YEREL
Giriş Tarihi : 08-10-2021 11:02   Güncelleme : 08-10-2021 11:02

DEVLET YARDIM ETMEK İSTEMİYOR

DEVLET YARDIM ETMEK İSTEMİYOR

Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli’nde yaşanan kuraklık besicileri vurdu.

Besicilikle geçinenler maliyetlerin yükseldiğini ürünlerinin de para etmediğini belirten besiciler, devletten yardım beklediklerini bildirerek Ardahan ve Kars'a yapılan yardımların kendilerine de yapılmasını istediler.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Talip Işık, birkaç ay önce İl Genel Meclisi’ne kuraklıkla ilgili bir önerge verdiğini ve henüz gündeme alınmadığını belirterek, “Aldığım haberlere göre, Ardahan ve Kars’a İl Genel Meclisinin almış olduğu kararlarla kuraklıktan dolayı o bölgedeki üreticilerimize bankalar tarafından kolaylıklar sağlandığını ve bazı yardımların geldiğini duyduk. Aynı nedenden bizimde ciddi miktarda ürün kaybımız oldu. Artvin üreticisinin ve Artvin çiftçisinin de bu imkanlardan faydalanmasını istiyoruz. Onun için Ardahan ve Kars’a yapılan yardımların ilimize de yapılmasını istiyoruz” dedi.

Ardanuç’ta besicilikle geçinen 54 yaşındaki Ergül Öğen ise yaptığı açıklamada mallarının para etmediğini vurgulayarak, "İlk kez böyle bir kuraklıkla baş başa kaldık. Geçtiğimiz yıllarda en asgari 2 bin balya ot yapardım. Bu yıl kuraklıktan dolayı 300 balya yaptım, üstüne ot aldım. Ot fiyatları çok pahalı. Hayvanlarımı beslemek için yem almak durumunda kaldım. Nitekim ot fiyatları yem fiyatları artarken bizim hayvanlarımız para etmiyor. Bundan on sene evvel de biz 4 bin liraya, 5 bin liraya inek satıyorduk. Şimdi yine aynı paraya gidiyor. Yüzde seksenlik bir kaybımız var. Yani bununla ilgili devlet yetkililerinden bir çare, bir rica, herhangi bir şey bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Besicilikle geçimini sağlayan Tarık Bozkurt ise devletin hayvancılıkla uğraşanlara yardım etmediğini ve nedense yardım etmek istemediğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Mayıs, haziran ayları topraklarımızın en verimli olduğu zamanlar ama kuraklık bizi mahvetti. Gerekçelerini de anlatayım 3 bin balya biçtiğim yerde, 300 balya aldım. 200 dönüm tarla ektim. 40 ton saman alıyordum, 10 ton saman aldım ve şimdi de mevsim daraldı. Bankalara yem kredisi borcumuz var. Borçlu olduğumuz için devlet bize tekrar kredi açmıyor. Hayvanlar tekrar kışa girecek. Yiyeceği, içeceği yok. 6 bin liraya kredi ile ancak alabildiğim ineklere şimdi 2 bin 500 lira veriyorlar. Buzağılara bin beş yüz lira veriyorlar. 130 tane hayvanım var. Ardanuç çapında büyük işletme sahibiyim. Hayvanlarımı getirip burada sokakta bırakacağım. Kayıracak durumum yok. Devlet bize yardım etmiyor. Yardım etmeyi de istemiyor nedense? Biz kesinlikle hayvanlarımızı sokakta bırakmak istemiyoruz. Bir teşvik kredisiyle destek istiyoruz. Devletten isteğimiz budur.”

Bir diğer besici Cihan Yüksel ise beklenen yağışlar olmadığından bölgede kuraklık yaşandığını, yüzde seksen kayıpla bir yılı kapattıklarını söyleyerek, “Üretici olarak bu yıl zor durumdayız. Bankalardan çektiğimiz krediler ertelenmesine rağmen bir de üzerine faiz eklendi. Hayvancılık bitme noktasındadır. Devlet büyüklerimizden sesimizi duymasını istiyoruz. Öncelikle Ardahan, Kars bölgesine yem ve ot desteğinin verildiğini ancak Artvin bölgesinde herhangi bir hareketliliğin şu anda olmadığını gözlemlemekteyiz. Artvin’ine ayrıcalıklı davranıldığını, Artvin’in üvey evlat muamelesi gördüğünü görüyoruz. Devlet büyüklerimizden yardımlarını ve sesimizi duymasını temenni ediyoruz” dedi.

Dilan ŞAHİNBAŞ