YEREL
Giriş Tarihi : 06-05-2021 15:16   Güncelleme : 06-05-2021 15:16

Deniz, Hüseyin ve Yusuf’a Özlemle

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın 49’uncu ölüm yıldönümüne ilişkin basın metni yayınladı.

Deniz, Hüseyin ve Yusuf’a Özlemle

CHP Merkez İlçe Başkanı Gümrükçü yayınladığı mesajda 6 Mayıs 1972’nin bir haksızlık ve hukuksuzluk örneği olduğunu vurguladı.

Deniz Gezmis, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın, 6 Mayıs 1972’de, bugün müze olan Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde sabaha karşı asılarak idam edildiğini, idam edildiklerinde Gezmiş ve Aslan’ın 25, İnan’ın ise 23 yaşında olduğunu belirten Gümrükçü, “Devrimci gençliğin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 12 Mart cunta yönetimi tarafından 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edildiler. 49 yıl önce yıl önce adalet duygusu körelmiş bir sistemde ağır bir hukuk cinayeti işlendi. 1972 yılının 6 Mayıs’ından bu yana 3 Fidan’ın ölümlerinin yarattığı acı yüreklerimizden silinmedi. Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un özgürlük, eşitlik, adalet mücadelesindeki onurlu ve dik duruşları, unutulmadı” dedi.

‘Tüm halk kurtulmadan kurtulamayacaklarını biliyorlardı’

Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un 1972 yılının 6 Mayıs şafağında, halka korku salarak mücadeleyi sindirmek için idam edildiğini, mücadeleye bağlılıklarını ve kararlıklarını, sosyalizme ve işçi sınıfına olan kesin inançlarını son sözlerinde dahi yinelediklerini ifade eden Gümrükçü, “Denizler yaşadıkları dönem içerisinde oldukça iyi üniversitelerde ve bölümlerde okuyan gençlerdi. Bireysel olarak iyi yaşam koşullarına ulaşmanın olanaklarına sahiplerdi. Ancak tüm halk kurtulmadan kendilerinin de kurtulamayacaklarının bilinciyle hareket ettiler. İşçi sınıfına ve halka bağlılıkları körü körüne değildi. İşçi ve emekçilerin değiştirici gücünün bilincindeydiler, üniversitedeki talepleri için mücadelelerini işçi ve köylülerin mücadeleleriyle birleştirdiler. Tereddüt etmeden bunun için çalıştılar ve bu yolda can verdiler. Ancak bugünün mücadelesinde yaşamaya devam ediyorlar” diyerek bu üç yiğit devrimciden öğrenilecek olanın hiçbir burjuva alternatife ve akıma yedeklenmeden bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için örgütlü mücadele olduğunu beyan etti.

‘Mücadelenin gelişmesini halen daha hizmet ediyorlar’

İdamlarının üzerinden 49 yıl geçmesine rağmen Denizlerin hala mücadelenin gelişmesine hizmet etmekte olduğuna değinen Gümrükçü, “Mücadeleleri, olağan güncelliğiyle ve yakıcılığıyla sürmektedir. Öte yandan, Türkiye gençliği bugün yarım asır öncesinden çok daha fazla olanağa sahiptir. Teknik ve teknolojik gelişmenin kazanımları, onlarca yıllık mücadele deneyleri, bilgiye ve bilime ulaşmanın olanakları sayısızdır. Tüm bu gelişim ve olanaklar aynı zamanda mücadeleyi ilerletmenin olanaklarıdır.  Onların mücadelesi ortada. Her türlü toplumsal ayırımcılığa karşı çıkmadan, işçilerin ve emekçilerin haklarını savunmadan, eşitlikten ve emekten yana olmadan, baskıcı yöntemlere karşı durmadan, emperyalist sömürüye karşı kavga vermeden, insanca bir düzen kurulmadan onların mirasına sahip çıkamayız”  dedi.

‘6. Filoya secde eden değil…’

Gümrükçü’nün yayınladığı basın metninde sözlerini “6 Mayıs derttir içimizde ama yılın her bu günü bir kere daha biliriz ki,  6. Filoya secde eden değil, emperyalistleri denize döken dağ gibi abilerimiz var. Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak anılan 12 Mart faşizan darbesini lanetlerken; muhtıra sonrası tutuklanarak idam cezasına çarptırılan ve 6 Mayıs 1972'de infazları gerçekleştirilen Deniz Gezmiş, Hüseyin inan ve Yusuf Aslan'ı saygı ve özlemle anıyorum. Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye” ifadeleriyle sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ