YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2021 11:15   Güncelleme : 17-09-2021 11:15

ÇOCUK KÜTÜPHANESİ AÇILDI

ÇOCUK KÜTÜPHANESİ AÇILDI

Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde başlattığı proje kapsamında Artvin’de de AVM içerisinde çocuk kütüphanesi oluşturularak hizmete sunuldu.

İçinde 5 bin kitap bulunan Çocuk Kütüphane 0-16 yaş arasındaki çocuklara 11.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek. Çocuk Kütüphanesinde bu kitapların yanında çocuk oyunları kullanıcılığa yönelik destekleyici oyunlar bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, kütüphane açılışlarını çok önemsediklerini belirtti.

Odabaş, “İnsanımızı, Milletimizi Kitapla, Kültürle, Sanatla Buluşturuyoruz”

Ali Odabaş, “Kütüphane açılışları bizim için kıymetli. Kütüphane ve Yayınlar Genel Müdürlüğüyaptığımız işleri sahada takip etmek, görmek açılışlarda bulunmak bizi motive eden, bize çalışma şevki veren bir durum ama tabii ki memlekette olunca da bunun ekstra bir heyecanını yaşıyorum. Genel Müdürlüğümüz Türkiye çapında bin iki yüz yirmi dört tane küthalk kütüphaneciliği hizmeti vermekte. Artvin'de de Artvin İlham Kütüphanemiz ve ilçelerde halk kütüphanelerimiz var ama bir çocuk kütüphanemiz yoktu. Yeni başlattığımız bir proje olan AWM Kütüphaneleriyle ilgili bir şey düşündük. Sağ olsunlar buradaki yetkililer bu işe pozitif baktılar ve kütüphanemizi bugün açtık.

 Belki de bu kütüphanelerde burada kitap okuyarak, burada eğlenerek, burada zaman geçirerek hayatının akışını değiştirecek bir tane çocuk bile çıkarsa bu yaptığımız işlerin kıymeti daha da anlaşılabilecektir. Belki yirmi sene sonra, otuz sene sonraŞu anda arkada oturan çocuklardan bir tanesi Aziz Sancar bir tanesi Fuat Sezgin olarak karşımıza çıkıp da Artvin'de çocuk kütüphanesinde kitap okuyarak, okuma alışkanlığı kazanarakbu yolu bana açıldı diye bir cümle kurarsa çok büyük mutluluk duyarız tabii ki. Bunlar bizim eserlerimiz. AVM kütüphaneleri yapıyoruz. Biz kütüphaneleri mevcut ilin, ilçe halk kütüphanelerimizi yenilemekle kalmıyoruz. Mekân çeşitliliği açısından da çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan biri de AVM kütüphaneleri, bebek kütüphaneleri açıyoruz. Havaalanı, kütüphaneleri açıyoruz. İnsan olan her yerde insanımızı, milletimizi kitapla, kültürle, sanatla buluşturmak için mekân arayışları içerisindeyiz. Bu arayışın neticesinde ortaya çıkmış bir eser. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Balta “Bilgi En Büyük Güçtür”

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta işe yaptığı konuşmada, çağın en büyük gücünün bilgi olduğunu ve bu güce de okuma ile ulaşılabileceğine dikkat çekti.

Erkan Balta, “Gerek Türkiye genelinde gerekse Artvin'de ilimizde yaptığı çalışmalarla ilgili okumak elbette ki bilen de bilmeyen bir olur mu anlayışına sahip bir kültürü bir medeniyetin çocuklarıyız. Oku ile başlayan inancımızın kitabı okuyla okuyunca başlayan bir kitabın sahibi medeniyetiz. Bugün günümüzde biliyoruz ki bilgi güçtür, bilgiyi elden elde etmenin yolu da okumaktır. Okumayı her alanda az önce genel müdürümüzün de ifade ettiği gibi insanın bulunduğu her yerde okuma imkânına, okuma fırsatına sahip olması çok önemli bir hizmettir. Biz de mesela hayatımızda okuduğumuz bir kitap birinin vesilesiyle veya bir imkanı bularak okuduğumuz bir kitap hayatımızda düşüncelerimize, planlarımıza yön ve şekil vermiştir. Bugün bilginin kaynağı olan, bilginin asıl bugün bilgiye ulaşmanın belki en yakın en kolay olduğu bir devirde yaşıyoruz. Yani en özel bilgilere bile işte bilgisayarın başında başına geçtiğinizdeher konuda, astronomiden, sosyal bilimlere varıncaya kadar matematiğinden tarihine varıncaya kadar ne ararsanız belki bir klavyenin tuşlarıyla onlara ulaşmanız mümkün. Bugün öyle bir devirde yaşıyoruz ama şunu da biliyoruz ki okumanın, öğrenmenin bir kültürü var. Okuma ve öğrenmenin aynı zamanda bir sevgiye dönüşmesi, alışkanlığa dönüşmesi o kitabın sayfalarını çevirmek o kitabın sayfalarının onun tozunun tadı, lezzetiayrı bir kitap sevgisi, öğrenme sevgisini aşılayan bir şeydir. O yüzden bugün, bugünün insanı için öğrenmenin çok farklı yolları da olsa biz yine de kitabı kitaptan öğrenmeyi geleneksel öğrenme yolumuz olarak her zaman terk etmememiz gerekir. Ve öğrenmeyi, okumayı sevdirmek için yine kitaplarımızı buluşturmamız gerekir” şeklinde konuştu.

Doruk, “Başarının Temelinde Bilgi Edinmenin Olduğunu Biliyoruz”

Çocukların, Çocuk Kütüphanesinde faydalı ve bir şekilde zaman geçireceğinden emin olduğuna inandığını belirten Artvin Valisi Yılmaz Doruk, “Medeniyetimiz, dinimiz, bilme ve ilme önem veriyor. Bunu sürdürmekte eğitim ve kitapla mümkün. Bunu sağlamak içinde bu tür mekanların oluşturulması çok önemli. Ilımız için kıymetli bir durak noktası oldu. Tabii buraya alışverişe gelirken aileler bir zaman geçirmeye gelirken çocuklarımızın da faydalı bir meşguliyeti olması bakımından önemli bir nokta. Faydalı zaman geçirme yanında belirtildiği gibi gerçekten büyük başarılara giden hiçbir yol yok ki başlangıcında bir okuma alışkanlığı olmasın. Okuma, bilgi edinme kendini geliştirme tarih boyunca dönemler boyunca ilmi bakımından, teknoloji bakımından insanın kemale ermesi bakımından bakıldığında temelde, başında bir şekilde bilgi edinmenin geçtiğini biliyoruz.

O yüzden ben gerçekten çok teşekkür ediyorum. Bu böyle bir mekanı oluşturan herkese, mekan sahibine emeği geçen kültür turizm müdürlüğümüzün personeli olmak üzereçok teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun diliyorum. Inşallah buradan dediğimiz gibi Fahri Abilerin örnek alındığı, işte Fuat Sezginlerin dediğimiz Aziz Sancarların hiç yani bunlar şey değiltesadüf değil hep bir gayrete dayanıyor, geçmişi var, emeği var. Bu tür gelecekte de Artvin'den bu kimlikle bu şahısların çıkmasından kaynaklı edecek bir hizmet alanı olur” ifadelerini kullandı.

Hatice Diler