YEREL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 11:09   Güncelleme : 08-09-2021 11:13

CİDDİ İŞÇİ ALIMI SÖZ KONUSU

İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, Toplum Yararına Program Alımları hakkında bilgilendirmede bulundu.

CİDDİ İŞÇİ ALIMI SÖZ KONUSU

Geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından başlatılan programda belirli dönem destek veriliyor. Başta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olmak üzere pek çok bakanlık bünyesinde alımlar yapıldı. İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, yapılan işçi alımlarına dair bilgilendirmede bulundu.

Müracaatlara 2 hafta önce Gençlik Spor İl Müdürlüğü işçi alımlarıyla başladıklarını, geçtiğimiz hafta başlayan ve bu hafta kuralarını çektiklerini belirten Ertürk, “Toplum yararına programlar dediğimiz Milli Eğitim ve Özel İdareye yaptığımız alımlarla devam ediyoruz. Kura ve müracaat süreci yoğun bir şekilde devam ediyor. Yakın zamanda insanlarımız burada inşallah iş sahibi olacaklar. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün kırk biri kadın, otuz altısı erkek olmak üzere toplam yetmiş yedi tane güvenlikçisi var; yirmi iki tanesi kadın, on altısı erkek olmak üzere otuz sekiz tane temizlik elemanı var. Kadınların iş gücü piyasasına girmesinden son derece mutluyuz. Kadınların aktif olduğunu görüyoruz” dedi.

TYP’den daha önce güvenlik olarak aldıkları kişilerin buralara müracaat ettiklerini açıklayan Ertürk, “Burada başlayanlar kadrolulardır. Artvin ili için baktığımızda 115 personel istihdamı var. Süreli bir iş değil. Kadrolu eleman olacaklar ve dört, beş bin lira maaş alacaklar. Dolayısıyla Artvin için bu son derece önemli bir sayıdır. Yine bundan iki hafta önce DSİ ile ilgilide bir ilan açtık. Onlarda on dört kişilik bir alım yapacaklar. İki ekskavatör operatörü, iki şoför yük taşıma elemanı, bir kaynak teknisyeni, bir laborant kimya laboratuvarı sorumlusu, bir iş makinaları yağcısı, bir kimya laboratuvarı görevlisi, bir ambar işçisi, üç hidrolog, bir topograf ve birde pompacı petrol rafinesi olmak üzere on dört tane daimî işçi alıyor. Diğer alınacak işçilerle topladığımızda Artvin’e 129 tane kalıcı işçi alınıyor. Bundan önce kura çekilecek. DSİ’nin kuraları çekildi daha sonrasında da mülakat yapılacak. Gençlik İl Spor Müdürlüğü kuraları 15 Eylül’de çekilecek. Nerede çekileceği ile ilgili şu anda bize ulaşmış bir bilgi yok” diyerek birkaç gün sonra Gençlik İl Spor Müdürlüğünün bu bilgileri vatandaşlara aktaracağını bildirdi.

Toplum yararına programlar kapsamında her sene okullara, özel idarelere vs. alımlar yaptıklarını, bu dönemde alımlarla ilgili ilana çıktıklarını söyleyen Ertürk, “Merkez’e doksan beş, Ardanuç’a yirmi beş, Arhavi’ye elli, Borçka’ya elli beş, Kemalpaşa’ya yirmi, Hopa’ya altmış, Murgul’a yirmi, Şavşat’a otuz, Yusufeli’ne kırk beş kişi olmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğüne toplam dört yüz kişilik temizlik elemanı alacağız. Geçen hafta müracaatlara, bu hafta itibariyle de kuralara başladık. Bundan önce güvenlikçi alımı yapıyorduk. Dolayısıyla güvenlikçi alımı olup olmayacağına dair vatandaşlarımızdan çok soru geldi. Şu anlık için bize güvenlikçi alımlarıyla ilgili bir talimat gelmedi. Şu anda sadece temizlik elemanı alıyoruz. Dört yüz kişilik temizlik elemanı alımı var.  Artı yüz kişilikte Özel İdare’ye alım yapıyoruz. Özel İdare’ye yaptığımız alım, sel ve yangında mağdur olan ilçelerle ilgili bir alımdı. Bununla ilgili de müracaatları aldık” dedi.

Arhavi, Murgul ve yangından etkilenen Yusufeli için personel alımıyla ilgili kendilerine bir yazı geldiğini belirten Ertürk, “Yüz kişi bu kapsamda işe alınacak ve elli kişi Arhavi’ye, on beş tanesini Murgul’a, otuz beş tanesini de Yusufeli’ne alınacak. Bu kişiler altı ay çalışacaklar ve alımlar yine kurayla yapılacak. Kurada çıkmış olmak demek işe başlanacağının anlamına gelmez. Bazı kriterlerimiz var. Hane halkı gelirinin 4 bin iki yüz otuz altı lirayı geçmemesi lazım. Bir hanede 4 kişi oturuyor. Bu aileden biri ya da hepsi çalışıyor. Kişilerin aldığı maaş dört bin iki yüz otuz altı lirayı geçiyorsa kurada çıksa bile bu vatandaş çalışamaz. Milli Eğitim tarafından vatandaşların gelir durumları araştırılıyor. Bunun sonucu bize bildiriliyor. Daha sonra yedeklerden takviye yapıyoruz. İkinci olarak müracaat esnasında vatandaşın sigortalı olmaması lazım. Son bir ay sigortasız olma şartı vardır” diyerek zaman zaman aksamalar olduğunu ama böyle bir şey olduğu zaman kura çıkmış olsa bile vatandaşın çalışamadığını ifade etti.

İŞKUR’dan 9 ay çalışan kişinin 3 ay ara vermek zorunda olduğunu, bu arayı vermeden İŞKUR’a tekrar başlayamadığını dile getiren Ertürk, “Bu yüzden İŞKUR’a başvuracak olanlar şartlara dikkat etmesi gerekiyor. Geçen sene Milli Eğitimle yaptığımız toplum yararlı programda takvim iki yüz yetmiş gün yerine iki yüz altmış yedi gün üzerinden yapıldı. Dolayısıyla iki yüz yetmiş güne tekabül etmediği için iki yüz altmış yedi gün çalışanların hepsini müracaata kabul ettik. Program normalde iki yüz yetmiş güne açılmış olsaydı üç ayı dolduramadıkları için çoğu arkadaş bir daha müracaat yapamayacaktı. Ancak iki yüz altmış yedi gün program açtığımız için orada ki üç gün yüzünden üç ay süresi dolmayan arkadaşlarımız müracaat etti. Burada ki mesele şudur bu arkadaşlarımız ancak kalan üç günü tamamlayabilirler. Daha sonra üç aylık bekleme süresini tamamlamak zorundadırlar. Şimdi açtığımız programı iki yüz yetmiş gün üzerinden açıyoruz. Gelecek sene bu sıkıntıyı yaşamayacağız inşallah” dedi.

Devletin pandemi sürecinde çalışanlara ve işverenlere ciddi destek verdiğini ekleyen Ertürk, açıklamalarını şu ifadeleri kullanarak sonlandırdı; “Devlet işverenlere; siz bu çalışanları işten çıkarmayın, onların maaşını ben karşılayacağım dedi. Kısa çalışma ödeneğinden 38 milyon nakdi ücret desteğinden 22 milyon olmak üzere toplam 60 milyonluk bir destek verdi. Zor zamanlarda devletimiz hem çalışanlarına hem de işverenlere sahip çıktı. Devlet babalık tarafını gösterdi. Yavaş yavaş normal hayata dönüyoruz. Değerli vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum; bu salgının bir tek çözümü gözüküyor, bu da aşıdan geçiyor. Hepimizin çocukları var. Çocukların davranışları değişti. Eve mahkûm kaldılar. Bir buçuk sene okula gidemediler ve dışarı çıkamadılar. Sosyalleşme duygularını kaybettiler. İlerleyen dönemlerde inşallah bunun olumsuz sonuçları olmaz ama ilerleyen dönemlerde elbette ki sonuçlarını yaşayacağız. Bu salgına karşı tek çözümümüz aşıdır. Buna da ayak direyenler var. Yakınlarımızdan ve kurumdan da ben bunu görüyorum. Arkadaşlarla konuşuyoruz, rehberlik ediyoruz. Kendimiz için değil çocuklarımız için lütfen aşı olalım. Gelişim, eğitsel, sosyal, psikolojik açıdan ya da hangi açıdan değerlendirirseniz değerlendirin bu çocuklar bizim geleceğimizdir.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ