YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2021 11:57   Güncelleme : 22-06-2021 11:57

Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar-II Kongresi Başladı

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi iş birliği ile 21-22-23 Haziran 2021 tarihlerinde çevrim içi olarak gerçekleştirilecek olan Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar-II Kongresi dün saat 09.00’da İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar’ın Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından başladı.

Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar-II Kongresi Başladı

DİLAN ŞAHİNBAŞ

İl Milli eğitim Müdürü Acar yaptığı basın açıklamasında Artvin Çoruh Üniversitesi ile iş birliği halinde “Covid-19 Sürecinde Eğitime Bakış” ana teması ile yaptıkları kongrede çevrimiçi ortamda eğitimcilerin büyük buluşması olacağını ifade ederek,  Covid-19’un toplumların sosyal ekonomik yapısını derinden etkilediğini, insan ilişkilerinden tutun yaşam biçimine kadar birçok şeyde değişiklik yapmak zorunda kalındığını ve Covid-19’un en çok etkilediği alanlardan birisinin de eğitim sistemleri olduğunu vurguladı.

Türk Milleti olarak Devlet’in, Bakanlığın başarılı çalışmalarıyla çevrimiçi eğitim olarak çocuklara çok büyük bir mağduriyet yaşatmadıklarını, kısmen yüz yüze, bazen de uzaktan eğitimle, eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Acar,  “Hiç eğitim-öğretim faaliyetini sürdüremeyen ülkeler, toplumlar olduğunu da biliyoruz. Bizler Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak üniversitemizle birlikte bu eğitimdeki değişim dönüşüm sürecinde önümüzdeki yıllar bizi nasıl uygulamalar bekliyor, çocuklarımıza daha yararlı çalışmalar yapmak için neler yapabiliriz, çocuklarımızın yeteneklerini geliştirerek topluma yararlı bireyler olmaları için nasıl ortamlarda eğitim almaları gerekiyor; bütün bunları eğitim ve bilim dünyasını tartıştıran büyük bir platform oluşturduk. Bugün burada mütevazı kadro ile yapacağımız çalışma aslında çevrimiçi ortamda 2 derslikte 6 yüz kişi aynı anda canlı yayında sosyal medya hesaplarımızdan, Youtube kanalımızdan büyük bir kitleye ulaşacak” dedi.

Uluslararası Covid-19 Kongresi: Eğitimde Yeni Normlar Kongresi’nin geçen yıl 1’incisini düzenlediklerini ve yirmi dört saat canlı yayında yaklaşık yirmi bin kişiye ulaştıklarını, bu sene Uluslararası Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar-II başlığıyla yaptıkları kongre için daha kapsamlı ve daha da hazırlıklı olduklarını açıklayan Avar, “Yurt içi ve yurt dışından alanında çok değerli on yedi konuşmacımız var. Amerika’da, İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarımız, yabancı bilim insanları, yurt içinden yine saygıdeğer genel müdürlerimiz, il müdürlerimiz, akademisyenlerimiz yani 17 çok değerli konuşmacımız var. Bilimsel alanda bu konuyla ilgili çalışmalarını yapmış yüz atmış bir bildiri kongremiz de yer alacak. Bugün burada Artvin’de bu mütevazı kadroyla ufku geniş, bütün dünyada dinlenebilen kongrenin başlangıcını yapıyoruz” diyerek geçen yıl özellikle yurt dışında yaşayan Türklerin, öğretmenlerin çok takip ettiğini ve bu sene de kongre ile ilgili aynı şekilde etkileşim olmasını beklediklerini ifade etti.

Kongrenin içeriğine dair bilgi veren Acar, saat 10.00’da AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Vali Yılmaz Doruk’un teşrifleri ile açılış yapıp saat 10.45’te de PISA Eğitim Direktörü Andreas Schleischer’in katılımı ile devam edeceklerini, Schleischer’in sunumları ile çalışmalara başlayacaklarını aktararak, “İstiyoruz ki eğitim toplumumuzda daha çok konuşulsun, Artvin konuşulsun. Eğitim konusu oldukça eğitimdeki sorunları daha kolay çözelim. Daha doğrusu başarılı uygulama sayılarımızı daha da arttıralım ve vatanımızın, memleketimizin, toplumumuzun geleceği sevgili yavrularımıza daha iyi olanaklar sunarak daha hızlı biçimde iyi çalışmalarımızı gerçekleştirelim” dedi ve 9 konuşmacı yurt dışından 8 konuşmacı ise yurt içinden olmak üzere 17 konuşmacının olduğunu tekrar hatırlattı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, kendisinin katıldığı en yüksek bildirili kongre sayısının doksan dokuz olduğunu ve bugün yüz atmış bir kongre olduğunu yalnız idarenin pandemi sürecinde bu tür faaliyetlere çok fazla zaman ayıramadığını ama kendilerinin bu sıkışıklıkta sürecin tamamını da kendilerinin kurgulayarak elektronik alt yapısını ve bildirilerin kendilerine ulaşmasını, konuşmacıların kendilerini kırmadıklarını dile getirerek,  “Türkiye’de kitapları çok satan, çok kalabalık kitlelerin dinlediği, çok değerli konuşmacılarımız var. Buradan aslında bugün çevrimiçi ortamda belki de ilk açılışta on binlerce kişiye ulaşacağız. Bilgisayarları başında çalışmamızı saat 10.00’dan itibaren Artvin’deki tüm eğitim camiası öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize ulaştık ve yurt dışından da olmak üzere zaten kongremiz de uluslararası boyutta olmakta. Geçen yıl yirmi bin kişiye ulaşmıştık bu sene çok kişiye ulaşacağımızı düşünüyoruz. Artvin Milli Eğitim Müdürlüğünün gördüğünüz yönetici kadrosu ve üniversitemizin değerli hocalarına ben çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 4 aydır bu süreç devam ediyor, bugün sunum kısmı. Biz 4 aydır hem bildiri kabul etme süreci hem konuşmacılarımızı davet etme, onları programa ayarlama süreci, bugün artık gün yüzüne çıkarma topluma sunma günü. Bu 4 aylık emek için tüm çalışma arkadaşlarıma, üniversitemizin değerli hocalarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin adına, eğitim camiası adına, kongre çıktılarına, eğitim ve bilim dünyasına faydalı olacağına inandıkları için çok sevinçli olduklarını belirten Acar,  “Geçen yılki kitabımız il milli eğitim müdürlüklerinde büyük ilgi uyandırdı ve oradaki bildirilerden çalışmalar yapıldı. Bu seneki kongremizdeki çıktılar da çocuklarımız için okullarımızda, okul dışı ortamlarda ne kadar faydalı uygulamaya dönüşürse biz o kadar mutlu olacağız. Amacımız daha faydalı uygulama üretilmesini tartışmak, konuşturmak ve bu uygulamaların ortaya çıkmasını sağlamak” diyerek bu kongrenin de güzel katkı sağlamasını ümit ettiklerini beyan etti.

Acar son olarak Uluslararası Covid-19 Kongresi: Eğitimde Yeni Normlar Kongresi’nin 2’ncisini yüz yüze yapmayı ümit ettiklerini fakat pandemi dolayısıyla çevrim içi yapmak durumunda olduklarını açıklayarak, “İnşallah önümüzdeki yıl 3’üncü ve 4’üncü kongreyi ana temamızı da değiştirerek, zaman içinde Covid-19’un toplumda bıraktığı veya Covid-19’dan kurtulmamız üzerine, ana temamızı da bunu üzerine değiştirerek 3 ve 4’üncü kongrelerimizi ve daha sonrakilerini Artvin’deki salonlarımızda yüz yüze paylaşmayı umuyoruz” sözleriyle basın açıklamasını sonlandırdı.

Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar-II Kongresi başında protokol konuşmalarında Artvin Valisi Sayın Yılmaz Doruk “ Düzenlenen bu anlamlı organizasyonun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Malumunuz dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisine esasen en çok maruz kalan ülkelerden birisi olduk. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşan hızlı karar mekanizması sayesinde virüsle mücadeleye yönelik başarılı bir süreç yönetimi yaşadık… Tüm dünyaca tecrübe edilen pandemi dönemi eğitim alanında değişen öncelikleri ve önem kazanan yeni olguları da beraberinde getirdi. Sürecin ilk aşamalarında güçlü eğitim camiamızın hızlı bir şekilde gerekli çalışmaları yaparak uygulamaya koyması alanda yaşanacak önemli sıkıntılarında önüne geçmiş oldu. Geçen yıl gerçekleşen ilk kongrenin, sürecin getirdiği yeni gereksinimlerin bir an önce tespiti ve uygulanacak yöntemlerin belirlenmesi açısından önemli rol oynadığına inanıyorum. Geldiğimiz bu yeni süreçte eğitim ve öğretim faaliyetlerinin en etkin şekilde devam etmesi bu tür çalışmaların devamlılığına bağlıdır. Bugün gerçekleştirdiğimiz 2. kongreyi bu bağlamda önemli görüyor, ilk kongrede elde edilen kazanımlara yenilerini ekleyerek daha da pekiştireceğine inanıyorum. Pandemi süreciyle uygulamaya koyulan eğitim-öğretim modelinin gelişimine katkı sunacağına inandığım bu tür faaliyetlerin artarak devam etmesini diliyorum. Bu düşüncelerle, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eder, destek veren yerli ve yabacı tüm katılımcılara saygılarımı sunar başarılar dilerim.” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Kibar ise konuşmalarında, “COVID-19 salgınının eğitim üzerindeki etkisini dikkate alarak, Artvin Çoruh Üniversitesi ve Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlediğimiz uluslararası “Covid-19-Eğitimde Yeni Normlar-II” başlıklı kongremiz ile Koronavirüs (Covid-19) salgınının eğitimi nasıl etkilediği, dijital eğitim sürecine eğitimcilerin nasıl katkı sağlayabileceği, dijital eğitim sürecinde eğitimci-öğrenci iletişiminin nasıl olması gerektiği, eğitimcilerin bu süreçten nasıl etkilendiği, Covid-19’un eğitim üzerindeki olumlu ve olumsuz sonuçlarının neler olabileceği gibi farklı sorulara cevap aranacaktır. Bu düşüncelerle kongremizin başarılı geçmesini diliyor, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta Artvin Milli Eğitim Müdürümüze, üniversitemiz öğretim üyelerine, kongre düzenleme kuruluna ve konuşmacı olarak yer alan hocalarımıza bir kez daha şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Avar gerçekleştirmiş olduğu açılış konuşmasında,  “ 2019 yılında dünyada insanların sağlığını tehdit ederek, salgın haline gelen, Covid-19 virüsü yaklaşık bir buçuk yıldır devam etmekte ve toplumsal yaşam biçiminde önemli değişiklikler meydana getirmektedir. Bir eğitimci olarak ülkemiz adına gururla söyleyebilirim ki Devletimiz, Milli Eğitim Bakanlığımız, Covid-19 salgın sürecinde eğitim faaliyetlerini başarı ile yürüterek, eğitim sistemimizde yapılmış olan teknolojik altyapı yatırımları ve sürece kolaylıkla uyum sağlayarak, özveri ile öğrencilerine ulaşan öğretmenlerimizle ve yöneticilerimizle Covid-19 salgın sürecinde eğitim uygulamalarını başarılı bir şekilde yürüten ülkelerden birisi olmuştur. Bizler de Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizin güzide üniversitesi Artvin Çoruh Üniversitesi ile işbirliği içerisinde Kovid-19 salgın sürecinin tecrübesi ve toplum yaşamında meydana getirdiği değişikliklerin eğitim uygulamalarını nasıl etkileyeceğini, eğitim sistemimizi nasıl değişmeler ve gelişimeler beklediğini tartışmak için geniş bir eğitim platformu olan bu kongreyi hazırlayarak Bakanlığımızın çalışmalarına katkı sunmayı hedeflemekteyiz… Yurt içi ve yurt dışından çok değerli 17 davetli konuşmacı ve 161 bildirinin bulunduğu kongremizde 3 gün boyunca yaklaşık 30 saat süreyle eğitimde yaşanan gelişmeler konusunda paylaşımlarda bulunacağız. Kongremizin çıktılarının önümüzdeki yıllarda yaşanacak yeni gelişmelere öncülük etmesi ve ülkemizin geleceği sevgili çocuklarımızın gelişimine katkı sunacak uygulamaların çoğalmasına kaynaklık etmesi ümidiyle, çevrim içi kongremizin hazırlık ve gerçekleşme aşamalarında bizlere destek olan başta Valimiz Sayın Yılmaz Doruk, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Bakanlığımızın Saygıdeğer Yetkililerine şükranlarımı sunar, düzenleme kurulundaki değerli akademisyenlerimiz, kurum yöneticilerimiz, Ar-Ge Ekibimiz ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederim.” dedi.

Dün başlayan ve 23 Haziran tarihinde sona erecek olan “Uluslararası Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar II” ismi ile düzenlenen kongrenin ilk gününde 2 oturum gerçekleşti. İlk oturumun konuşmacını “Uluslararası Covid-19'da Yeni Formlar” başlıklı sunumuyla davetli konuşmacı OECD Eğitim ve PISA Direktörü Andreas Schleıcher oldu. Schleıcher’in yaptığı sunumun ardından Mehmet Geren, “Türkiye’de Astronomi Konu alanında Yapılan Tezlerin ve İlköğretim İkinci Kademe Öğrencilerin Astronomi Algısı Üzerine Yapılan Makalelerin İncelenmesi” başlığıyla bildiri sunumunu gerçekleştirdi. İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Belma Tuğrul ise “Çocuğun Olduğu Her Yerdeyiz TRT EBA Anaokulu” başlıklı sunumu ile davetli konuşmacı olarak yer aldı. Dicle Yasemin Başköy “Ordu İlindeki Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Uzaktan Eğitim Hakkındaki Görüşleri” başlıklı sunumunu, Melisa Güldören “Öğrencilerin Doğal Afetlerle İlgili Görüşleri Anket Geliştirme Çalışması” adlı sunumunu ve Sude Naz Karatayli “Öğrencilerin Sanal Laboratuvar Uygulamaları İle İlgili Görüşleri Anket Geliştirme Çalışması” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. Yapılan sunumların ardından Londra Üniversitesi’nden davetli konuşmacı Dr. Betty Lıebovıch “İngiltere'de Küçük Çocuklar ve Salgın: Açık Havada Oynamak İçin Temel İhtiyaç Davasına Başlamak başlıklı sunum yaptı.

Uluslararası Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar II Kongresi’nin 2’nci oturumunun devamında “ Fen Bilgisi Öğretmenliği Öğrencileri ‘Covid-19’ Hakkında Neler Düşünüyor? Balıkesir Üniversitesi Örneği” başlığı ile Gamze Dolu sunun gerçekleştirdi. Dolu’nun sunumunun ardından Nişantaşı Üniversitesi’nden Prof. Dr.Uğur Batı “Beyin Temelli Öğrenme” başlıklı konuşma yaptı. Kongre’de saat 17.00’ye kadar “Global Covid-19 Pandemisi Robotik Uygulamalar ve Yabancı Dil Eğitimi” başlığıyla Sercan Alabay, “Türkiye’de Robotik Kodlama İle İlgili Yapılan Çalışmaların İncelenmesi” başlığıyla Burcu Düğer, “Eğitimde Teknoloji Entegrasyonu Sanal Laboratuvar Örneği” başlığıyla Ayşegül Yıldız, “Yeni İletişim Tknolojilerinin Olanaklarıyla Yeni Medya Eğitimi” başlığıyla Olcay Holat, “Covid Salgını Öncesinden Sonrasına Fen Eğitiminde Gerçekleştirilen Boylamsal Araştırmaların Karşılaştırılması” başlığıyla Ramazan Çeken, “Fizik Öğretmen Adaylarının Covid-19 Pandemi Sürecinde Çevrimiçi Elektronik Laboratuvarına İlişkin Başarı Motivasyonu” başlığıyla Şebnem Kandil İngeç, “Covid-19 Pandemi Sürecinde Sınıf ve Fen Bilgisi Öğretmenliği Öğrencilerinin Beslenme Alışkanlıkları Değişiminin Araştırılması” başlığıyla Fadime Çelik, “Astronomi Temel Bilgilerinin Dijital Değerlendirme Aracı Kullanılarak Kıyaslamalı Şekilde Ölçülmesi Pandemi Döneminde Sınav Uygulanma Örneği” başlığıyla Memduh Sami Taner, “Covid-19 Salgınında Toplumun Bilim İnsanına Yönelik Tutumlarının İncelenmesi” başlığıyla Semra Burkaz Ekinci, “Covid-19 Pandemi Sürecinde Eğitim Alanında Gerçekleşen Değişimler ve Gelişmeler” başlığıyla Esin Kavuran, “Covid-19 salgınında Ortaokul Öğrencilerinin Bilim İnsanına Yönelik Tutumlarının İncelenmesi” başlığıyla Arzu Küçük, “Uzaktan Eğitim Sürecinde Yemen Türküsü İle Sosyal Bilgilerde Tarih Öğretmenliği” başlıyla Dilan Zengin, “Covid-19 Sürecinde BTY Öğretim Programının Uzaktan Eğitim Süreci Normlarına Göre Diğer Derslerde Kullanımı” başlığıyla Şeyma Ersöz Kılınç, ve “Pandemide Çevrimiçi Gerçekleştirilen FCL ve BİT Anlayışına Uygun Yapılandırılmış Deney Uygulamalarına Yönelik Öğrenci ve Öğretmen Görüşleri” başlığıyla Gülin Sevi Genç sunum gerçekleştirdi.

Davetli Konuşması Kosova Prizren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Soner Yıldırım’ın “Pandemi Süresinde Kosova’da Okulların Kapatılması ve Uzaktan Eğitim Organizasyonunun Değerlendirilmesi” başlığıyla yaptığı konuşmanın ardından Uluslararası Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar II Kongresinin ilk günü Büşra Saydoğan’ın “Antalya Kimya Olimpiyatlarına Katılan 10’uncu ve 11’inci Sınıf Öğrencilerinin Soru Çözme Yöntemlerinin Görsel Analiz Yoluyla Kıyaslanması” başlıklı sunumu, Doğa Öge’nin “Covid-19 Küresel Salgını Sürecinde Fizik Dersi İçin Uzaktan Eğitim Uygulamalarının Lise Öğrencilerinin Bakış Açısından Değerlendirilmesi” başlıklı sunumu, Ebru Çak’ın “Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme Ünitesinin Covid-19 Salgınında Ev Okul Ortamında Öğretimi” başlıklı sunumu ve Mehmet Fidan’ın “Uzaktan Eğitim Süreçlerinde Öğretmenlerin Durumu Alanında Yapılan Araştırmaların Değerlendirilmesi” başlığıyla yaptığı sunum sonrası sona erdi.