Yerel
Giriş Tarihi : 24-03-2023 17:14

Deprem Şehitleri Ormanı için fidan dikildi

Deprem Şehitleri Ormanı için fidan dikildi

Orman Bölge Müdürlüğü 21 Mart Dünya Ormancılık günü ve Haftası nedeni ile fidan dikme etkinliği düzenledi.

21 Mart Dünya Ormancılık günü ve Haftası nedeni ile Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesinde “Deprem Şehitleri Ormanı” fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte 5 dönümlük araziye servi, sedir, ıhlamur, ceviz, kiraz, elmadan oluşan toplam 175 fidan dikildi. “Deprem Şehitleri Ormanı” fidan dikim törenine Vali Yardımcıları Onur Özaydın ve Cengizhan Ankarali, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Baro Başkanı Ayla Varan, kurum amirleri ve halk katıldı.

Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Özkaya konuşmasında şu ifadeler yer verdi:

21 Mart Dünya Ormancılık günü orman varlığının önemi, erozyonla mücadele, çölleşme, iklim değişimi ve buna benzer sorunların hatırlatılması ve vurgulanması amacıyla kutlanmaktadır. Ormanlar ülkeleri doğal güzellikleri, temiz havanın ve suyun tutulduğu, depolandığı ve diğer canlıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiği çok yönlü faydaları olan kaynaklardır. Bütün bu akla gelmeyen görünmeyen faydalarının yanında ekonomik olarak da bir ülkenin temel kaynaklarındandır. Sahip olduğumuz bu doğal güzelliklerin korunması, geliştirilmesi ve ülkeye katılmasındaki öneminin artırılması için herkese önemli görevler düşmektedir. Çevre bilincinden yoksun davranışlar dünyamızın giderek yaşanabilir bir mekân olmaktan hızla uzaklaşmasına neden olmaktadır. Gelecek kuşaklara temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya bırakmanın en önemli yolu ormanların korunmasından, geliştirilmesinden ve genişletilmesinden geçmektedir. Topraklarının önemli bir kısmı çölleşme ve erozyon tehdidi altında olan ülkemizde orman varlığımızın artırılması, bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi, erozyonun önlenmesi, küresel ısınma, iklim değişimi ve çölleşmenin ülkemiz üzerinde olabilecek etkilerinin en aza indirilmesi ve bozulan dengeyi yeniden tesis ederek yaşanabilir bir çevre oluşturulması amacıyla Bakanlığımız ve Taşra teşkilatlarımız yoğun bir çaba içerisindedir. Bölge Müdürlüğümüzce yılda ortalama 1 milyon fidanı toprakla buluşturuyoruz.

6 Şubat 2023 de 11 ilde meydana gelen deprem felaketinde vefat eden vatandaşlarımızı anmak ve ülkemizdeki deprem gerçeğini unutturmamak amacıyla 81 ilde 6 ŞUBAT 2023 Deprem Şehitleri Ormanı tesisedilmektedir. Bizlerde burada bu amaç için toplanmış bulunmaktayız.

21 Mart Dünya Ormancılık Gününde deprem şehitlerini anma ve geleceğe umut olmak için hazırız. Sizleri de toprakla buluşturacağımız fidanlarla Türkiye Yüzyılına Nefes olmaya davet ediyorum.”

 

 

Ayşe Özder

Artvin'de HaberArtvin'de Haber