YEREL
Giriş Tarihi : 13-12-2021 17:21   Güncelleme : 13-12-2021 17:21

Covid-19 virüsüne yakalanmamız an meselesi

Covid-19 virüsüne yakalanmamız an meselesi

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde eğitim gören öğrencilerin barınma sorunu çözüldü mü yoksa içinden çıkılmaz bir hâl mi aldı?

Covid-19 pandemisi nedeniyle 1 buçuk yıl uzaktan eğitim veren üniversiteler bu eğitim yılı ile tekrar yüz yüze eğitime başlamıştı. Üniversitelerin açılıp, öğrencilerin kente gelmesi ile barınma ve yurt sorunu gün yüzüne çıkmıştı. Bunun altından kalkamayacağını düşünen Artvin Çoruh Üniversitesi Senato Yönetimi, 1’inci sınıf öğrencilerine uzaktan eğitim alması yönünde ilk önce bir almış ardından öğrenciler ve esnaflardan tepkiler gelince bu kararını iptal edip tüm öğrenciler için yüz yüze eğitim kararı almıştı.

Ne yazık ki yurt barınma sorunu çözülmesi için yurtlarda kapasite artırımına gidilerek 3 kişilik odalar ranza sistemi ile 6 kişiye çıkarıldı. Gerek pandemi koşulları gerekse eğitime elverişlilik açısından kapasite artırımı olumsuz koşullar doğurdu. Bu durum yurtta kalan birçok öğrenci tarafından tepki ile karşılanıyor. Öğrenciler 6 kişilik odaların hem sağlık hem de yaşam alanlarına hiçbir şekilde uygun olmadığı dile getiriyorlar.

Ölüm İle Burun Buruna

Odada hareket edecek alan dahi olmadığını söyleyen öğrenciler bu durumun sebebinin eğitime ayrılan bütçenin yetersizliği ve öğrenceye verilen hakların kısıtlı olması sonucunda ortaya çıktığını ayrıca bu sorunun öğrenci mağduriyeti oluşmasında ana neden olduğunu vurguladılar.

 Odalarda 3 kişi iken yaşam alanlarının zaten engel oluşturacak ve eylemlerinin gerçekleştiremeyecek oranda küçük olduğunun altını çizen öğrenciler “Şimdi bunun 2 katına çıktığını, hareket edecek alanın dahi olmadığını, bir bireye ayrılacak alanın hiçbir şekilde var olmadığı halini varın siz düşünün.Ne ayrı ayrı ders çalışabiliyor-sandalye 3 tane masa desen öyle, ne de uyuyabiliyoruz. Herkes farklı zamanlarda uyuyor.Şu anda Covid-19 virüsüne yakalanmamız an meselesi ve belki birçoğumuz olduk bile. Kronik rahatsızlığı olup aşı olsa dahi Covid-19’u atlatamayacak bünyede olabilme ihtimaline davetiye çıkarıyorlar. Ölüm ile burun burunayız” dediler. 

Öğrencilerin talepleri

Öğrenciler açıklamalarının devamında taleplerini dile getirerek, “Odalar 2 kişilik olacak şekilde azaltılmalı, 2 yurt binası ile durum hallolacaktır.Yemekhane çalışanları da bu ağır yükten kurtulmuş olacaklar.Eğer onu yapmayacaklarsa çalışan sayısını artırmaları gerekmektedir.Yemek yetersizliği ve yemek sırası oluşumunu ancak böyle engelleyebilirler. Ne yazık ki 2 seçenek üzerine hala bir çözüm hali gerçekleştirilmiyor” ifadelerini kullandılar.

Yurtta kalan öğrenciler ayrıca yemekhanede çıkan yemeklerden dolayı da sorun yaşadıklarını söyleyerek şunları aktardılar:

“Yemekler çeşit olarak birbirini tekrarlasa da artık karnımızı doyurabildiğimiz için neredeyse sevinecek durumdayız, yemek öğünü 3’e çıkartılmalı, öğle yemeği verilmediğinden akşam 16.00’da verilen akşam yemeğinden sonra tekrar acıkıyor ve yemek bulamıyoruz.

Ekonomi merdiveninin basamağı öğrenciler

Ekonomi merdiveninin bir basamağı olduğumuz ortada. Esnaf desen öğrenciye daha ne kadar pahalı satabilirimin derdine düşmüş.Ev kiralarını söylemiyorum bile.Öğrenci olduğunu duyup kirayı daha da artıran mı dersiniz, yurttan çarşıya iki minibüs yapmak zorunda bırakılmamızı dersiniz, Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri olarak çok fazla alanda sorun yaşıyoruz.

Artvin’de okumanın tek güzel yanı doğa güzelliği, bunun da Artvin kurumsal işleyişi ile zaten hiç bağlantısı yok.

Kâr amaçlı çözüme gidilmesi mağdur ediyor

Okul yönetimi, öğrenci barınma sorunu, yemek sorunu, okul yemekhanesinin yemeklerinin yenmeyecek durumda olması sorunu, birkaç minibüs yapmak zorunda olduğumuz ulaşım sorunu, odalarda 6 kişi olup yaşam alanımızın tamamen yok sayıldığı bu sorunların tamamı aslında kolayca çözülecekken kâr amaçlı çözüme gidilmemesi hali hem öğrenciyi mağdur ediyor hem yurt çalışanlarını.”

Dilan Şahinbaş