YEREL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 10:17   Güncelleme : 03-07-2021 10:19

Çocuklar İçin Bu Dünyanın Tersi Gerek

Hopa’da bir araya gelen yurttaşların; gençler, çocuklar ve kadınlar için müzik, tiyatro gibi çeşitli atölyelerin yapılacağı ve dayanışmanın yükseltileceği Hopa Kültür ve Sanatevi’nde çocuklar için Tersine Dünya Atölyesi gerçekleştiriliyor.

Çocuklar İçin Bu Dünyanın Tersi Gerek

Tersine Dünya Atölyesi ile ilgili açıklama yapan Ezgi Eriman, Türkiye eğitim sisteminde sürekli değişen müfredatlarla, bilimsellikten uzak ve gerici bir tabloyla karşı karşıya olunduğunu vurguladı ve “ Çocuklar okullara giren tarikatlarla ve cemaatlere mecbur bırakılıyor. Müfredatlardan ilerici yazarla çıkarıldı. İşte tam burada dünyanın tersine dönmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğitimdeki bu gerici kuatmaya karşı aydınlık geleceği çocuklarımızla inşa etmek için yola çıktık. Tersine Dünya Atölyeleri uzun süredir Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eğitmenlerin, psikologların, çocuk gelişimcilerin ve gönüllü öğrencilerin katkılarıyla gerçekleştiriliyor” dedi.

Tersine Dünya Atölyeleri’nde mevcut eğitim sisteminin aksine başka bir dünyanın mümkün olduğunun gösterildiğini belirten Eriman, “Çocukların, gençlerin gözlerinin önünde sayısız sınav ve ödevlerle kocaman dağlar oluşturulmuş, bu dağın arkasında ise hiçbir sorun barındırmayan refah içinde bir dünya vaadi veriliyor ve bunun için ‘Haydi tüm arkadaşlarınla yarış’ deniliyor fakat dağın arkası işsizlik, geleceksizlik ve kriz. Bu eğitim sistemiyle yetişenler maalesef kendi özgücünün farkında olan mutlu, üreten çocuklar olamıyor. İşte sırf bunun için kendi özgüçlerini fark edebilecekleri, ürettikleri, doğa bilincini, hayvan haklarını konuştuğumuz atölyeler yapıyoruz. Geri dönüşüm, toplumsal cinsiyet kavramlar, drama, sağlıklı beslenme, bedenimizi tanıyalım, kukla, masal, resim, yaratıcı üretkenlik, çevre bilinci atölyeleri ve daha niceleri” diyerek her hafta atölye içeriğinin değişkenlik gösterdiğini açıkladı.

Hopa’da 5 ve on iki yaş aralığındaki çocukların katılımıyla gerçekleştirdikleri Tersine Dünya Atölyesi’nde çocuk gelişimi alanında uzman olan kişilerin, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlikçilerin, diyetisyenlerin ve gönüllü kişilerin katılımıyla her hafta atölye düzenlediklerini ifade eden Eriman, “Hopa Kültür ve Sanatevi de bu süreçte bizlere kapılarını açarak Tersine Dünya Atölyesi’yle çocuklarla birlikte başka bir dünyanın olduğunu ve bu dünyayı nasıl keşfedeceğimiz öğreniyoruz”  diyerek açıklamalarını bitirdi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ