YEREL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 10:22   Güncelleme : 11-08-2021 10:22

Çocuklar matematiğe ön yargısını kıracak

“Yaşayan Matematik: Artvin’e Sayısal Bakış" adlı Proje Okulu’nda eğitim veren Öğretmen Elif Zengin Aksu ve İsmail Kuşçu, zekâ ve strateji oyunlarının tanıtımını yaparak çocukların matematiğe karşı ön yargılarının kırılacağını vurguladı.

Çocuklar matematiğe ön yargısını kıracak

Zekâ ve strateji oyunları

Zekâ ve akıl oyunları atölyelerinde bulunan birçok çeşit oyun hakkında bilgilendirmelerde bulunan öğretmen Elif Zengin Aksu “Çocukların olasılıkları değerlendirdikleri bir strateji oyunumuz var. Çocuklar belirli kurallara göre taşları yerleştiriyorlar ve buradaki parselleri almaya çalışıyorlar ekstra puan kazanıldığı bazı durumlar var. Yatay, dikey ve çaprazdan beş taşı bir araya getirdiklerinde ekstra puanlar alıyorlar. Sonunda ise en çok kimin parseli olduğuna bakıyoruz. Pantak oyunumuzda ise pantak odada taşlar belli bir sıraya göre diziliyor ve her seferinde bir tur döndürülüyor. Yatay, dikey ve çaprazda ilk beş ve üzeri yapan öğrencimiz kazanıyor. Bu da 3 set halinde oynanıyor. Strateji oyunlarımızda 2 seti kazanan kazanmış oluyor. Revarsi oyunumuz da ortada sadece dört taş olacak şekilde başlıyor. Bir taş koyarak iki siyah taşın arasında kalan beyaz taş siyaha döner ve aynı şekilde iki beyaz arasında kalan siyah taşta beyaza dönüyor. Son koyduğumuz taş burada önemli olmuş oluyor. Oyunun sonunda bu tabloda en çok kimin taşı varsa ve en çok hangi renk taş varsa o kazanmış oluyor.  Mangala adlı oyunda ise oyun bütün haznelerde 4 tane taş olacak şekilde başlıyor. Belirli kurallara göre taşlarını haznelere taşıyorlar. En son haznede kimin taşı daha fazlaysa o kişi kazanmış oluyor” diye konuştu.

“Amaç çocukların matematiğe karşı ön yargısını kırmak”

Çeşitli materyallerle çocuklara en kalıcı öğrenme metodunu sağlamaya çalıştıklarını belirten Öğretmen İsmail Kuşçu, “Bundan 4 sene önce yaşayan matematik projesi adı altında Artvin’de matematiği serdirmek matematikte farkındalığı sağlamak için il düzeyinde böyle bir çalışma başlamıştı. Daha sonrasında bu projeye bağlı olarak yarışmalar farklı türde etkinlikler yapılarak proje daha da büyüdü. Gelinen son aşamada Ambarlı’da matematik kampı yapıldı. Çocuklara matematiği sevdirmek ilgi duyurmak asıl hedeflerden bir tanesiydi. Bu sadece bir matematik kampı gibi değil de farklı alanlarda da kamplarda değerlendirecekler. Amaç çocukların matematiğe karşı ön yargısını kırmak. Aslında matematik ezbere dayalı gibi gözükse de buradaki materyallerle yaparak yaşayarak en kalıcı öğrenme metodunu sağlamaya çalışıyoruz. Çocuklara oyunlarla etkinliklerle farkında olmadan gizli bir şekilde derslerde konuyu daha iyi anlıyorlar asıl hedef bu. Biz bazı şeyleri yaptığımızda ve yaşadığımızda kalıcı bir şekilde öğrenme sağlıyoruz çocuklardaki hedefte bu. İki gündür buradayız çocuklar çok hevesli sabahları 6 buçukta uyanıyorlar hocam etkinlik yok mu ne yapacağız bugün diye soruyorlar. Çocuklar da sevdi bu tarz şeyleri. Burada sadece matematik yok aynı zamanda matematiğe bağlı olarak mantıksal zekânın içinde zekâ oyunları da var. Kodlama var bunlar çocuğun matematiksel değil de mantıksal zekasını da destekleyici şeyler. Çocuklar da keyif alıyor. Akşamları konuştuğumuzda düşünceniz nedir bu kampla ilgili dediğimizde keyifli geçiyor 3 gün değil de 3 ay sürse gibi bir geri dönüş alıyoruz bunlar da bizi mutlu ediyor. Amaç tüm çocukların buna ulaşmasını sağlamak. 9 ilçede 950’ye yakın öğrenci gurubuyla bu bir aylık sürece gelecekler. Bu sayı artabilir. Amaç çocukların sadece okulda olmadığını farklı yerlerde de doğada da matematiğin veya farklı dersler olduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerine yer verdi.