YEREL
Giriş Tarihi : 21-12-2021 19:21   Güncelleme : 21-12-2021 19:21

Coğrafi İşaretli Ürünler Ağı Projesi Eğitim Programı Başladı

Coğrafi İşaretli Ürünler Ağı Projesi Eğitim Programı Başladı

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nın Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile birlikte coğrafi işaretli ürünlere yönelik gerçekleştirdikleri 5 günlük eğitim programı dün başladı.

ARTSO ve DOKA’nın birlikte düzenlediğiKaradeniz Coğrafi İşaretli Ürünler Ağı Projesi Eğitim programı dün ARTSO Konferans salonunda başladı.

Eğitim programının açılış konuşmasını gerçekleştiren ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt şu ifadeleri kullandı:

“5 gün boyunca sürecek projemiz değerli hocalarımızın katkıları ile yürüyecek. Sizlerden özellikle isteğim 5 gün sürecek olan bu projeye hepimizin katılması. Ürettiğimiz malların pazarlara nasıl ulaşacağının, sizlerin nasıl daha fazla kâr elde edebileceğinizin ama hepsinden de önemlisi kalitede sürdürülebilirliği nasıl sağlayacağımızın bilgilerini değerli hocalarımızdan alacağız.

Hocalarımız bunların nasıl yapılacağını, ülke pazarına belki dünya pazarına kaliteli bir şekilde Artvin coğrafi işaret alan ürünlerin nasıl gireceğini anlatacaklar. Coğrafi işaretli ürün üreten firmaların kurumsallaştırmalarına nasıl destek olabiliriz bugün anlatılacak. Yine coğrafi işaretli ürünlerimizin ticarileştirme ve bu modelleri nasıl hayata geçirebiliriz bununla alakalı bilgilerimiz olacak. Markalaşma ve marka yöntemlerini bizleri anlatacaklar.Markalaşmaya Artvin Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz çok önem veriyoruz. Çünkü damak tadına uygun, yöresel ürünlerimiz var ancak uzun yıllardır markalaşma noktasında biraz eksik kaldığımızı düşündüğüm için. Biliyorsunuz dışarıya çok göç veriyoruz, bu yüzden markalaşma çok önemli. Markalaşmayı hak eden ürünlerimiz var Artvin’de.Tüm Türkiye'nin, tüm dünyanın tanıması gereken markayı sonuna kadar hak eden ürünlerimiz var.Bunların tanınması lazım.

Akabinde de coğrafi işaretli ürünlerimizin dijital pazarlaması, e-ticaret çalışmaları var. Bunlar da son dönemde Türkiye'nin ve dünyanın gündemine oturan sanal pazarlama yöntemi dediğimiz, 20 milyara yakın insanla ticaret yapabileceğimiz alan. Bunu nasıl yapacağız? Bizler bunların öncülüğünü yapıp yeni bir pazar kurup bu ürünlerimizi tüm dünyaya nasıl satabiliriz bunun bilgilerini değerli hocalarımızdan alacağız.

Coğrafi işaretli ürünün ne olduğunu anlatacak olursak, coğrafi işaret tüketiciler için ürünün kaynağının bölgede almış olduğu ürünün karakteristik özellikleri ile kavuşmuş olduğu ünün kurulmasını sağlayan bir işaret. Son dönemde bilhassa turizmle ekonomik gelişimini sürdürmeye çalışan ilimizin, gelen misafirlerimize etkili olarak sunabileceğimiz ürünlerin işaretlenmesi.

Artvin'de şu ana kadar coğrafi işaret alan ürünlerimiz var. Hatila balımız var, Hopa Hamsili Ekmeğimiz, Puçuko yemeğimiz, Hopa Laz böreği ve Şavşat ketesi olarak tescillenen ürünlerimiz var.

Burada bir şeyin altını çizmek istiyorum; coğrafi işaretleri aldıktan sonra bu ürünlerimiz menşei ve mahreç olarak 2’ye ayrılıyor. Coğrafi işareti alınan ürünlerimiz içinde bir tek Hatilla balı menşei adı altında coğrafi işaret almış diğerleri ise Mahreç adı altında coğrafi işaretlerini almış durumda. Menşe, demek ürünün bütün öz kaynaklarının belli bölgeden aldığını, buranın özellikleri kullanılarak yapılması ve ticarileşmesi anlamına geliyor. Üretimin tamamen bu bölgeden yapılması şartı eklenmiş burada.Bu açıdan çok önemli diğer ürünler ise en az bir tane üretim tesisinin bu bölgede olması lazım ama dışarıda da üretilebilir.

Menşei adı altında alacağımız coğrafi işaretler çok daha önemli.Puçuko yemeği 5 yıl önce coğrafi işaretini alan yemeğimiz. Diğer coğrafi işaret alan ürünlerimiz tamamen son 1-1 buçuk yıl içerisinde alınan coğrafi işaretler.

Organik, geleneksel, bölgesel kalkınmaya çok önemli katkılar sunacak coğrafi işaretli ürünlerin Artvin'de olması anlamına geliyor.  Bugün yaklaşık 4 ürüne daha başvurduk:Şavşat yöresinde yapılan Gorcola peynirimiz için coğrafi işaret başvurusu yaptık. Normalde İrsa Böreği olarak bilinir ama biz Artvin böreği için başvurduk. Artvin yatık dönerimiz için coğrafi işaret başvurusu yaptık.”

ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kurt’un yaptığı konuşmanın ardında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Koordinatörü Berna Kiriş Turna da açılış konuşması gerçekleştirdi ve “Coğrafi işaretli ürünler katma değeri yükselten markalaşma çalışmalarıdır.Tabii ki sadece ismi değil ticarileşmesi çok önemli.Bu eğitim bize bu anlamda yol haritası çizecektir diye düşünüyorum. Kararlılıkla bu adımları izlersek ilimiz açısından faydalı bir noktaya geleceğimizi ümit ediyorum.

Benim vurgu yapmak istediğim bir önemli husus şu anda üzerinde çalıştığım gastronomi turizmi ile ilgili.  Dünyada bu anlamda çok ciddi bir pazar payı var, katma değerli bir iş.Tabii ki gastronomi turizmiiçinde yerel lezzetler çok önemli, markalaşmış olanların da ayrı bir önemi var.Bu alanda güçlü bir noktaya gelirsek ilimizde Gastronomi Müzesi de resmi olarak açılacak. Doğu Karadeniz'de sadece 2 tane bu alanda merkezimiz olmuş oluyor.  Biri bizim Gastronomi müzemiz, birde Rize'de Çay Müzesi.

Bu anlamda bölge olarak da gelişmemiz gerektiğini gördüm. İlimiz avantajlı bir noktada.Ciddi anlamda değerlerimiz var.Coğrafi işaretlerin sayısı daha da artabilir, herkes üzerine düşeni yaparsa çok daha iyi olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

5 gün sürecek eğitim programının ilk gününde Özel Oytun Türkoğlu, “Coğrafi İşaretlerde Markalaşma ve Marka Yönetimi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Eğitimin 2’nci gününde Besim Ogelman, Coğrafi İşaretli Ürün Üreten Firmaların Kurumsallaştırma Destek Eğitimi başlığı ile, 3’üncü gününde yine Besim OgelmanCoğrafi İşaretli Ürünlerinin Ticarileştirilmesi ve Ticarileşme Modelleri başlığıyla, 4’üncü gününde Zeynep İyiler Coğrafi İşaretli Ürünlerin Dijital Pazarlaması E-Ticaret Çalışmaları Eğitimi başlığı ile sunum gerçekleştirecek.

Coğrafi İşaretli Ürünler Ağı Projesi Eğitim Prgramının 5’inci gününde ise Coğrafi İşaret Tescil Sahibi Kurum Temsilcilerinin Konuşmaları gerçekleşecek. Program Sertifika Töreni ile sona erecek.

Dilan Şahinbaş