YEREL
Giriş Tarihi : 11-04-2022 12:30   Güncelleme : 11-04-2022 12:30

Dedeler, Nineler ve Torunlar Çok Mutlu

Dedeler, Nineler ve Torunlar Çok Mutlu

Cittaslow Sakin Şehir ünvanlı Şavşat’ta Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi sakinlerine torunları anlamlı ve muhteşem etkinlik gerçekleştirdi.

Türkiye’de ilk ve tek Osmanlı sokak tipi “Yaşlılar yaşam yerleşlesinde konaklayan 38 yaşlıya Şavşat Meslek Yüksek Okulu Yaşlı Bakım Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan muhteşem etkinlik yaşlılar ve katılımcılar tarafından oldukça beğenildi. Yapılan etkinlikte yaşlılar halay çekti şiirler okudu söylenen türkülere eşlik etti.

Şavşat MYO Yaşlı Bakım Öğrencisi Kevser Tozun tarafından ortaya atılan fikir ile Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat MYO okul idaresi ve Yaşlı bakım bölümü öğrencileri ve Şavşat Yaşlılar Yaşam yerleşkesi idaresi tarafından hazırlanan etkinlikte yaşları 75 ve 98 arası olan 38 Yaşlı çok anlamlı bir etkinlik ile doyasıya eğlenerek kendilerine takdim edilen karanfil ve çeşitli ikramlar sonrası müzik eğlence programı ile doyasıya eğlendiler.

Sunuculuğunu ve organizasyonun hazırlanmasında büyük pay sahibi Kevser Tozun’un açılış konuşması ile başlayan etkinliğe, Şavşat Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen Ercan Subaşı, Şavşat İlçe emniyet amiri Salim Özcan, Şavşat MYO müdürü Şencan Arslan, Yaşlılar yaşam yerleşkesi okul müdürü Mehmet Oylum, Şavşat MYO Yaşlı Bakım Bölümü bölüm başkanı öp. Üy. Ali Ağır, siyasi parti temsilcileri, Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi sakinleri, MYO Yaşlı bakım bölümü öğrencileri katıldı.

Şavşat Yaşlı bakım bölümü öğrencisi Kevser Tozun yapmış olduğu konuşmada Türkiye’nin en yaşlı ilçelerinden biri olan Şavşat ilçesinde Şavşat MYO Yaşlı bakım bölümünde okuduklarını ve bu ilçede bulunan “Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinde” staj yapma imkanı buldukları için Şavşat Kaymakamlığına ve bu tesisi bu ilçeye kazandıranlara teşekkür etti.

Kevser Tozun, “Burada yaşlılarımızın bir arada yaşamış oldukları çok özel ve güzel yapılmış bir yerde okuyup staj yapma imkanı bulmuş olmamız ben ve arkadaşlarımız için çok önemli. Bu ilçede ve bu kurumda yaşlılara çok büyük ilgi ve saygı var. Bizlerde burada kendi dedemiz, ninemiz gibi ilgileniyoruz. Bizlerin ilgisinden çok mutlu olduklarını görmek bizleri de mutlu ediyor. İyi ki bu bölümü yazmışım” dedi.

Şavşat MYO Yaşlı Bakım Bölümü sorumlu öğretim üyesi Ali Ağır yapmış olduğu konuşmada bu ilçede bulunan bu tesis sayesinde öğrencilerimiz bizzat uygulamalı staj yapma imkanı elde etmiş olmaları çok önemli. Bugün öğrencilerimizin hazırlamış olduğu bu etkinlikte bunun bir ürünü şeklinde ifade etti.

Şavşat MYO müdürü Şencan Arslan’da yapmış olduğu konuşmada Artvin Çoruh üniversitesi rektörlüğünün kendilerine sağlamış oldukları imkanlardan söz ederek, öğrencilerinin bu tür bir etkinliği hazırlamış olduklarından memnuniyetlerini dile getirirken yaşlıların bizlerin aydınlık yüzü ve geleceklerinin teminatı olduğunu vurguladı.

Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi müdürü Mehmet Oylum’da yapmış olduğu konuşmada ilçe Kaymakamı Sayın Yusuf Akın’ın kendilerine ve burada yaşayan yaşlılarımıza her türlü imkanı sağladığına dikkat çekerek etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorun özlemini gideriyoruz

Yapılan etkinlikte Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi sakinleri adına bir konuşma yapan 92 yaşında ki emekli öğretmen Osman Altun, “Biz burada yaşamaktan çok mutluyuz. İlçemiz Kaymakamı Sayın Yusuf Akın buraya sık sık geliyor. Bizleri ziyaret ediyor. Sorun ve dertlerimizi dinliyor. Kendisine ve kurum müdürümüze ve bütün çalışanlarına ayrıca burada staj yapan öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Herkes ve buraya gelen öğrenciler de bizlerle çok ilgileniyor. Bu öğrencilerimiz ile sohbet ederken torun özlemini gideriyoruz. Onlarda bizlere öz dede ve nineleri şefkati ile yaklaşıyorlar. Burada yaşamaktan çok mutluyuz. Bugünden Şavşat MYO Yaşlı Bakım Bölümü öğrencileri bizler için hazırlamış oldukları bu etkinlik ile çok mutlu olduk. Ramazan’a karanfillerle bizlere sunulan ikramlarla girdik. Yapmış oldukları müzik eğlence programı ile birlikte halay çekip türkülere eşlik ettik. Çok güzel bir gün geçirdik. Bu tür etkinliklerin yine yapılmasını istiyoruz. Çok mutlu olduk” dedi.

Yaşlılar yaşam yerleşkesi sakinlerinden 95 yaşındaki Nuri Aydın ve Şavşatlı şair Taner Evran da okumuş oldukları şiirlerle herkesi duygulandırdılar.

Yöresel sanatçı Armağan Ekinci’nin okumuş oldukları türküler ile protokol üyeleri, yaşlılar ve öğrenciler birlikte halay çekip türkülere eşlik etmeleri güzel görüntüler oluştururken etkinlik bitiminde bölgede birçok defa gerek pandemi sürecinde gerekte hala devam eden yardım ve katkıları ile herkesin gönlünde taht kuran hayırsever iş insanları Salim Usta, Atakan Acar ve Murat Sural’a Artvin genelinde engellilere, yaşlılara, öğrencilere ve çeşitli kurum ve kuruluşlara yapmış oldukları katkı, yardım ve desteklerden dolayı teşekkür edildi.

 

Yapılan etkinlik hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.