YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 10:28   Güncelleme : 28-12-2021 10:28

Demokrat Partili Küçükay: Erken Seçim Gereklidir

Demokrat Partili Küçükay: Erken Seçim Gereklidir

Büyük Kriz Kapıda

Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyesi Ertan KüçükayTV5’te katıldığı canlı yayın oturum programında mevcut iktidarın kur korumalı Türk Lirası politikasını eleştirdi.

Artvin’in yetiştirdiği önemli siyasetçilerden biri olan Demokrat Parti eski Genel Başkan Yardımcısı, Parti GİK üyesi Ertan Küçükay, TV5’te katıldığı canlı yayın oturum programında gündeme dair açıklamalarda bulunarak TL’nin dolar kuruna bağlanmasını eleştirdi.

Küçükay değerlendirmelerinde şu ifadeleri kullandı:

“Yeni ve mucize bir sistem diye bize yutturulmaya çalışılan, böylesine yağlı ballı bir durum vardıysa yirmi yıl neden beklediler.Bu geçmişte denenmiş başarısız olmuş bir deneyim. Reel bir ekonomik sistem değil, ucu belirsiz palyatif geçici günü kurtarmaya yönelik bir atraksiyon.Çaresizlikten başvurulmuş.

Kimler vurgun yaptı?

Herkesin bankalarda döviz mevduatı yok. İnsanlarımız bir felaketi, ekonomik yıkımı yaşıyorlar.Siz halka verdikleri vergilerle döviz spekülatörlerini fonlayacağınızı söylüyorsunuz.Ülkede bir gecede 1milyar dolarlık işlem yapılıyor ve kurda büyük bir düşüş oluyor. Kimler vurgun yaptı? Madem demokratik bir ülkedeyiz, şeffaflık adına bunları halkımız bilsin.Sadece ihale kanunu dahi milletin hayrına olacak biçimde değiştirseniz iddia ile söylüyorum ülkenin sıkıntıları %50 azalır.

Dövizin de enflasyonun da altında bu var

Kur yükselmesinin sebebi dış güçler değil iç güçlerdir,‘Nas Nas diyenlerdir.’ Bankalarımızın batık ve sorunlu kredilerinin oranı, kullandırdıkları toplam kredinin yüzde 15'ine denk gelmektedir. Bu oran 2001 krizinde yüzde 12’yidi. Büyük kriz kapıda. 60 milyar dolar batık kredi var. Dövizinde enflasyonunda altında bu var.

Damat Berat Paşa özel bankalar eliyle toplanıp muazzam karşılığı olarak yatan dövizi, devlet bankaları eliyle satarak kuru dengelemeye çalıştı. Merkez Bankası rezervlerini yağmaladılar.Bunların hesabı yargıda sorulacaktır. AKP’nin bu ülkeye ve millete verebileceği bir şey kalmamıştır. Erken seçim gereklidir ve behemehâlolmalıdır.”

Dilan Şahinbaş