YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2022 13:43

Çiftçi üretimde isteksiz

Çiftçi üretimde isteksiz

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak tarım arazilerinin yetersiz olduğuna dikkat çekerek çiftçinin üretimde isteksiz davrandığını dile getirdi.

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak yazılı basın açıklaması yayınlayarak tarım alanında yetersizlikleri dile getirdi.

Yıldızbayrak dünyada ve Türkiye’de gıda fiyatlarının hızla arttığı bu dönemde toprakların boş bırakılma lüksünin olmadığını vurgulayarak, “Verimli tarım arazilerini amacı dışında kullanmak büyük savurganlıktır. Bu topraklar evlatlarımıza bırakacağımız en büyük mirastır. Toprak kimileri için üzerine konut-bina inşa edilen arsa, kimilerine göre kara parçası kimilerine göre dededen kalma tapularla zenginliktir. Toprak çiftçinin geçimini sağladığı üzerinde üretim yaptığı ekmek teknesidir. Hepsinin ötesinde bu ülkeye gönülden bağlı olan herkesin canından aziz bilip vatanım dediği toprağımız bizler için daima mukaddestir ve öyle kalacaktır” dedi.

Türkiye’de tarım topraklarının yeteri kadar korunmamakta olduğuna dikkat çeken Yıldızbayrak, “Tarım arazileri yıldan yıla azalıyor ve kırsalda genç nüfus düşüyor. Bunun yanı sıra yükselen maliyetler nedeniyle çiftçi üretimde isteksiz davranıyor. İlimiz ve ilçelerimizde ise 1999 ve 2009 yıllarında 2 kadastro çalışması yapılmış olup 150 bin dönüm tarım özelliği taşıyan araziler orman vasfı kazandırılarak elimizden alınmıştır” şeklinde konuştu.

Devletin ve hükümetlerin alternatif tarım ürünleri çalışmaları kapsamında uygulama veya tarımda alternatif olan ürünlerin (kivi, likapa, aronya, tek köklü fındık vb.) desteklenmesi konusunda projelerin hayata geçmediğini ifade eden Yıldızbayrak, “Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığının, Orman Genel Müdürlüğünün, Ziraat Bankasının verdikleri faizsiz veya yarı hibe olarak verdiği desteklemeleri uygulayacak tarımsal alana sahip değiliz. Arhavi Ziraat odası olarak üreticilerimize desteklemeler kapsamında gerekli teknik eğitim desteğini kurslarla sağlamaktayız” diyerek bu gibi çalışmaların arttırılması doğrultusunda kendilerinin de üreticilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Yıldızbayrak açıklamasını “İlimizde tarım arazisinin az oluşu sebebi ile çiftçimizin beklentileri vardır. Bunlardan biri elimizden alınan tarım özelliği gösteren alanların geri verilmesi ve tarım yapmaya müsait olan orman veya hazine arazilerinin tarıma açılması ile genç nüfusun üretime kazandırılıp bölgemizde tutulması temennimizdir” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

Haberin Galerisi : Çiftçi üretimde isteksiz
Artvin'de HaberArtvin'de Haber