YEREL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 11:04   Güncelleme : 20-04-2021 11:04

"DEVLETİMİZ HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI SAĞLIYOR"

Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre BÜYÜKYURT, İşkur Desteğiyle Köyünde Besiciliğe Başlayan Eski Hükümlüyü Ziyaret Etti.

Hükümlülerin topluma kazandırılmaları ve istihdam edilmelerine yönelik yürütülen projeler kapsamında Artvin’de devlet desteği alan eski hükümlü Erdal Büyük, besiciliğe başlayarak kendi işini kurdu.

Adalet Bakanlığının uygulamaya koyduğu modern infaz sistemi ile hükümlü ve tutukluların iyileştirilmesi, tahliyelerinden sonra meslek edindirilmeleri ve topluma kazandırılmaları yönelik yürütülen projeler devam ediyor. Artvin’de işlediği bir suçtan dolayı 7 yıl hüküm giyen 50 yaşındaki Erdal Büyük, tahliyesinden sonra iş bulamayınca Murgul ilçesine bağlı Akantaş köyüne yerleşti. Köyde çiftçilikle uğraşan eski hükümlü Büyük, Artvin Denetimli Serbestlik Müdürlüğü uzmanlarının desteğiyle Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğünün "Engelli ve Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi"ne başvurdu.

PROJESİ KABUL EDİLDİ, DEVLETTEN 43 BİN 750 TL HİBE ALDI

Başvurusu kabul edilen Erdal Büyük, devletten aldığı 43 bin 750 liralık hibe desteğiyle 22 koyun aldı. Besicilik yapmaya başlayan Büyük, kendi işini kurdu. Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre BÜYÜKYURT, İŞKUR İl Müdürü Cevdet ERTÜRK ve Denetimli Serbestlik Müdürü Özcan DENİZ de devletin sağladığı destek sayesinde sürü sahibi olan Büyük'ü köyünde ziyaret etti.

Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre BÜYÜKYURT yaptığı açıklamada, ‘’Denetimli serbestlik müdürlüğümüz, yeniden suç işlemenin önlenmesi, suçun etki ve sonuçlarının en aza indirilmesi için sürdürdüğü eğitim iyileştirme çalışmalarının yanı sıra, eski hükümlüleri suçtan uzak tutarak hayata bağlanmaları yeniden topluma kazandırılmaları adına ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği ile destek olmaktadır. Bugün de İş-Kurla yapılan işbirliği çerçevesinde eski hükümlümüzün kabul edilen projesinin güzel bir örneğini görüyoruz. Gösterdiği dirayet ve girişimciliğiyle örnek olan kardeşimizi (Erdal beyi)tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum. Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerimizi, Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüze bekliyoruz, başvurmaları halinde desteklemeye devam edeceğiz’’ dedi.

İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk ise, "Adalet Bakanlığı ile düzenledikleri projeler ile amaçlarının eski hükümlülere iş kurma noktasında destek vermek, onları topluma kazandırmak ve istihdam sağlamak" dedi.

HÜKÜMLÜLERE ÇAĞRIDA BULUNDU: DEVLETİMİZ HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI SAĞLIYOR

Erdal Büyük, "Köyde arazilerim müsaitti, ben de küçükbaş hayvancılık yapmak amacıyla başvuru yaptım. Hibe onaylanınca koyunları alarak üretime başladık” dedi. Eski hükümlü Büyük, Hükümlü kardeşlerimize benzer projeler yapmalarını tavsiye ediyorum. Devletimiz her türlü kolaylığı sağlıyor. Bu fırsatı değerlendirsinler. Bu proje bana iş ve ekmek kapısı sağladı. Kimseye bağlı olmadan kendi işimi yapacak olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Artvin Adliyesi