YEREL
Giriş Tarihi : 08-07-2021 10:20   Güncelleme : 08-07-2021 10:24

DİJİTAL MEDYA ÇALIŞTAYI’NA GAZETECİ ERSÖZ KATILIYOR

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD ) Erzurum'da 4 gün sürecek olan ''Dijital Medya Çalıştayı'' düzenliyor.

DİJİTAL MEDYA ÇALIŞTAYI’NA GAZETECİ ERSÖZ KATILIYOR

Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD ) Erzurum'da 4 gün sürecek olan ''Dijital Medya Çalıştayı'' düzenliyor. Çalıştaya TİGAD Artvin Temsilcisi Hatice Nur Ersöz ve Artvinli TV Muhabiri Ozan Altun katılım sağlayacak.

DİLAN ŞAHİNBAŞ

TİGAD Genel Baskanı Okan Geçgel ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in ortaklaşa düzenleyecekleri Dijital Medya Çalıştayı’na atmış ilden gelecek olan TİGAD Yönetim Kurulu ve TİGAD İl Temsilcilerinin katılımları ve habercilikte yer edinmiş olan önemli isimlerin konuşmacı olarak katılımlarıyla 09-10-11-12 Temmuz Günlerinde Erzurum'da gerçekleştirilecek.

Çalıştay, Erzurum Belediyesi'nin katkıları ile 2 oturum şeklinde gerçekleştirilecek ve şehrin tanıtım gezileri ile sürdürülecektir. Dört gün sürecek çalıştayda günümüzde 'Dijital Medya Sorunları Ve Çözüm Önerileri'' başlıkları ele alınacaktır.

TİGAD‘ın düzenlediği ''Dijital Medya Çalıştayı''na Artvin temsilcisi olarak katılan Hatice Nur Ersöz basına demeç vererek yerel basının çok zor şartlarda faaliyet gösterdiğini, pandemi noktasında basın camiasının çok etkilendiğini ve birçok basın mensubu arkadaşlarının pandemi sürecinde COVİD-19 mücadele ederek çalıştığını ifade etti.

Hükümetin basın kuruluşlarına ekonomik anlamda hiçbir şekilde destek olmadığını vurgulayan Ersöz, “Yerel medyada faaliyet gösteren Artvinli TV’nin İmtiyaz sahibi olarak bir taraftan hastalıkla boğuşurken öte yandan ekonomik kriz ile mücadele ediyorum. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Cumhurbaşkanlığının tasarruf tedbirleri kapsamında belirtilen yazılı basına tasarruf tedbirleri genelgesi, yerel medyayı bitme noktasına getirecektir.  Artvin’de zor şartlarda yazılı, sesli ve görsel medyada hizmet veren arkadaşlarım adına konuşuyorum, bu ekonomik tasarruf tedbirlerini bahane ederek adeta basının susturulduğu inancı oluşmaktadır” dedi.

Basının kamu adına görev yaptığını ve toplumun ortak sesi olduğunu hatırlatan Ersöz, “Pandemi sürecinin atlatılması için büyük çaba sarf edildi. Birçok insan basın sektöründen ekmek yiyor. Devlet tarafından basına gereken önemin verilmesi beklenirken, yayınlanan genelge ile basının kepenk kapatması isteniliyor. Biz bu durumun tekrar ele alınarak Türkiye genelindeki basın mensupları ve işletmecilerin durumlarının tekrar gözden geçirilerek alınan kararların düzeltilmesini beklemekteyiz” diyerek TİGAD’ın Erzurum ilinde düzenlediği “Dijital Medya Çalıştayı” kapsamında basın mensuplarının sorunlarının konuşulacağını Türkiye basınına uygulanan yaptırım karşısında ayakta olacaklarını vurguladı.

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan "tasarruf tedbirleri" genelgesinde yer alan ve özellikle yerel medya kuruluşlarını olumsuz etkileyecek maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Geçgel, “Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacaktır. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan bazı medya kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre; kamu kurum ve kuruluşlarınca mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri hariç olmak üzere basın ve yayın organlarına ilan veya reklam verilmeyecek. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarının basını izleme ile ilgili birimleri ve kütüphane dokümantasyon merkezleri hariç hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak. İdare faaliyetlerini tanıtmaya yönelik rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınlar basılmayacak, bu dokümanların hazırlanması ve paylaşımı elektronik ortamda yapılacak.

“Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacak” diyen TİGAD Genel Başkanı Geçgel, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tasarruf tedbirlerini önemsediklerini; ancak zor şartlarda kamu görevi yapan medya kuruluşlarını olumsuz etkileyecek maddelerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı

Geçgel açıklamasının devamında, “Medya kuruluşları, kamu görevi icra ediyor. Basılı medya bu görevde başrolde yer alıyor. Zor şartlar altında görev yapan, güncel şartların doğurduğu durumlarla mücadele eden ve pandemi gibi zor bir dönemi atlatmaya çalışan basılı medya, şimdi de kamu kurum ve kuruluşlarındaki tasarruf tedbirleri kapsamına alındı. Bu durum, ayakta kalmaya çalışan basılı medya kuruluşlarını çıkmaza itecektir. Birçok gazete ve derginin kapanması söz konusu olacaktır. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan bazı medya kuruluşları faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yetkililerini bu konuda bir çalışma yapmaya davet ediyoruz. Basılı medyanın içinde bulunduğu zor durumun tekrar ele alınmasını ve bu karardan vazgeçilmesini talep ediyoruz” dedi.