YEREL
Giriş Tarihi : 20-08-2021 22:58   Güncelleme : 20-08-2021 22:58

Dere Islahları ve Seller Hakkında

Arhavi Doğa Koruma Platformu bugün Dere Islahları ve Seller Hakkında Bilgilendirme Toplantısı düzenleyecek.

Dere Islahları ve Seller Hakkında

Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından “Derelerimiz Kanal Olmasın”  diyerek bugün saat 13.00-16.00 arasında Arhavi Gösteri Merkezi’nde, Dere Islahları ve Seller Hakkında Bilgilendirme Toplantısında Orman Mühendisi Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, Müteahhit Şahin Erkan, İnşaat Mühensidi Sami Fitoz, Elektrik Mühendisi Hasan Sıtkı Özkazanç, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ve Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, Pilarget Doğave Yaşam Derneği Başkanı Hazım Kurdoğlu, Fındıklı ve Hopa’da taşkın tesisleri bölgeleirnden katılımcılar ve parti, dernek ve sivil toplum kuruluşlarından davetliler konuşmacı olarak katılım gösterecek.

Büyük faciadan kıl payı dönüldü

Platform Gönüllüsü Sevinç Alçiçek Arhavi'de 22 Temmuz'da gerçekleşen sel öncesi, Boğaziçi Mahallesi'nde sel riskinin açıkça göründüğünü ve Arhavi Doğa Koruma platformu olarak, doğa severler olarak bunu dile getirdiklerini, bu konuda halkı bilgilendirme toplantısı düzenlemek için girişimlerde bulunduklarını fakat toplantıyı yapacakları gün doğanın bu toplantıyı kendisinin yaptığını ifade ederek, “Can kaybı olmadı ama Boğaziçi Mahallesinde büyük bir sel felaketi yaşandı. Bunun nedenini dere yatağına yapılan müdahaleler. Dere yatağının daraltılması dere yatağının hemen yanındaki taşkın alanında geçmiş yıllarda düşük kotlu yapılaşmanın olması. Sele yol açan asıl neden 8 saat içinde yüz yetmiş kilogram yağış olması. Kastamonu Bozkurt'ta 3 yüz kilogram yağış oldu. İklim haberlerini izlediğimizde, meteoroloji gelişmelerini izlediğimizde; önümüzdeki günlerde Arhavi'de de 3 yüz kilogram yağışın olabileceği ihtimalinin çok yüksek olduğunu duyuyoruz, uzmanlar ve yetkililer bunu dile getiriyor. Biz orada büyük bir faciadan kıl payı döndük” dedi.

Dere yatağı kamulaştırılıp eski genişliğine kavuşturulsun

Bu durumun karşısında önerilerini dile getirecekleri ve halkı bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Alçiçek, “Bizim önerimiz o bölgenin bir kısmının kamulaştırılıp, derenin eski genişliğine kavuşturulması, uzun vadede can ve mal kaybını önlemek için yapılması gereken bu. Ama burada yerel yetkililer ne düşünüyor bilmiyoruz, acilen yaraları sarmak adına derede çalışmalara başladılar. Biz de hem uzmanların görüşünü bildireceği hem daha önceki uyarılarımızı da tekrar edeceğimiz, sel dolayısıyla ertelediğimiz halkı bilgilendirme toplantımızı 21 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştireceğiz. Bütün kurumları, sivil toplum kuruluşlarını, doğaseverleri, ilçede bulunan parti teşkilatlarını bütün Arhavi halkını davet ediyoruz” diyerek toplantıda Karadeniz Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu’nun bilgilendirme yapacağını, Pilarget Yaşam Derneği’nden hocaların katılım göstererek bilgilendirme yapacağı ve ardından açık kürsüde herkesin söz alabileceğini belirtti.

DİLAN ŞAHİNBAŞ