİNBAŞ