YEREL
Giriş Tarihi : 02-03-2021 15:53   Güncelleme : 02-03-2021 15:59

CUMHURBAŞKANIMIZ EN İYİ ÖRNEKTİR!

Bugün başlasanız yeni İmar’da, Yeni açacağınız alanlardan ve yeni mevcut bölgelerdeki altyapıyı ‘’çözeceğim’’ dediğin zaman buna 20 yıl lazım gerçek manada çağdaş bir şehircilik anlamında.

CUMHURBAŞKANIMIZ EN İYİ ÖRNEKTİR!

Özellikle Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tecrübeleri örnek olmuştur. Örneğini iyi alanlar şehirlerini kurtarmış, İyi alamayanlarda sorun üstüne sorun yaratmıştır.

AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin UZUNHASANOĞLU ile gerçekleştirilen söyleşide Arhavi için altyapı ve Büyük Şehirleşme planları ile ilgili konulara yer verdik.

 Daha iyi bir Arhavi için yapılması gereken çalışmaları ve daha iyi bir gelecek için önemli konulara değinen Uzunhasanoğlu ‘’ Artvin İlçesinin Karadeniz’e bağlanan ilk İlçesi Arhavi’dir. Ekonomik olarak güzel bir görüntüye sahip olsa da altyapı ile ilgili geniş bir coğrafyaya sahip yaklaşık 300 kilometre kadar bir yol ağıyla birçok ilçeye ve ile açılan geniş bir yol ağına sahip yani yol altyapısı birde bölgenin aşırı yağış almasından dolayı süreklilik isteyen bir çalışmaya ihtiyacı var Özel İdarenin çalıştırılmasını gerektiren bir sisteme ihtiyaç var bunu ’da şöyle söyleyeyim satin kaplama yaptığınız yeni açtığınız yoların en ufak bir yağmurda, şiddetli yağmurda kötü etkileyebilir. Arhavi zaten Türkiye’nin en çok yağış alan ikinci şehri yani çok fazla yağış alıyoruz dolayısıyla bölgenin bir kesimi 2770’e dayanan 3330’dayanan yaylalarıyla marsis eteklerine kadar uzanan yol yataklarımız var o açıdan yol altyapısı ile ilgili ciddi sorunlar var bu durum Arhavi’de geri dönüşüm ve Turizm açılımının ön ayaklarından bir tanesidir.’’ Diyerek altyapı çalışmaları hakkında merak edilen sorulara açıklık getirdi.

Belediye Başkanı ve Kamu alanları altyapı çalışması ile ilgileniyor mu?

 İlçemizin Genel yapısı itibariyle siyasal bir profiline baktığımız zaman sağ seçmenin yoğun olduğu ama bu dönem solcu, CHP’ye ait olan Belediye Başkanı var ama bizim hizmet alanı konusunda hem Belediyenin altyapısı hem Köylerin altyapısı olarak bunu global olarak düşünüyoruz yani Belediye Başkanının bizden istediği bir yardım konusunda sessiz kalmıyoruz. ama Genel manada bizim otuz köyümüz var yaklaşık bu otuz köy Arhavi’nin anlattığım gibi 17 kilometrelik bir güzergahı Köylere ait ve 47 kilometrelik çok uzun bir güzergahın sahibi ve zor coğrafyada yaşanıyor altyapıyı mutlaka oluşturmamız lazım yağmura dayanıklı yani çevreye ve doğal koşullara dayanıklı. Yani çevresel yapısına baktığınız zaman Köy hayatının çok fazla olduğu düşünülemez ama çay sektörünün verdiği güçlü kaynak Arhavi Halkının %60’ı çay tarımı yaptığı konusudur. Bunlarında yaşamını kolaylaştırmak Özel İdarenin görevidir. Yani siz çayın Ustası İlçelerinden olan bir yerin yollarını yapmasanız onların yolunu düzeltemeseniz Hasat dönemlerinde rahat ulaşımı sağlayamasanız. Bu İlçenin Tarımını yok olmasına vesile olursunuz. Bu açıdan Özel İdarenin çok ciddi çalışması gerektiğini düşünüyorum ve benimde bu konuda ciddi sorumluluklarım olduğunu düşünüyorum.

Örnek olarak büyük şehirlerde bulunan Yol, Park, Meydan, Otopark gibi yapıların yapılması mümkün mü?

Bu çalışmaları normalde Belediye sınırları içerisinde yapılacak çalışmalardır. Tabi Artvin trafik konusunda yoğun Artvin, Hopa, Borçka ve Arhavi trafiğin yoğun olduğu bölgeler coğrafya olarak geniş bir coğrafyaya kurulumumuz var Arhavi İlçesi olarak. Normalde yeni imar yasasının verdiği kriterler otoparklarını oluşturma kriterleridir. Burada zaten belediye sınırları içerisinde olan ruhsatlandırmalarda otoparkların kesin oluşturulması sağlanmalıdır ama bugüne kadar Arhavi ve diğer İlçeler için bir öz eleştiri olarak söylersem yapılaşmanın yanında bu bahsedilen altyapı ile ilgili çok ciddi çalışma yapıldığını düşünmüyorum. Şimdi bugün başlasanız yeni İmar’da, Yeni açacağınız alanlardan ve yeni mevcut bölgelerdeki altyapıyı ‘’çözeceğim’’ dediğin zaman buna 20 yıl lazım gerçek manada çağdaş bir şehircilik anlamında.Özellikle Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tecrübeleri örnek olmuştur. Örneğini iyi alanlar şehirlerini kurtarmış, İyi alamayanlarda sorun üstüne sorun yaratmıştır. Bugün bu bölgelerin 50 yıllık ömürleri olan İlçelerde kentsel dönüşüm programları konuşuluyor. Yani genç bir insan olarak baktığı zaman bu noktaya nereden gelindiğini hissedemez ama ben 60 yaş kuşağı olduğum için bu memleketin nereden nereye geldiğini ve birçok Uzakdoğu ülkesini gezen biri olarak demokratik sistemin caydırıcılık kanunları olmasa sistemin çökeceğini düşünen İnsanlardan biriyim. Yani ufak tefek hesaplar yüzünden imar ihmalleri sonrasında büyük sorunlar yaratıyor bahsedilen altyapı son 60 yılda kurulan Şehirlerde, İlçelerde ve yerleşim yerlerin ’de ne demek kentsel dönüşüm programı yapılacak? 100 yıl uğramayacaksınız yani şehirleşmeyi yaptığınız zaman, Bir şehirleşme sonucu yaptığınız altyapıda 100 yıl sonrasını göreceksin uzun vadeli düşüneceksin böyle yapıldığı zaman Devlet’te zarar görmez, Halk ’ta zarar görmez, Kurumlarda zarar görmez. Bu konuları geniş çaplı araştırmıştım bu yüzden bunları söyleyebilirim ve emin olun Kanunların caydırıcılık süreci ne kadar uzun olursa Memleketimizin mutluluğu o kadar fazla olacak diye düşünüyorum.

Bahsedilen uzun vadeli planlamaların yapılması söz konusu mu? Ve geleceğe yönelik ne yapılmalı?

Şimdi, siz kendi mahallenizde yeni yapılan yapıların içerisinde çıkmaz sokaklar var mı? Var mutlaka vardır. Yani hedeflenen planlamaların uzun vadede 20 yıl olur,50 yıl olur bu hayatımızda olan kendi planlarımızda içerisinde dahildir bir iş sahibi olmak için kaç yıl okumak gerekir? Veya bir Aile kurmak için ne yapmak gerekir? Hepsi aslında gelecekte uzun vade ’de olacak olan ve planlamaları yapılması gereken bir konudur bir İş sahibi, çalışan bir birey olmadan aile bakmak mümkün mü? İşte bu konuda aynı şekilde böyledir bir Halka bakmak geniş çapta planlamaların ve geleceğe dönük planların uygulanması gerekli ne kadar refah içerisinde yaşatılırsa Halk ve ne kadar ekonomik anlamda rahatlarsa İnsanlar yapılan işlerin verimliliğini gösterir. 86 yılında bu eski dönemlerde planlamalar 1 yıllık yapılırdı Devlet bütçesinde, Meclis’te sonrasında bu tabi bir siyasal bir slogan değil, Rahmetli Özal dedi ki ‘’Türkiye’de en az 50 yıllık,20 yıllık,5 yıllık planlama yapacağız’’ O yıllarda başladı 85’li yıllarda başladı Türkiye’de 5 yıl,10 yıl,20 yıl şimdi bir Aile ’de 5 yıllık bir süreçteki hedefleri iyi koyamasanız Hayal kırıklığı yaşarsınız en başa dönmek zorunda kalırsınız. Elbette ki çevresel etkilerde İnsan üzerinde vardır. Aile bütçelerini mesela Aile reisi olan İnsan Ailesi’ni nasıl yönetiyorsa Devleti yönetmek Siyasal olarak Devlete katkı sağlamakta aynı olmalı farklı bir şey olmamalı eğer başarısız bir Aile yöneticisinin Devlet yönetmesi mümkün değil. Şimdi ülkede bazen karşılaşıyoruz yani bunu bütün Siyasal şekle dönüştürmek o konuda yorum yapmak doğru bir şey değil, ama önce şuna bakacağız sizleri yöneten İnsanların önce Aile profili, Düzgün Aile yönetimi var mı? Gibi durumlara bakmalı İnsanlar. Şimdi temelde Siyaset yapan İnsanların İnsan mutluluğu önceliği varsa Siyasetin nerede olduğu çok fazla önemli değil ama günü birlik çözümleri yapacağım diye yola çıkmışsa o kişinin ne kendisine faydası Olur, ne Siyasal alanda faydası olur uzun soluklu olmaz Millet her şeyi takip ediyor. Bu konuyla ilgili gerçekten keyif aldığım, bana kimlik kazandıran, siyasal ayrım yapmadan bütün bu konularda İlçem adına çevrem adına İyi niyet beslediğim için Mutlu bir İnsan olarak karşınızdayım İl Genel Meclis Üyelerini seviyorum 2004 yılında AK Parti’nin Belediye Başkanı adayıydım kısmet değilmiş bugün İl Genel Meclis Üyesi olarak o gün 5000 kişiye hizmet edecektim, Bugün İl Genel Meclis Üyesi olarak %60’a yakın bir oy aldım 6640 seçmene hizmet ediyorum. Yani anlatacağım şudur bu konu uzun soluklu tartışılması, yorumlanması, anlaşılması gereklidir…’’ İfadelerine vurgu yapmıştır.

Zülfiye AKSU