YEREL
Giriş Tarihi : 18-12-2021 10:11   Güncelleme : 18-12-2021 10:11

Çifte Köprüler İçin Önemli Açıklama

Çifte Köprüler İçin Önemli Açıklama

Bir süredir Arhavi halkının gündeminde olan ilçenin önemli turizm bölgelerinden 18'nci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ortacalar Kemer Köprülerin UNESCO talebi için Ak Parti Arhavi İlçe Başkanı Remzi Gedik'ten bir açıklama geldi.

Ak Parti İlçe Başkanı Remzi Gedik yaptığı açıklamada, “Arhavi’nin önemli turizm bölgelerinden olan "Ortacalar mevkiinde" 18. yüzyılda inşa edilmiş olan Osmanlı dönemi eseri tescilli tarihi Çifte köprülerin ‘benzeri köprülerle karşılaştırmalı analizinin yapılması ile istisnai evrensel değerlerini ortaya konulması ve özgünlük, bütünlük koşullarının beyan edilmesi’ ile ‘UNESCO Dünya Mirası’ listesine dahil edilmesi için gerekli dosyanın hazırlanması hususunda Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne gerekli davet yazıları yazılmıştır. Gerekli takipler İl Özel İdaremiz ve tarafımızdan titizlikle yapılmaktadır. Yakın zamanda bölge turizmini ilgilendiren başka müjdeler de vereceğiz” dedi.

Gedik açıklamalarının devamında Unesco Dünya Mirası Listesine girmenin 7 önemli faydasına değindi ve “1- Farkındalık; UNESCO internet sitesinde verdiği resmi bilgide, bir alanın bu listeye alınmasının toplumlar ve hükümetler nezdinde farkındalık yaratmaya yardımcı oluyor.

2- Turizm; Listeye alınan kültür varlığının bilinirliği artıyor ve burayı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında artış oluyor.

3- Sahiplenme; Listeye alınan kültür varlıkları, bulunduğu kentin insanları tarafından da sahipleniyor, çünkü kente büyük getirisi oluyor ve kentin kalkınmasına yardımcı oluyor.

4- Finansal Destek; Bunun yanında listeye giren alanların korunması için UNESCO tarafından finansal bir destek de sağlanabiliyor.

5- Korumak; Yıllık 4 milyon dolarlık bir toplam fondan, özellikle de gelişmekte olan ülkelerden listeye girmiş olan dünya miraslarını korumak için pay ayrılabiliyor.

6- Hasar Giderilmesi; Bu fon aynı zamanda “tehlikedeki dünya mirası” listesindeki alanlarda oluşan hasarın olabildiğince hızlı bir şekilde giderilmesi için de kullanılabiliyor.

7- Teşvik; Dünya mirası listesinde yer alan varlıkların korunamaması halinde, komite bu alanların listeden çıkarılmasına karar verebiliyor. Dolayısıyla listeye alınan varlıkların daha iyi korunması için teşvik ediyor.”

Dilan Şahinbaş