YEREL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 11:17   Güncelleme : 06-10-2021 11:17

CUMHUR İTTİFAKININ 3. KOLU DİYANET

CUMHUR İTTİFAKININ 3. KOLU DİYANET

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Ali Erbaş’ın başkanlığını yaptığı Diyanet’in 11 yeni yurt dışı müşavirliğinin ve 6 yeni ataşeliğinin açılma kararını değerlendirdi.

Ali Erbaş’ın başkanlığını yaptığı Diyanet’in yurtdışı teşkilatını güçlendirecek bir adım atıldı. Resmi Gazete’de dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Dakka, Jakarta, Ottava, Budapeşte, Yaounde, Darüsselam, Varşova, Helsinki, Bangkok, Manilave Vagadugu’da Din Hizmetleri Müşavirliği açılacak. Los Angeles, Sao Paulo, Kudüs, Barselona, Filibe ve Odessa’da ise, Din Hizmetleri Ataşeliği kurulacak. Böylece 11 yeni müşavirlik, 6 yeni ataşelik açılmış olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında Sao Paulo’dan Los Angeles’a, Budapeşte’den Varşova’ya kadar pek çok ülkede Diyanet için 17 yeni teşkilat kurulacağı belirtildi. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Diyanet’i Cumhur İttifakı’nın 3. kolu olarak piyasaya sürdüklerini söylüyorduk. Anlaşılan sınırlarımız buna yetmemiş.  ‘Yurtta barış dünyada barış’ yerine ‘ihvan politikası’ izleniyor” dedi.

Milletvekili Uğur Bayraktutan, alınan karar için, “Türkiye Cumhuriyeti’nin büyükelçilerinin, diplomatik misyonlarına iktidar tarafından üvey evlat muamelesi yapıldığı, beyefendinin görüşmelerine tercüman bile alınmadığı bir dönemde bu adım laik devletten farklı bir politikaya geçmektir” yorumunu yaptı. “İhvan politikası” izlendiğini söyleyen Bayraktutan, “Bana göre bu bir PR (halkla ilişkiler) çalışması. Hem içeride hem dışarıda kaybettiği zemini kazanmak için çabaları var” ifadelerini kullandı.