YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2022 13:33   Güncelleme : 19-04-2022 13:33

Doğu Karadeniz’in Çanakkale Cehhesi

Doğu Karadeniz’in Çanakkale Cehhesi

Arhavi halkının, Balıklı Ormanları ve Pilarget Havzası olarak isimlendirilen bölgenin adı “Balıklı Şehitler Ormanı” olarak değiştirilmesi yönündeki talepleri Meclis gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Arhavi halkının Balıklı Ormanları ve Pilarget Havzası olarak isimlendirilen bölgenin“Balıklı Şehitleri Ormanı” olarak değiştirilmesi ve bölgede verilen tarihi mücadelelerin önemine yakışır şekilde bir “Şehitlik Abidesi” yapılmasını talep etmekte olduğunu TBMM gündemine taşıyarak İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması üzerine soru önergesi verdi.

Bayraktutan soru önergesinde şu ifadeler yer verdi:

“Artvin ili Arhavi ilçesine bağlı Balıklı Ormanları ve Pilarget Havzası olarak isimlendirilen bölge yakın tarihimizde yer alan I. Dünya Savaşı ve vatan müdafaası sürecinde çetin çarpışmaların gerçekleştiği, stratejik bir bölge olma özelliğindedir. Cepheye giden Gönüllüler, Hopa Hudut Taburu, Seyyar Jandarma Taburu ve 8.Alay’a mensup binlerce askerimiz Balıklı Tepelerinde şehit düşmüştür. Bu açıdan, Balıklı Ormanları, Doğu Karadeniz’in Çanakkale Cephesi’dir demek mümkündür.

Bölge halkı bölgenin adının “Balıklı Şehitleri Ormanı” olarak değiştirilmesi ve bölgede verilen tarihi mücadelelerin önemine yakışır şekilde bir “Şehitlik Abidesi” yapılmasını talep etmektedir.

İlgili konuda gerekli başvurular Cumhurbaşkanlığına, İlgili Bakanlıklara, Artvin Valiliğine ve Arhavi Kaymakamlığına iletilmiş, ancak herhangi bir sonuç alınamamıştır.

Bu Bağlamda;

  1. Artvin ili Arhavi İlçesine bağlı Balıklı Köyü sınırlarını çevreleyen ve Balıklı Ormanları olarak isimlendirilen bölge hakkında bugüne kadar Bakanlığınıza ulaşmış kaç adet başvuru vardır? İlgili konulardaki başvuruların akıbeti nedir?

 

  1. Arhavi Halkının talepleri doğrultusunda Balıklı Köyü sınırlarını çevreleyen ve Balıklı Ormanları olarak isimlendirilen bölgenin isminin “Balıklı Şehitleri Ormanı” olarak değiştirilmesi ve bölgede “Şehitlik Abidesi” yapılması yönünde yürütülen her hangi bir çalışma var mıdır? İlgili çalışmalar hangi aşamadadır?

 

  1. Arhavi Halkının ilgili talepleri doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılması adına bir takvim açıklar mısınız?”

 

Dilan Şahinbaş