GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-02-2023 13:44

Deprem öldürmediğini yıkım çalışmaları öldürmesi

Deprem öldürmediğini yıkım çalışmaları öldürmesi

Artvin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu yazılı basın açıklaması yayınlayarak “Depremin öldüremediği hayvanlar başlatılan yıkım çalışmalarıyla öldürülmesin” dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremde Diyarbakır Galeria Sitesi de ağır hasar almış, birçok insanımız ve hayvanımız ne yazık ki hayatını kaybetmiştir

Binanın muhtelif katlarında halen hayatta olan kediler ve kuşlar bulunduğu bilinmektedir. İlk günden itibaren bu hayvanların vinç yardımıyla kurtarılması için gerek sosyal medyada gerek ulusal medyada yapılan çağrılar ve yetkili kurumlara yapılan başvurular cevapsız bırakılmış, hasarlı binada yıkıntılar arasında aç ve susuz bırakılan hayvanlar adeta ölüme terk edilmiştir.

Bizler bu hayvanların kurtarılmasını beklerken depremin 16. günü olan 22.02.2023 tarihinde, içinde canlı hayvanlar olduğu bilindiği halde binada yıkım çalışmaları başlamıştır. Yani depremin öldürmediği, 16 gün boyunca açlık ve susuzluğun öldürmediği bu hayvanlar, insan eliyle öldürülmeye başlanmıştır.

Yaşam hakkı karşısında tüm canlıların eşit hakka sahip olduğunu hatırlatır, kamu vicdanını derinden yaralayan, yaşam hakkına saldırı niteliğindeki yıkım çalışmalarının acilen durdurulması ve bina içindeki hayvanların kurtarılması için yetkili tüm kurumları göreve davet ettiğimizi kamuoyu ile paylaşırız.”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber