YEREL
Giriş Tarihi : 18-10-2021 12:34   Güncelleme : 18-10-2021 12:34

Çözüm güzel ama yetersiz

Çözüm güzel ama yetersiz

Ardanuç’a 17 kilometre uzaklıktaki Peynirli köyünün halkı, yuvarlanma tehlikesi olan 350 ton ağırlığındaki kayanın tehdidi altında yaşıyor.

Ardanuç’un Peynirli köyü üzerinde bulunan ve yuvarlanma tehlikesi olan 350 tonluk dev kaya köylülerin şikâyeti üzerine, 30 metre yukarıya dökülen betona 18 çelik halatla bağlanmıştı. Köylü Recai Temel, bu sayede biraz olsun rahatladıklarını belirti.

Köye yaz döneminde gelecek ufak tefek köy işleriyle uğraştıklarını ve arıcılık yaptıklarını belirten Temel, “Burada aşağı yukarı 14 tane hane var, aşağıdan görünüyor zaten. Bundan 8-10 sene önce geldiğimiz zaman huzur içerisinde yatamıyorduk, korkuyorduk ha geldi, gelecek diye. Çünkü Azrail gibi tepemizde duruyor. Bundan kim korkmaz ki? Herkes korkar. Bunun haricinde yukarıda bir kaya daha var. Yıllardan beri yağmur yağıyor o da oyuluyor. O da bir gün kopabilir” dedi.

Köy sakinlerinin geceleri daha çok korktuğunu açıklayan Temel, “Devletimiz bazı çözümler üretmiş ama bu sağlıklı bir çözüm değil. Zamanla bu halatlar çürüyebilir. Çürüdükten sonra yine korku içerisinde yatacağız. Buna devletimiz bir an önce çözüm üretirse daha iyi olur. Köyümüz daha rahat, huzur içerisinde yaşar. Çözüm olarak gerçekleştirilen çalışma bir yerde hoşumuza gitti. Gerçekten güvence altına alındığı için devletimize teşekkür ettik. Dedik Allah razı olsun yardımcı olanlardan sebep olanlardan. Halkımız hiç olmazsa huzur içerisinde yatıyor, uyuyor diye ama bu zamanla daha iyi çözüme kavuşturulsa daha huzur içerisinde yatarız burada” ifadelerini kullandı.