Yerel
Giriş Tarihi : 18-11-2022 12:08

Çiçekçiler Öğretmenler Günü’ne Hazır

Çiçekçiler Öğretmenler Günü’ne Hazır

24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşırken veliler ve sınıf anneleri çiçek fiyatları araştırması yapıyor. Çiçekçilerde en basit bir buket çiçek 150 lira ile 200 lira arasında.

Çiçekçiler, 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırlıklarını tamamladı. Sınıf anneleri ve velilerin öğretmenler günü hediyesi için çiçekten daha çok farklı ürünlere yöneldiğini belirten çiçekçiler “Sınıf anneleri ve veliler, çiçekten daha çok değişik hediyeler alıp arta kalan para ile çiçek almaya çalışıyorlar. Arta kalan bütçeleriyle değil de özellikle çiçek için bütçe hazırlasalar hem onlar için hem bizim için iyi olur” ifadelerini kullandı.

Çağla Çiçekçilik ve Organizasyon’un sahibi Alpaslan Karaca, 24 Öğretmenler Günü zamanı eskiden olan canlılığın olmadığını belirterek “Çocuklarımıza emek veren öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Eskisi gibi bir canlılık görünmüyor. Malum piyasada her şeyin fiyatı arttığı için bize de yansıması oluyor tabiiki. Çiçeklerin fiyatını sadece sorup gidiyorlar. 24 Kasım günü canlılık olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Çiçek fiyatları hakkında bilgi veren Karaca, Öğretmenler Günü için artık velilerin çiçek yerine daha farklı ürünleri tercih ettiğini belirterek “Çiçeklerin fiyatları çok uçuk. Bizde malum pahalı aldığımız için 200 liradan aşağı bir ürün kalmadı nerdeyse. Sadece bizim sektörde değil bütün sektörlerde aynı yansıması var. Artık insanlar nasıl baş edecek bilmiyorum. En basit bir buket çiçek 200 lira. Gelip dükkandan alırsalar indirim oluyor, toplum alımlarda da biraz indirim yapıyoruz. Öğretmenler Günü’nde artık çiçekten daha farklı hediyeler alıyorlar. Öğretmenler Günü’ne hem uygun hem diğer ürünlere göre daha ucuz, o yüzden çiçek daha mantıklı” dedi.

Geçen yaz döneminin hareketli olduğunu belirten Karaca “Bu yaz düğün sezonu pandeminden dolayı çok güzeldi, biraz yoğunluk oldu. Beklediğimizin üzerinde bir talep oldu. Hatta yer kalmadı düğün salonlarında. Bizim mekanımız doldu. Düğün sezonu gayet iyiydi ama maliyetler yükseldi. Önümüzdeki düğün sezonuna rezervasyonlarımız başladı. Genelde Kurban Bayramı ve Şeker Bayramı’ndan sonra talep çok oluyor. O arada uzaktan ve yakından gelenlere geçiştirmek amacıyla artık düğünü aradan çıkarmaya çalışıyor çoğu” şeklinde konuştu.

Ersan Aydemir organizasyon düğün işleri çiçek işleri

İrem Çiçekçilik ’in sahibi Ersan Aydemir, yaz döneminin hareketli geçtiğini ama maddi olarak çok sorun yaşadıklarını belirterek “Yaz sezonu maddi olarak çok sıkıntı çektik. Bizim işimiz bilhassa düğün ve organizasyon işinde genelde önceden rezervasyon üzerinden çalıştığımız için biraz sıkıntılı geçti. Bir önceki dönemde rezervasyonları aldığımız için fiyatlar çok düşüktü, sonradan piyasada fiyatların bu şekilde artmasından dolayı birçok problemle karşılaştık. Anlaştığımız fiyatların üzerine çıkamadık, çıkamadığımız içinde fiyatlar arttığından dolayı biraz o konuda muzdarip kaldık. Bakalım önümüzdeki yaz sezonu için bu duruma göre bir şeyler hazırladık” ifadelerini kullandı.

Bir sonraki yaz sezonu için rezervasyonları şimdiden almaya başladıklarını ama piyasada fiyat vermekte çekinenlerin çok olduğunu anlatan Aydemir “Önümüzdeki yaz sezonu için şimdiden rezervasyonları almaya başladık ama işte piyasada herkes temkinli. Fiyat vermekle veya maliyetleri hesaplamakla olmuyor. Dışarıdan aldığımız hizmetlerde var, kimse fiyat veremiyor ama müşteriler fiyat bekliyor. Dolayısıyla önümüzdeki yaz sezonu da bunun sıkıntısını çekeceğiz gibi görünüyor” dedi.

24 Kasım Öğretmenler günü için sınıf anneleri, çiçekten daha çok değişik hediyeler alıp arta kalan para ile çiçek almaya çalıştıklarını belirten Aydemir “24 Kasım Öğretmenler Günü için şimdiden velilerimiz ve sınıf anneleri gelip fiyat araştırıyorlar, kendilerince bütçe hazırlamaya, oluşturmaya çalışıyorlar. Şunu belirtmek isterim sınıf anneleri, çiçekten daha çok değişik hediyeler alıp arta kalan para ile çiçek almaya çalışıyorlar. O yüzden biz biraz bu konuda sıkıntıdayız. Sınıf annelerine ve velilere seslenmek istiyorum, arta kalan bütçeleriyle değil de özellikle çiçek için bütçe hazırlasalar hem onlar için hem bizim için iyi olur. En basit bir buket ortalama 150 liraya geliyor. Doğum günlere, özel günlere, organizasyonlara, düğünlere, hastalara, doğanlara, ölenlere hepsine hizmet veriyoruz” şeklinde konuştu.

Ayşe ÖZDER

Artvin'de HaberArtvin'de Haber