YEREL
Giriş Tarihi : 19-08-2021 11:17   Güncelleme : 19-08-2021 11:17

DERELERİMİZ KANAL OLMASIN

Arhavi Doğa Koruma Platformu 21 Ağustos Cuma günü saat 13.00-16.00 arası Dere Islahları ve Seller Hakkında Bilgilendirme Toplantısı düzenleyecek.

DERELERİMİZ KANAL OLMASIN

Dere ıslahları ve seller hakkında bilgilendirme toplantısı düzenleyecek olan Arhavi Doğa Koruma Platformu “Derelerimiz Kanal Olmasın” diyerek halka çağrıda bulundu.

Büyük faciadan kıl payı dönüldü

Platform Gönüllüsü Sevinç Alçiçek Arhavi'de 22 Temmuz'da gerçekleşen sel öncesi, Boğaziçi Mahallesi'nde sel riskinin açıkça göründüğünü ve Arhavi Doğa Koruma platformu olarak, doğa severler olarak bunu dile getirdiklerini, bu konuda halkı bilgilendirme toplantısı düzenlemek için girişimlerde bulunduklarını fakat toplantıyı yapacakları gün doğanın bu toplantıyı kendisinin yaptığını ifade ederek, “Can kaybı olmadı ama Boğaziçi Mahallesinde büyük bir sel felaketi yaşandı. Bunun nedenini dere yatağına yapılan müdahaleler. Dere yatağının daraltılması dere yatağının hemen yanındaki taşkın alanında geçmiş yıllarda düşük kotlu yapılaşmanın olması. Sele yol açan asıl neden 8 saat içinde yüz yetmiş kilogram yağış olması. Kastamonu Bozkurt'ta 3 yüz kilogram yağış oldu. İklim haberlerini izlediğimizde, meteoroloji gelişmelerini izlediğimizde; önümüzdeki günlerde Arhavi'de de 3 yüz kilogram yağışın olabileceği ihtimalinin çok yüksek olduğunu duyuyoruz, uzmanlar ve yetkililer bunu dile getiriyor. Biz orada büyük bir faciadan kıl payı döndük” dedi.

Dere yatağı kamulaştırılıp eski genişliğine kavuşturulsun

Bu durumun karşısında önerilerini dile getirecekleri ve halkı bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Alçiçek, “Bizim önerimiz o bölgenin bir kısmının kamulaştırılıp, derenin eski genişliğine kavuşturulması, uzun vadede can ve mal kaybını önlemek için yapılması gereken bu. Ama burada yerel yetkililer ne düşünüyor bilmiyoruz, acilen yaraları sarmak adına derede çalışmalara başladılar. Biz de hem uzmanların görüşünü bildireceği hem daha önceki uyarılarımızı da tekrar edeceğimiz, sel dolayısıyla ertelediğimiz halkı bilgilendirme toplantımızı 21 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştireceğiz. Bütün kurumları, sivil toplum kuruluşlarını, doğaseverleri, ilçede bulunan parti teşkilatlarını bütün Arhavi halkını davet ediyoruz” diyerek toplantıda Karadeniz Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu’nun bilgilendirme yapacağını, Pilarget Yaşam Derneği’nden hocaların katılım göstererek bilgilendirme yapacağı ve ardından açık kürsüde herkesin söz alabileceğini belirtti.

DİLAN ŞAHİNBAŞ