EĞİTİM
Giriş Tarihi : 31-08-2022 15:05

Çözümü Bulunan Sorun Yeniden Gündemde

Çözümü Bulunan Sorun Yeniden Gündemde

Yeni Mahalle İlkokulu ve Ortaokulu’nun aynı binada bulunması ve yetersiz gelmesinden dolayı veliler okulların ayrılmasını talep ediyor.

Yeni Mahalle İlk ve Ortaokulu binasının öğrenciler ve öğretmenler açısından yetersiz olması nedeni ile Okul Aile Birliği ve veliler iki okulun ayrılmasını, ayrılan okulun Sosyal Bilimler Lisesi’ne taşınmasını talep etmiş yalnız Sosyal Bilimler Lisesi bu durumu kabul etmeyip ardından gelişen süreçte de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istek kabul edilmemişti.

Bu durumun ardından bir araya gelen veliler taleplerini tekrardan yetkililere iletti. İlk ve orta okulun birbirinden ayrılıp ortaokulun, eski ‘İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne taşınması kararı velileri ayaklandırdı. Okul binası önünde toplanan veliler ‘çocuklarımızı bu ıssız yere göndermek istemiyoruz’ diyerek alınan karara tepki gösterdi.

Çocuklarının eğitimine devam edilmesinin istendiği İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde incelemeler yapan veliler, çevre güvenliğinin olmaması gerekçesiyle yetkililerin bu karardan vazgeçesi gerektiğini vurguladı.

Burada basın açıklaması yapan Yeni Mahalle İlk ve Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Sümeyye Bıyıklı, “2012 yılından beri 4+4 eğitim modeli yasası ile ayrılması gereken okulumuz 10 yıl boyunca ayrılmamış ve bir kütüphanesi bile olmadan kaç nesil mezun olmuştur. Sınıf olmayacak yerler sınıf olmuş çocukların hiçbir alanı bile olmamıştır. Öğretmen odası diye bir bölüm bile yoktur. 10 yıldır yaşanan zorluklar sıkıntılar basite indirgenip "küçük" ifadesi kullanılması doğru değildir” dedi.

Çıkmaz haline gelen okul taşınma sürecinde haklarına yöneltilen iddialara cevap veren Bıyıklı açıklamasında iddiaları şu şekilde cevaplandırdı:

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü sanki hiç görüşülmemiş, silsile yolu atlanmış gibi yazılmıştır. Bugünde kadar görev yapan tüm okul aile birliklerimiz "usülerkan bilen" insanlardır. 10 yıl boyunca görev yapan okul aile birliklerimiz tarafından onlarca kez Milli Eğitim ile görülmüştür. Resmî yollara başvurulmuştur. Biz veliler olarak sorunu dile getirdik. Bu süreç sonucunda il müfettişi gerekli incelemelerde bulunup rapor hazırlamış ve bu rapor doğrultusunda milli eğitim müdürü onayı ve vali oluruyla aramızda bir tel ile ayrılan Sosyal Bilimler Lisesine taşınması ile ilgili yetkiler tarafından bakanlığa yazı gönderilmiştir. Burayı bilen idarecilerimiz rapor doğrultusunda karar vermişken genel müdürlükten dönmüştür. Yazıda Yenimahalle Ortaokulu ile ilgili yazıda hiçbir açıklama yoktur. Biz velilerin itirazı budur. Biz veliler olarak gerek cimere yazarak gerek bakanlığı da arayarak Ankara'dan bir müfettiş gelmesini ve yöneticilerimizin kararının doğru olduğunu yerinde görmesini talep ettik.

“5’nci sınıf olan 11 yaşındaki bir çocuk bu ara sokaktan akşam vakti eve nasıl dönecek?”

Bizim ortaokulumuzun eğitim ve öğretim bitiş saati 15:30'dur ancak kurslarla beraber bitiş saati de 17:30 civarıdır. Yazıdaki gibi 15.00 değildir. 5.sınıf olan 11 yaşındaki bir çocuk bu ara sokaktan akşam vakti eve nasıl dönecek? Biz binayı konuşmuyoruz olay bina beğenmiyoruz gibi basite indirgenmeye çalışılıyor. Israrla söylüyorum: "Biz insan sirkülasyonu olmayan ara sokakta ve iki lise yurdu arasında kalan bina olduğu için istemiyoruz." Mesele tek kelimeyle özetlersek: Ortaokul için konumu uygun değil. Lise öğrencilerini hedef almıyoruz. Gelişimsel açıdan yaş grupları birbirine uygun değildir. Bakanlığımız 4+4 ile ilk ve ortaokulu ayırırken burada iki lise yurdunun ortasına "ortaokulu" lisenin yanına ise "ilkokulu" yerleştirme israrı biz velilerin aklına yatmamaktadır. Ortaokul bünyesinde açılacak özel eğitim anaokulu yavruları için de bu bölge uygun değildir. Sosyalleşmeleri için de ilkokul bünyesinde yer alması onlara da fayda sağlayacaktır.

Sosyal Bilimler Lisesinin öğrencilerin yüzde 80'inin yatılı olduğu doğrudur. O halde şu anda Spor okulu olarak hizmet veren okul üç yıl önce Sosyal Bilimlere tahsis edilmişti. Yurttaki odaları iki ve üç kişilik ve banyosu içinde olan odalardır. Ayrıca bahçesinden otoparkına kadar donanımlı yeni bir okuldu. Peki o zaman niye öğrencilerimiz düşünülmedi? Onlar için adım atılmadı.

İbni Sina MTAL'nin tek olumsuz yanının bahçesinin küçük oluşu şeklinde belirtilmiş. Sosyal Bilimler Lisesinin İbni Sina'ya taşınması durumunda Sosyal Bilimler Lisesinin pansiyonun bahçesi okula dahil edilerek çocukların en çok zaman geçireceği alan daha da güzelleşebilir. Zira yurdun önü atıl durumdadır. Öğrenciler okulun bahçesine gitmeden yurtlarının önünde rahata kavuşabilir.

Yenimahalle Ortaokulu'nun bütün bu fiziki imkansızlıklara rağmen, LGS'deki yüksek başarısı herkes tarafından bilinmektedir. Türkiye birincisi bile çıkardığımızı hatırlatmak isterim. Veliler olarak her daim okulumuza sahip çıktık. Şimdiki sorunumuz İbni Sina binasının sosyal çevresi ütümle değildir.

“Öğrencilerimiz İçin En Küçüğünden Büyüğüne Bir Kampüs İstiyoruz”

Yenimahalle Artvin'in en kalabalık mahallesidir buna rağmen tam gün eğitim veren bağımsız ana okulu da yoktur. Çalışan velilerimiz bunu da talep etmektedir. Sosyal Bilimler iki girişe sahip olduğu için altı da bağımsız ana okulu için müsaittir. Böyle bir durumda ilkokuldan bahçe alınarak çocuklara güzel bir ortam sağlanacaktır. Kardeş bütünlüğü bozulmayacaktır. Bir velinin okula en çok uğradığı zamanlarda ana okuldan ortaokul zamanına kadar olan zamandır. İşte bu çözüm yoluyla ana okul, ilkokul ve ortaokulu içine alan bir çocuğun 14 yaşına kadar olan süreci sağlıklı bir şekilde atlatacağı bir ortam olacaktır. Biz de öğrencilerimiz için en küçüğünden büyüğüne bir kampüs istiyoruz.

‘ıssız okul istemiyoruz’ diyerek sloganlar atan veliler okulun içinin fiziki şartlarından değil çevresinin güvensiz oluşundan dolayı çocuklarını bu okula göndermek istemediklerini belirtti.

Veli Pınar Karabulutlu Taşkıran, neden çocuğunu çevre güvenliği olmayan okula göndermek istemediğini vurgulayarak, “Okula gelinen yolda demir yığınları var. Sanki belediye buraya hiç uğramamış. Tenha bir cadde olması beni ziyadesiyle tedirgin etti. Benim oğlum bu yıl 6’ncı sınıfa geçti iki yurdun arasına göndereceğim acı. Benim aklım hep burada kalacak. 6’ncı sınıf öğrencisinin okulunun önünde sürekli beklemem mi gerekiyor? Ben burada beklemek zorundaysam demek ki okul güvensiz bir yerde. Bizim okulun içi ile ilgili herhangi bir problemimiz yok. Bizim tek sorunumuz güvenlik. Eğitimden önce güvenli bir ortam istiyoruz. Burada bir sorun yaşandığı zaman kim bu durumu düzeltecek? Hiç kimse. Önemli olan çocuklarımıza zarar gelmemesi.  Böyle giderse ben çocuğumu bu okula göndermeyi düşünmüyorum” diye konuştu.

Resmiye Güner ise alınan bu karardan dönülmesi gerektiğini belirterek, “İlk ve ortaokul velisiyim. Bu sokağa bir çocuğu nasıl gönderebiliriz? Şartlar belli. Doğu’da yaşıyoruz kışın hava erken kararıyor o yaştaki bir çocuğun 5 buçukta evine dönmesi mümkün değil. Bu sorun çözülmezse ben çocuğumu bu okula göndermeyi düşünmüyorum. Bu karardan dönülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Figen Hasanoğlu da, “8’nci sınıf öğrencisi velisiyim. Ben buraya hiç gelmemiştim. Gelince bir anne olarak korktum. Çünkü okulun yanında korkuluk koymuşlar altında kocaman bir boşluk var. Bu yaştaki çocuklar şaka seviyesini bilmiyorlar oradan birisi birini iterse bunun hesabını kim verecek” ifadelerini kullandı.

Özel

 

AdminAdmin