DOĞA
Giriş Tarihi : 02-09-2022 15:24

Doğaya Güç Kat Ağı Artvin’de

Doğaya Güç Kat Ağı Artvin’de

“Güçlü sivil toplum etkin doğa koruma” sloganıyla yola çıkan Doğaya Güç Kat Projesi’nin Karadeniz Bölgesi eğitimi Artvin’de düzenlenecek.

“Güçlü sivil toplum etkin doğa koruma” sloganıyla yola çıkan Doğaya Güç Kat Projesi evsahipliğindeevsahipliğinde düzenlenen bölgesel eğitime, yedi farklı şehirden on iki sivil toplum kuruluşu, 3-4 Eylül tarihlerinde Artvin’de bir araya gelecek.

“Doğa Koruma ile İlgili Mevcut Komisyonlar ve Savunuculuk” isimli eğitim programına Artvin, Rize, Ordu, Kars, Iğdır, Trabzon, Erzurum, Gümüşhane’den Hemşin Yaşam Derneği, Çukulit YeniHayat Derneği, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, Yeşil Artvin Derneği (YAD), Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, Kuzey Doğa Derneği, Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği, Güllübağ Doğa Derneği, Gümüştuğ Vadisi Çevre Koruma Kültür ve Turizm Derneği (GÜÇDER), Gola Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Tortum-Uzundere Yerel Eylem Grubu Derneği, Abu Çağlayan Vadisi, Doğa Araştırmaları Derneği temsilcileri katılım gösterecek.

İki gün sürecek ve Koru Otel’de gerçekleşecek eğitim programı ise şu şekilde;

1. GÜN (Cumartesi)

10.00 - 10.30     Açılış, Program Hakkında Bilgilendirme ve Tanışma (İrem Dönmez)

10.30 - 11.15     Doğa Korumayla İlgili Komisyonlar, STK Katılımı ve Karar AlmaSüreçlerindeki Yeri  (Osman Erdem)

11.15 - 11.30     Teneffüs

11.30 - 12.00     Doğa Koruma ve Milli Parkların Çalışmaları- STK işbirlikleri

12.00 - 13.00     Medyada Doğa ve Yaşam Mücadelesi (Dilan Şahinbaş)

13.00 -14.00      Öğle yemeği

14.00 - 15.15     Ulusal Sulak Alan Komisyonu, Mahalli Sulak Alan Komisyonları (Güler Bozok) Sulak Alan Koruma Bölgeleri, Sulak Alan Yönetim Planları (Osman Erdem)

15.15 - 15.30     Teneffüs

15.30 - 16.15     Karadeniz Bölgesi’ndeki Önemli Sulak Alanlar ve Başlıca Sorunları (Osman Erdem)

    1. - 17.15     STK’lar için Kaynak Geliştirme ve Yönetimi  (Ozan Dinçer- STGM)

2. GÜN (Pazar)

09.30 - 10.00     Su Havzaları, Türkiye'nin Havzaları, Sorunlar, Su ve Havza Yönetiminin Önemi  (Osman Erdem)

10.00 - 10.30     Doğu Karadeniz’de Havza Çalışmalarına Örnekler, Deneyim Paylaşımı     

10.30 - 11.15     Av komisyonları- Biyolojik Çeşitlilik ve Koruma Gerekçeleri (Güler Bozok)

11.15 - 11.40     Teneffüs ve Odaların Boşaltılması

11.40 - 12.30     Çevre Hukuku (Av. Bedrettin Kalın)

12.30 - 13.30     Değerlendirme Formlarının Dağıtılması, Öğle Arası

13.30 - 14.30     Biyolojik Bilimlerde Arazi Çalışmaları Rehberi (Doğan Erhan Ersoy)

14.30 - 15.15     Bölgesel Doğa Savunuculuk Deneyimleri  (Nur Neşe Karahan)

15.15 - 16.30     Yerel Komisyonlardaki Bilgi Deneyim Paylaşımı

  • Emrah Çoban- KuzeyDoğa Derneği
  • Ali Coşkun- Coşkun Eruz- Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği
  • Musa Han- Erzurum Uzundere

Söyleşi 1: Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği -Zümran Ömür

Söyleşi 2: Kooperatifçilik ve Değer Yaratmak- Hemşin Yaşam Derneği

Doğaya Güç Kat Ağı Nedir?

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Doğa Araştırmaları Derneği’nin ana yürütücülüğünde farklı illerde çevre ve doğa koruma alanında çalışan 8 STK’nın ortaklığında yürütülen Doğaya Güç Kat Projesi, Türkiye’de yerel düzeyde çevre ve doğa koruma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının karar verme süreçlerine katılımını artırarak sivil toplum ve aktif vatandaşlığın güçlendirilmesine katkıda bulunmak hedefiyle 2020 yılının Ocak ayında yola çıktı.

Etkin bir doğa koruma için güçlü sivil toplum hedefiyle tasarlanan proje kapsamında Türkiye genelinde çalışma yürüten STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.  Üç buçuk yıllık proje sürecinde yereldeki STK’lar savunuculuk, lobicilik, stratejik plan, gönüllü yönetimi, kaynak geliştirme, müzakere yöntemleri, çatışma yönetimi gibi başlıklarda çeşitli eğitimlerde desteklenecek.

Proje kapsamında STK’lara teknik ve hukuki konularda destek olmak üzere bir danışma birimi de hayata geçirilecek. “Doğa Danış” STK’ların ihtiyaç duyduğu konularda  sivil toplum kuruluşlarının hemen yanı başında olacak.

Doğaya Güç Kat Projesi çeşitli eğitim ve çalışmalarıyla kapasiteleri güçlendirilen STK’ların yereldeki katılım mekanizmalarına dahil olmasını ve karar alma süreçlerine etki etmesini hedefliyor. 

Katılımcı demokrasinin önemli araçlarından biri olan STK’ların güçlenmesinin ve karar mekanizmalarında yer alarak kararları etkileyebilmesinin önemine inanan farklı kentlerden sekiz sivil toplum kuruluşunun ortaklığında hayata geçirilen Doğaya Güç Kat Projesi, aynı zamanda doğa koruma alanında çalışan ve doğayı savunmak için çalışma yürütmek isteyen farklı sivil yapılanmalardan meydana gelecek bir ağın da temelini oluşturuyor.

Önümüzdeki süreçte hayata geçirilmesi planlanan Doğaya Güç Kat Ağı ile yerelde faaliyet gösteren ve doğa koruma çalışmalarında yer almak isteyen STK’lar arasında iletişim ve işbirliklerinin desteklenerek STK’ların karar alma süreçlerine aktif katılım gösterebilmesi amaçlanıyor.

 

 

AdminAdmin