YEREL
Giriş Tarihi : 18-09-2021 10:50   Güncelleme : 18-09-2021 10:50

DOĞAYA GÜÇ KAT

Doğa Araştırmaları Derneği tarafından hazırlanan Doğaya Güç Kat Projesi kapsamında 46 sivil toplum kuruluşunun katılımı ile Ankara’da 2 gün süren toplantı gerçekleştirildi.

DOĞAYA GÜÇ KAT

Yeşil Artvin Derneği adına Dilan Şahinbaş ve Hasan Yüksel’in katılım gösterdiği toplantıda hem uygulamadaki sorunlar hem de çözüm önerileri konuşuldu.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Doğa Araştırmaları Derneği olarak ana yürütücüsü olunan proje kapsamında düzenlenen toplantıda doğa koruma alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, kamu- STK işbirliğinin zayıflığına ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iletişim eksikliğinin ortaya çıkardığı sorunlara dikkat çekti. STK temsilcileri doğa/çevre koruma alanındaki başlıklara müdahil olamadıklarını aktarırken kamu yetkililerinin bilgi paylaşımı konusunda ise istekli davranmadığını belirtti.

Çevre sorunlarının çözümü için kamu desteği ve işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayan STK temsilcileri karar alma süreçlerine daha fazla dahil olmak istediklerini de aktardı. Katılımcı sivil toplum kuruluşları güçlü bir doğa koruma için STK’lar arası iletişimin önemli olduğunu ve bölgesel olarak birlikte çalışmanın sorunlara hızlı müdahale için önemli olduğunun altını çizdi.

Toplantıda doğa koruma alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının dahil olabileceği katılım mekanizmaları da ele alınırken, Tarım ve Orman Bakanlığından gelen yetkililer sulak alanlar, havza yönetimi ve av komisyonları hakkında bilgi verdi ve STK’ların bu komisyonlara nasıl dahil olabileceğini aktardı. Sivil toplum kuruluşlarının çoğunluğu ilgili katılım mekanizmaları hakkında bilgi sahibi olmadığını aktarırken, bu konuda yapılacak eğitim çalışmalarıyla birlikte bu katılım mekanizmalarına dahil olmak istediklerini söyledi.

Doğaya Güç Kat Projesi kapsamında bir araya gelen STK’ların Kasım ayında düzenlenecek bir çalıştay ile yerelde doğa koruma çalışmaları yürüten veya bu çalışmalarda yer almak isteyen STK’lar arasında iletişim ve işbirliklerinin destekleneceği bir ağın temelini oluşturması bekleniyor.

Yeşil Artvin Derneği adına toplantıya katılan Dilan Şahinbaş toplantı dönüşü yaptığı açıklamada Doğaya Güç Kat Projesini açıkladı.  Doğaya Güç Kat Projesinin, Türkiye’de yerel düzeyde çevre ve doğa koruma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının karar verme süreçlerine katılımını artırarak sivil toplum ve aktif vatandaşlığın güçlendirilmesine katkıda bulunmak hedefiyle 2020 yılının Ocak ayında yola çıktığını belirten Şahinbaş, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğa mücadelesi veren insanlarla tanıştık. Bulunduğumuz sivil toplum kuruluşu içerisinde yaptığımız faaliyetleri birbirimize aktardık. Ayrıca aynı bölgede bulunan sivil toplum kuruluşları kendi aralarında çalışma gerçekleştirdi ve ortak eksikliklerimiz, ihtiyaçlarımız ortaya koyuldu. Verimli bir toplantı oldu” dedi.

Toplantıda hem Doğa Araştırmaları Derneğinin faaliyetlerinin aktarıldığını hem de Doğaya Güç Kat Projesinin ayrıntılarının anlatıldığını ifade eden Şahinbaş, “Doğaya Güç Kat Projesi ile etkin bir doğa koruma için güçlü sivil toplum hedefiyle tasarlanan proje kapsamında Türkiye genelinde çalışma yürüten STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Üç buçuk yıllık proje sürecinde yereldeki STK’lar savunuculuk, lobicilik, stratejik plan, gönüllü yönetimi, kaynak geliştirme, müzakere yöntemleri, çatışma yönetimi gibi başlıklarda çeşitli eğitimlerde desteklenecek” dedi.

Şahinbaş açıklamasını, “Katılımcı demokrasinin önemli araçlarından biri olan STK’ların güçlenmesinin ve karar mekanizmalarında yer alarak kararları etkileyebilmesinin önemine inanan farklı kentlerden sekiz sivil toplum kuruluşunun ortaklığında hayata geçirilen Doğaya Güç Kat Projesi, aynı zamanda doğa koruma alanında çalışan ve doğayı savunmak için çalışma yürütmek isteyen farklı sivil yapılanmalardan meydana gelecek bir ağın da temelini oluşturuyor” ifadelerini kullanarak sonlandırdı.

Dilan ŞAHİNBAŞ