YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 15:08   Güncelleme : 10-06-2021 15:09

Demir Dövmede İlk ve Tek

Artvin’de sıcak ve soğuk demir dövme işinde ilk ve tek olan Yakup Yavuz mesleği hakkında bilgilendirme yaptı.

Demir Dövmede İlk ve Tek

Yakup Yavuz, sıcak ve soğuk demir dövme işinde Artvin’de hem ilk esnaflardan hem de günümüzde tek kalan esnaf. Otuz altı yıl önce abisi ile birlikte demir dövme işine başladıklarını belirten Yavuz, kazma, balta gibi tarım aletleri ürettiklerini belirtti.

Üretim sezonu açıldığı için yoğun tempoyla çalıştıklarını bugün itibariyle herhangi bir sipariş almasalar da ellerinde 2 ay boyunca yapacakları iş olduğunu belirten Yavuz, “Elimizde satacak malımız kalmadı, böyle bir yoğunlukla çalışıyoruz. Talep çok fazla, iş yetiştiremiyoruz ve her sanayi esnafının sıkıntısı olduğu gibi bizim de işçi bulma sıkıntımız mevcut. Gençlere ne söylersek söyleyelim, eline telefonu alan sokakta geziyor. Burada iş öğrenme hevesleri yok, bu işi öğrenmeyi düşünen bile yok” dedi.

Yakup Yavuz ayrıca küçük sanayi sitesinin kapasitesinin artık yetmediğini, kendilerinin araçlarını park edeceği yer bulamazken müşterilerin de mağdur olduğunu belirterek, “Livane Sanayi Sitesi kapasite açısından daha iyi olacak, Biz buradan taşınmayacağız ama müşteriler daha rahat edecek ya da araç tamiri yapan arkadaşlar gelen araçları koyacak yer bulamıyor, onlar daha da rahat edecek” dedi.

Yakup Yavuz’un yanında 2013 yılından beri çalışan Emre Avcı ve Duran Avcı da mesleğe nasıl başladıklarına dair açıklamalarda bulundu.

Sanayide şu anda kalifiye eleman bulmanın zor olduğunu belirten Duran Avcı, “Birisinin gelip de ben bu mesleği öğreneceğim, yanınıza alın, çalıştırın diye bir talebi olmuyor. Gelen arkadaşlar da, işimiz çok ağır ve yorucu olduğu için bırakıp kaçıyorlar. Bu konuda çalışmak isteyen ve gerçekten bu mesleği öğrenmek isteyen arkadaşları bekliyoruz; gelebilirler. Öğrenebilirler” dedi.

Emre Avcı ise, her ne kadar tozlu paslı görünse de geleceği olan, gayet zevkli bir meslek olduğunu belirterek, “8 yıldır bu işi yapıyoruz. Artvin genelinde bu işi yapan 1 kişi var. Buradan gençlere sesleniyorum; ben 26 yaşındayım bu işi yapıyorum. Gençler de sokaklarda boş dolanıyorlar. Onlar da eline bir çekiç alıp 3-5 yılını verirse bu işi yapabilirler. Biz heves ederek başladık bu işe. Köy çocuğu olduğumuz için, bu tür malzemeleri de kullandığımız için bende yapabilir miyim diye heves ettim. Patronumu o zamanlar tanımıyordum, bu işi yapmak istediğimi söyleyince bana öğretti. Kendi işimizi yapabiliyoruz şu an rahatlıkla” diyerek tam usta olabilmek için en az on sene çalışmanın gerektiğini,  kalfa olmak için 4 seneyi gözden çıkarmanın gerektiğini söyledi ve “Göründüğü gibi basit değil çünkü ince detayları olan bir iş. Biz şu anda kalfayız diyebiliriz, 5 sene daha var usta olmamıza” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ