YEREL
Giriş Tarihi : 09-03-2021 15:27   Güncelleme : 09-03-2021 15:27

Değiştirmek İstiyoruz

Artvinli Kadınlar 8 Mart Kadınlar Günü nedeni ile basın açıklaması gerçekleştirdi.

Değiştirmek İstiyoruz

Eğitim-Sen’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile Artvinli Kadınlar tarafından basın açıklaması düzenlendi. Öğretmen Alev Hanoğlu erdem tarafından okunan basın açıklamasında neoliberal kapitalizmin bir yandan kolektif yaşam değerlerini yok etmeye çalışırken diğer yandan kamusal alanın her şeyi meta haline getirerek piyasaya açmasının yarattığı tahribatların deneyimlendiği tarihsel bir süreçten geçildiği vurgulandı.

Tüm dünyayı saran bir solukla dünyanın her bir köşesinden kadın hakları için özgürlük ve eşitlik için daha aydınlık bir dünya ve şiddetsiz bir dünya için, bir arada güçlendiklerini ifade eden Alev Hanoğlu Erdem, “Ve ancak seslerimiz bir arada başka bir dünyanın hayalini anlatan cümlelere dönüşebiliyor. Çünkü biliyoruz tüm dünyada yükselen faşizm ve Türkiye'de siyasal İslamcı faşist iktidar bu ses karşısında dehşete kapılıyor. İsteseniz istemeseniz de diyerek haklarımızı çalan bizi sessiz yalnız çaresiz bırakmak isteyen failler ve onları koruyanlar” dedi.

Kadın üniversiteleriyle kadını yaşamdan soyutlamaya çalışan İstanbul Sözleşmesini ve 6284'ü tartışmaya açarak, mağduru değil faili koruyan politikalara devam eden iktidarın, kadının varlığını yok saymaya 2’nci plana atmaya devam ettiğini belirten Erdem, “Evet geleceğimizi, haklarımızı hayatlarımızı çalmak isteyen karanlık bugün iktidarda yasaları yapıyor, söylem üretiyor, tüm toplumsal yaşamı düzenliyor. Ve biz değiştirmek istiyoruz. Kadın cinayetleri politiktir! Diyoruz ve kalabalıklarımızla bu ataerkil düzeni yok edebileceğimizi biliyoruz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Dilan ŞAHİNBAŞ