YEREL
Giriş Tarihi : 13-09-2022 09:39

Coğrafya ve Sağlıklı Yaşam Kampı

Coğrafya ve Sağlıklı Yaşam Kampı

Artvin Yerel Coğrafya ve Sağlıklı Yaşam Kampı 28 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Coğrafyacı Dr. Leman Albayrak ile Kültür, Ekoloji ve Mekanın Keşfi ve Uzman Orman Terapi Rehberi Gülden Karabudak ile Orman Terapisi keyfinin yaşanacağı Artvin Yerel Coğrafya ve Sağlıklı Yaşam Kampı 28 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

Etkinliğe dair açıklama yapan Dr. Albayrak, “Kendimize, doğaya, yerel ekolojiye dair yeni farkındalıklar kazanacağımız bütünsel bir içerik hazırlamak hayalimizdi.

Yeni ve kadim yerler görmenin yanında, coğrafi mekânı anlamlandırmak, doğa-insan uyumunun huzuruna şahit olmak, doğal ortamda sağlığımıza yeniden bakmak için özgün bir fırsat bu.

Doğa ve ona uyumlu yaşamın inceliklerini daha çok yakalamak, görmek, bunun mümkün olduğu ortamlarda tecrübeler kazanmak durumundayız. Bunu en iyi, özel tutkularıyla doğayla meşgul olan insanların, bakir doğal ortamların diyarı Artvin’de gerçekleştireceğiz.

Başka, kısaca neleri amaçladık?

Aynı anda doğanın hem sakini, gözlemcisi, kullanıcısı, hem de hayranı, sözcüsüyüz. Yer ve yeryüzünü anlamlandırıp ona yakınlık hisseden biziz.  Anlamlı ve değerli bir dünyada yaşadığımıza ve kendimize, doğal sağlığımıza dair kadim manevi duyguyu yeniden yakalayalım istiyoruz.

Bu programla;

Doğanın içindeyiz, dinginlik, görkem bizimle... renkler, tatlar, kokular bizimle.. Yerel ekolojik bilgi ve uygulamalar eşliğinde...deniz etkisinden karasal iklime geçişle sonbaharın dönüşümü de bizimle... kendimize, yer duygumuza, sağlığımıza dair farkındalık da...

Biz gözümüze, yüreğimize dokunanları yerel coğrafya ile anlamlandıracağız.

Artvin'de bizi hayran bırakan, geçmişten günümüze ormanın ekolojisini dinleyeceğiz. Geleneksel ekoloji önderleriyle buluşacağız. Yörenin temiz gıdalarıyla sağlıklı yaşamda beslenme, meyveler, tıbbi ve aromatik bitkiler ile atölyelerimiz de olacak. Kulağımızın pasını silecek türküler, ezgiler de.

Ülkemizde bir ilki gerçekleştirecek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kültürel Ekoloji ve Orman Terapi çalışmalarımızı birleştirerek sizlere bambaşka ufuklar açmak, birikimimizi paylaşmak bizim için çok anlamlı...

Böylece, nesiller boyunca aktarılan geleneksel bilginin, biyo-kültürel çeşitliliğin korunmasına, kendi sağlığınız hakkındaki farkındalığa katkı sağlamış olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Zülfiye AKSU

AdminAdmin