YEREL
Giriş Tarihi : 06-01-2022 10:22   Güncelleme : 06-01-2022 10:22

Doğasına Sahip Çıkarken Öldürüldü

Doğasına Sahip Çıkarken Öldürüldü

Hopa’da, 31 Mayıs 2011’de polisin biber gazlı müdahalesi sonucu yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu’nun davası bugün Trabzon’da devam edecek.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, 31 Mayıs 2011 tarihindeki Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayla ilgili, Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, 13 polis hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Lokumcu’nun ölümüne ilişkin ilk duruşma, 20 Aralık 2021'de gerçekleştirildi. SEGBİS’te yaşanan aksaklıkların damga vurduğu duruşmada, mahkeme heyeti, SEGBİS’te yaşanan aksaklıkların sürmesi nedeniyle sanıkların bir dahaki celsede mahkemede hazır bulunmalarına karar verip, duruşmayı 6-7 Ocak’a erteledi.

Lokumcu ailesinin avukatlarından Sercan Aran, “Metin Lokumcu; çevresine, doğasına, deresine sahip çıkarken öldürüldü, katledildi. Onun bıraktığı mirasa sahip çıkmak bizlere düşmektedir” dedi.

Avukat Aran konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Maalesef 10 yılının ardından bir dava açıldı. Bu açılan dava da Hopa'da başlayacakken Trabzon’a kaçırıldı. Kaçırıldığı yetmezmiş gibi, sanıkların hiçbirinin gelmediği bir duruşmada bir yargılama yapmamız ve sanıkları sorgulamamız beklendi.

En son dava ağır ceza mahkemesine taşındı ve geçtiğimiz hafta yapılan duruşmada maalesef sanıkların hiçbirini sorgulayamadık. Çünkü ne gösterdiğimiz fotoğrafları görebiliyordu sanıklar ne gösterdiğimiz videoları izleyebiliyorlardı. Herhangi bir teşhis ve tespit yapamıyorlardı.

Biz de mahkemeden ısrarla bu usulün hukuka aykırı olduğu ve sanıkların doğrudan doğruya soru sorma hakkımızın engellendiğini ifade ettik. Bu karardan rücu edilmesini istedik. Mahkeme bu talebimizi kabul etti. Duruşmayı 6-7 Ocak tarihine ertelemiş oldu.

"Metin lokumcu'nun hukuken hesabını sormak için orada olacağız"

Bu yargılamada sanıkların duruşmaya gelmelerini bekliyoruz. Gelmeleri halinde dosyada aslında yıllardır bulunan bir kısmı kamuoyuyla yeni yeni paylaşılan görüntüleri, sanıklara da göstererek aslında Metin Lokumcu’nun nasıl katledildiğinin tüm açıklığıyla kamuoyuna yansıması ve sanıkların bizim talep ettiğimiz şeklinde yani olası kastla yargılanmanın yolunu açmak istiyoruz. Aslında bu görüntüleri kullanma niyetimiz ve gayemiz bundandır.

Bu anlamda görüntülerin varlığını önemsiyoruz çünkü o gün orada asında Hopa halkına yaşatılan şey bir toplantı, gösteri yürüyüşüne müdahale değildir. O gün orda yaşanılan şey aslında Hopa’daki insanları adeta öldürmeye çalışmaktır. Bu öldürmeye çalışmanın bir sonucu olarak da Metin Lokumcu katledilmiştir. Bu katliamın hukuken hesabını sormak için bizler orada olacağız.

"Çevre örgütlerinin açıklamasını değerli buluyoruz"

Çevre örgütleri bir açıklama yaptı, bu açıklamayı değerli ve önemli buluyoruz, önemsiyoruz. Çünkü Metin Lokumcu çevresine, doğasına, deresine sahip çıkarken öldürüldü, katledildi. Onun bıraktığı mirasa sahip çıkmak bizlere düşmektedir. Biz onun geride kalan dostları, yakınları, avukatları ve ailesi olarak onun peşine düştüğü deresine, suyuna sahip çıkma mücadelesine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle de herkesi 6-7 Ocak’ta Trabzon’a davet ediyorum.”

Dilan Şahinbaş