YEREL
Giriş Tarihi : 03-01-2022 10:44   Güncelleme : 03-01-2022 10:44

ÇÖZÜM AŞAMASINDA POZİTİF OLMALIYIZ

ÇÖZÜM AŞAMASINDA POZİTİF OLMALIYIZ


Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Kardeşliğiyle ekonomi paneli düzenledi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Mekezi’nde gerçekleştirilen Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Kardeşliğiyle düzenlenen panelde Ekonomist Ali Ağaoğlu, Dünya Gazetesi Yazarı Ekonomist Hakan Güldağ ve ARSİYAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Durmuş panelist olarak yer alırken panele Vali Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ardanuç, Hopa, Borçka, Arhavi, Kemalpaşa, Şavşat ve Yusufeli Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, STK Yöneticileri katılım gösterdi.

Türkiye’de ki ekonomik gelişmeler ve beklentiler, Artvin’in ülke ekonomisindeki yeri ve beklentileri, turizm ve eğitimde Artvin nerede, neler yapılmalı, yöresel ürünler ve yöresel ürünlerin ülke ekonomisindeki yeri konuşulduğu panelde Dünya Gazetesi Yazarı Ekonomist Hakan Güldağ, “Çözüm aşamasında pozitif olmalıyız” dedi.

Panelist Hakan Güldağ Artvinlilere yönelik yaptığı konuşmada öncelikle Artvin’e gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Gördüğüm kadarıyla iş dünyası Artvin’de birlikte hareket ediyor. İyimser ve kötümser bakış diye bir anlam kalmadı” diyerek “Ekonomik ve siyasi eleştirilerde bulunurken bu ülke hepimizin çözüm aşamasında pozitif olmayız” dedi.

Yeni paradigmalar oluşuyor

Zamanın ruhunu anlamak gerektiğini söyleyerekyeni trendlerden bahseden Güldağ, Değişim bizlerden bağımsız değil, yeni paradigmalar oluşuyor: Ekonomi ile sürdürülebilirlik ve dijital yeşil dönüşüm. Döngüsel ekonomi ortaya çıkıyor. Daha önce hammaddenin yüzde 90’ı kullan attı. Şimdi ise kullan yeniden kullan ve paylaş şeklinde bir ekonominin gelişti.

Karbon emisyonu konusunu da değinen Hakan Güldağ, daha önce egzozlardan ve bacalardan çıkan gazın büyümenin göstergesi olduğunu şimdilerde ise karbon nötrün önemli olduğunun altını çizdi. 1800 yıllardan itibaren nüfusun 6 kat üretimin ise 60 kat artığını bu yüzden dünya ritminin bozulduğunu kaydeden Güldağ, 10 yıllık süreçte bu toparlanmanın zor olacağını açıkladı.

Sendikalara ve STK’lere gerek yok’

Yeni eğilimlerde artık marka şirketlerin değil, müşterilerin çok önemli olduğunu altını çizen Güldağ, “Bunun için sendikalara, sivil toplum örgütlerine de çok gerek yok. Sosyal medyadan örgütlenen gruplar bir markaya zarar verebiliyor veya yukarıya çıkarabiliyor.” dedi. Gazeteci Güldağ, artık haklı olmak yeterli değil, iyi de olmak zorundasınız. Çünkü her şey sorgulanıyor şeklinde açıklamalarda bulundu.

COVİD-19 salgının alışkanlıklarda da değişikliğe yol açtığını ve bu değişikliğin çalışma hayatı, üretim, sosyal hayatta değişikliğe neden olduğu, girişimcilerin de –yeni ne var?-, -yeni ne gelişiyor?- soruların sorması gerektiğini söyledi. Atık yönetimi ve temiz çevre konusunun ön plana çıktığını söyleyen Güldağ, bir öneri olarak da Artvin Belediyesi’nin de 2053 hedeflerinde karbon nötr konusunu ele alabileceğini ve sayede dikkat çeken bir belediye olacağını belirtti.

Sanayide kalkınan ülkelerin diğer ülkelere 5 kat fark attığını söyleyen konuşmacı, emisyon ticaret sistemine değindi. Dünyanın yeşil teknolojiye önem verdiğini ve buna göre düzenlemeler yaptığını söyleyerek yeşil dönüşüm ve yeşil teknolojilere uyum sağlamakta büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Artvin’in turizm potansiyelini de değinen Hakan Güldağ, insanların tatil için iyi yerler arayışında olduğunu söyleyerek bazı turizm çeşitliliğinden örnekler verdi. Yaylalardaki evlerin ahşap evlerden oluşması ve beton binalardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Glamping turizmini de Artvin için önerdi. 

Panelin sonunda konuşmacılar izleyicilerden gelen soruları cevapladılar.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ve ARSİYAD’ın ortaklaşa düzenlediği Ekonomi Paneli, ARTSO Başkanı Seçkin Kurt’un konuklara hediye takdimi ve fotoğraf çektirilmesinin ardından sona erdi.

Dilan Şahinbaş