GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2023 19:33

Depremzedeler için Hukuk Rehberi

Depremzedeler için Hukuk Rehberi

Barosu, TBB tarafından hazırlanan “Depremzedeler için Hukuk Rehberi” yurttaşların kullanımına sunulduğunu duyurdu. 

Artvin Barosu Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Türkiye Barolar Birliği (TBB) hukuki bilgi ve tecrübesiyle depremden etkilenen yurttaşlarımızın yanında yer almaya devam ediyor.

TBB bu kapsamda ilk olarak 1999 depremi sonrasında hazırlanan ‘Depremzedeler İçin Hukuk Rehberi’ni, değişen mevzuat ve uygulamalar doğrultusunda yeniden değerlendirerek güncelledi.

Rehber gerek Ceza Hukuku yönünden gerekse Özel Hukuk veya Kamu Hukukunun farklı alanları yönünden vatandaşların haklarını ayrıntılı olarak açıklıyor” denilirken Depremzedeler İçin Hukuk Rehberi’nin önsözünde şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemiz 6 Şubat 2023 sabahına büyük bir deprem felaketiyle uyandı. Kahramanmaraş merkezli deprem, on bir ilimizde yıkımlara, can kayıplarına, ağır hasarlara sebebiyet verdi. On ilde olağanüstü hâl ilan edildi. 

Türkiye Barolar Birliği, depremzedelerle ve depremden etkilenen bölgelere dayanışmak için çok sayıda faaliyeti eşanlı olarak hayata geçirirken, 1999 depremi sonrası hazırlanarak ilk baskısı hemen Ağustos 1999’da yapılan ve ardından 2001 yılında güncellenen ‘Depremzedeler için hukuk Rehberi” adlı kitapçığımızı yeniden değerlendirme kararı aldı. 

Kendi döneminde büyük ihtiyacı karşılayan bu rehber, değişen mevzuat ve yeni ortaya çıkan çeşitli uygulamalar nedeniyle bugün aynı şekilde yayınlanabilecek durumda değildi; hem Birliğimizin hukuki birikimini hem de aradan geçen süredeki değişikliklere bağlı olarak yeni ortaya çıkan tecrübeyi yansıtacak şekilde yeniden ele alınması gerekiyordu. 

Bu amaçla depremden sonraki ilk kırk sekiz saat içerisinde harekete geçilerek, her bir başlık altındaki güncellemeleri yapmak üzere konunun uzmanı olan akademisyen ve avukat hukukçularla temasa geçilmiş; desteğini talep ettiğimiz meslektaşlarımızın hepsi bu gönüllü çalışmaya katılmışlar ve sorumluluklarını süresinde yerine getirerek bu rehberin sizlere güncel haliyle ulaşmasını sağlamışlardır.

Milletimize tekrar başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, yirmi yılı aşkın süreçte, farklı dönemlerde çalışmaya emek koyanlara teşekkür ederiz. Yurttaşlarımızı hak ve adalet mücadelesinde asla yalnız bırakmayacağız. Umarız bu rehberi bir kez daha güncellememizi gerektirecek felaketler yaşanmaz.”

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber