Yerel
Giriş Tarihi : 22-02-2023 18:19   Güncelleme : 22-02-2023 18:23

“Devlet yok lafı gerçeği anlatıyor”

“Devlet yok lafı gerçeği anlatıyor”

Hatay Antakya’dan dönen Halkevleri Artvin Şube Başkanı Uğur Karakuş Kahramanmaraş merkezli ve on ilde meydana gelen deprem bölgesinde durumu aktardı.

Uğur Karakuş, deprem bölgesine yapılan yardımların en az iki ay daha devam etmesi gerektiğini belirterek yardımların deprem bölgesinde olan ihtiyaçlarını gözeterek yapılması gerektiğini buna göre erzak ve hijyen ürünlerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıca Karakuş, devletin ve AFAD’ın koordinasyon eksik kaldığını ve depreme hazırlıksız olduklarını söyledi.

Karakuş deprem bölgesindeki durumu anlatarak “Deprem saat gece 04.17’de olduktan sonra önce Çukurova bölgesindeki arkadaşlarımız ulaştılar Antakya’ya. Tablo görünmeye başlamıştı yıkım fazlaydı. Diğer illerdeki arkadaşlarımızla harekete geçtik, önce yardım tırlarını, yardımları organize etmeye çalıştık ve ardından eğitimli ekibimizi bölgeye ulaştırmaya çalıştık. Deprem bölgesinde AFAD’ın organizasyonsuzluğu, yurt içinden ve yurt dışından gelen arama kurtarma ekiplerini bölgeye ulaştırmakta çok geç kaldılar. Biz depremin ardından iki gün geçtikten sonra ancak enkaza ulaşabildik. İlk günlerde arama kurtarma konusunda eğitimli arkadaşlarımızla arama kurtarma faaliyetlerine katıldık. Çalışmaların eksik olduğu bölgelerde Hatay’da Armutlu’da ve Samandağ bölgesinde çalışmalara katıldık. Ardından gelen tırların dağıtımı, lojistik sağlanması açısından koordinasyon merkezi kurduk Antakya’da. diğer yerlerde bulunan arkadaşlarda çeşitli yerlerde çalışmaları yaptılar” dedi.

Depremin ilk günlerinde devlet kurumları adına kimsenin olmadığını belirten Karakuş “Büyük bir organizasyonluk var bölgede. Halkın halktan gelen yardımları dağıtması dışında gerçekten ‘devlet yok’ lafı vatandaşlar tarafından söylenmiş ve gerçek durumu anlatıyor aslında. yedinci güne kadar herhangi resmi bir kurumun ne yardım dağıttığını ne insanların dertleriyle ilgilendiğini görmedik. AFAD denen kurum zaten yok. Yani 112’yi görüyorsunuz acil müdahale ekiplerini ve altıncı günde asker görmeye başladık Antakya’da. İlk gelen askerler çok hazırlıksız gelmişlerdi. Onuncu günden sonra gelen ekipler artık hazırlıklı gelmişlerdi ama artık çok geçti. Askerin hemen depremden sonra sahaya çıkarılmaması, ikinci depremin yaşanmasıyla yıkımın da artması ile birlikte maalesef çok büyük kayıplarımız oldu. Eğer ilk anda asker çıkartılmış olsaydı, belki ilk depremin ardından hafif yararlanmalı olan insanların çıkarabilirdi bölgeye ulaşıp. Bunlar yapılmadı ama kendilerin ziyaretleri için asfaltlar yapılabiliyor” dedi.

Karakuş gönderilen yardımların deprem bölgesindeki ihtiyaçlara göre gönderilmesi gerketiğini belirterek “Depremin ardından 17 günü geride bırakıyoruz ve ilk gelen yardımlar biraz azalmaya başladı. Buraya çok uzun süre yardıma ihtiyaç var. bölgede halen ciddi bir şekilde hijyen problemi var, bir şekilde insanlar başlarını sokacak yer bulsalar bile erzak anlamında desteklenmeye halen ihtiyaçları var ve o noktada elimizden geldiğince çalışmaya devam ediyoruz. Hem Antakya’da hem Malatya’da hem Maraş’ta arkadaşlarımız aşevleri ile, sağlık taramasıyla gönüllü çalışmalarıyla köylere erzakları ulaştırmaya çalışıyor. Halkımızın bu yönde bu yardımlara devam etmeleri gerekiyor. Kış koşulları ile yakacak ihtiyacı var. Bu ihtiyaçlar bir kaç ay daha devam edecek. Bölgenin ihtiyaçlarını gözeterek yardım göndermek lazım. Köy bölgelerine erzak sorunu devam ediyor, hijyen malzemelerine her zaman ihtiyaç oluyor. Köylere gitme imkanı olan insanlar depremin ilk anından itibaren gitmeye başladı. Köyleri de etkilemiş olsada deprem oradaki yapıların bir katlı, iki katlı olmasıyla ve bahçeleri olmasıyla bahçelerinde kendi imkanlarıyla yapılarını çözebiliyor ama köylere yardımlar ulaşmadığı için erzak ve hijyen malzeme problemi var” ifadelerini kullandı.

Şehir merkezlerinde insanların azaldığını, köylere gittiğini ama köylerde erzak ve hijyen ihtiyacının olduğunu belirten Karakuş“TİP’in, SOL Parti’nin, TKP’in eş zamanlı yürüttüğü çalışmalarla kent merkezindeki o ilk ihtiyaç çözüldü. Ondan sonra gelen malzemeleri daha çok köylere ulaştırmaya çalıştı herkes. Çünkü nüfusta oraya gitmeye başladı. Deprem bölgesinde gönüllü olarak çalışacak insanlara da ihtiyaç var. En azından bir kaç ay daha bölgede hem gönüllü ihtiyacı var hem yardım ihtiyacı var ardından çocuklara ve ailelere psikolojik destek çalışmalara ihtiyaç var. Hukuki desteğe çok ihtiyaçları var, baroların bu yönde çalışmaları var, gönüllü avukatların çalışmaları var. Çok kapsamlı bir çalışma ihtiyaç var ama ilk etapta yaraların sarılmasına ihtiyaç var. Tabloyu görüyoruz çalışmalar bitmeden enkaz kaldırmalar başlatıldı. Mümkün mertebe insanları ordan uzaklaştırıp bir an önce enkazı belki orada cenaze var üç, beş günde o enkazı kaldırıp görüntüyü kurtarmaya çalışıyor” dedi.

KYK yurtlarını depremzedelerin barınma sorunun çözülmesi için üniversitelerde eğitimin uzaktan yapılması hakkında Karakuş“Pandemi döneminde de bunu yaptılar ve deprem bölgesinde olan eğitim devam etmesini kimse beklemiyor. Ama geri kalan yerlerde ya da oradaki öğrencileri de alıp hayata döndürmeye gayret etmek için çalışma yerine topyekün bir kapatmayı tercih ettiler.  Bu aslında hiçbir hazırlığın olmadığının göstergesi. Bu ülke çok büyük depremler yaşadı ve onun ardından kurumlar kuruldu yasalar çıkarıldı fakat oraları o kadar liyakatsiz kişiler kullanıyor ki 2 milyon çadır kent 17 gündür kurulamadı. Başka yapılacak bir şey yokmuş gibi KYK yurtlarından öğrencilerini çıkararak eğitiminlerini engelliyorlar. Akıllarına gelen ilk şey eğitimden vazgeçmek olması bakış açılarını gösteriyor.  İnsanlar bölgeden çıkmak istemiyorlar memleketlerinden kalmak istiyor, tek istedikleri çadır” dedi.

1932 yılında kurulan Halkevleri 91 yaşından bu konu hakkında Karakuş“91’inci yılımızı çok büyük etkinlikler ile kutlamak istiyorduk. Örgütlü olduğumuz her kentte hazırlıklarımız vardı. Sanatla, kültür etkinliklerle halkla iç içe bir organizasyon yapmak istiyorduk ama bu acıyı yaşadıktan sonra bu etkinlikleri tamamen iptal ettik ve bölgeye gittik Sabit dört ildeyiz diğer alanlarda arkadaşlarım ellerinden geldiğince çalışmalarını sürdürüyor. Halkevleri bugüne kadar halkın dertleriyle dertlenen ve yanıbaşında oldu” şeklinde konuştu.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber