YEREL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 11:02   Güncelleme : 01-04-2021 11:02

COVİD-19 Aşısı Meslek Örgütlerine de Yapılmalı

COVİD-19 salgını nedeniyle ekonomik açıdan sıkıntılı günler geçiren kadın kuaförleri aşı talebinde bulundu.

COVİD-19 Aşısı Meslek Örgütlerine de Yapılmalı

Yıllardır Artvin’de kuförlük sektöründe hizmet veren Figen Yavuz  aşı talebinin olduğunu, en rüskli çalışma gruplşarı içerisinde yer aldıklarını ifade ederek, İnsanlarla birebir  yakın temaslı bir şekilde çalışıyoruz. Her yaş gurubuna da hitap ediyoruz. O yüzden bizlerin en kısa zamanda aşı olmasını talep ediyoruz devletimizden. Bizlere de sıra gelsin lütfen. Ben işyerime  gelen misafirlerime öncelikle HES kodu uygulaması yapıyorum. Bütün temizlik hijyen önlemlerine de çok dikkat ediyorum. Bütün işlemlerimi kullan at şeklinde yapıyorum. Kağıt havlular kullanıyorum.  Kullan at sistemine geçtik bu süreçte. Bir müşteriyi  diğer müşteri ile aynı anda salonuma almıyorum zaten randevu sistemi ile çalışıyorum. Gerekli bütün tedbirleri alıyorum hem kendim için hem de iş yerime gelen dostlarım için. İnsanlar da geldikleri yerde kendilerini daha güvenli hissetsinler ve bizler de kendimizi güvende hissedelim bunun için aşı olmak istiyoruz” dedi.

‘Müşteri ve kendi sağlığımız için aşı talebimiz var’

Uğur Bayan Kuaförü işletmecisi Uğur Çiftçi de Figen Yavuz gibi işletme içerisinde müşterilerin sağlığı için ellerinden geleni yaptıklarını fakat kendi sağlıklarını da düşündüklerini ve bu nedenden dolayı aşı talebinde bulunduklarını açıkladı. Çiftçi açıklamasının devamında “Eğer devletimizin imkânları doğrultusunda aşı bizlere yapılabilecekse maske mesafe ve sağlık bilgisi kurallarına elimizden geldiğince dikkat ediyoruz. Önlemler alıyoruz ve işimizi devam ettirme çabasındayız.  Ama pandemi döneminde gerçek anlamda kuaförler çok etkilendi.  Her sektörde olduğu gibi bizler de fazlasıyla etkilendik. Ama şu bir gerçek ilimizdeki bu durum karşısında vakalarında artması sebebiyle aşının ilk olarak insanların yoğun bir şekilde geldiği ve kuaförler, berberler, lokantalar gibi işyerlerindeki çalışanların kesinlikle aşı olmasını istiyoruz. Nedeni ise bizim her zaman sağlık bilgisi kurallarına uymamız çok önemli ama bizim de çalışanlar olarak kendimizi korumamız adına aşı olsak çok iyi olur” dedi.

Kuaför Çiftçi açıklamasını “Devletimizden beklediğimiz aşı konusunda meslek guruplarının da bir şekilde aşılanması gerekiyor ki insanlar iş yerlerimize geldiklerinde rahat bir şekilde işlemlerini yaptırmak istiyorlar. Bizde tedirgin olmadan çalışmak istiyoruz”  diyerek sonlandırdı.

‘Alman aşısı olurum’

İmaj Kuaför işletmesinin sahibi Fatma Beken de meslektaşları gibi aşı talebinde bulundu fakat Almanya’da Pfizer/BioNTech tarafından üretilen aşıyı vurulmak istediğini vurgulayarak, “Kuaförlük mesleğini icra ediyorum. İnsanlara karşı tehlikeli olmaktan korkuyorum. Ben her türlü önlemimi alıyorum ancak yine de aşı sırasında öncelikli meslek guruplarında kuaförlerin ve berberlerin olduğunu düşünüyorum. İnsanlardan bizlere virüsün bulaşmasından korkuyoruz onun için aşı talebim elbette benim de var” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ