YEREL
Giriş Tarihi : 30-10-2021 18:13   Güncelleme : 30-10-2021 18:13

CHP’nin Cumhuriyet Bayramı Etkinliği

CHP’nin Cumhuriyet Bayramı Etkinliği

Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında etkinlik düzenledi.

Milli İrade Meydanında gerçekleştirilen programda açılış konuşmasını CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Reşat Murat Genç gerçekleştirdi.

“Hâkimiyet, bilâ kaydü şart Milletindir. İdare usulü halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına müstenittir. Türkiye Devletinin şekli Hükûmeti, Cumhuriyettir.

 

Sayın İl Başkanım, Sayın milletvekilim, sayın ilçe başkanım, sayın belediye başkanım, kadın kolları başkanlarım, gençlik kolları yöneticilerim ve değerli katılımcılar.  Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun kabul ediği, Cumhuriyetimizin ilanının 98. Yıldönümünde çelenk sunumu programımız için toplandık. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.

 

Başkan Genç’in konuşmasının ardından CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım, DEVA Partisi İl Başkanı Hüsnü Altun ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayla Varan sırasıyla Atatürk heykeline çelenk sunumu gerçekleştirdi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden programda CHP Gençlik Kolları üyesi Arda Esen şiir okudu.

 

Arda Esen’in şiirini okumasının ardından CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü’nün 4 yaşındaki kızı Eylül Gümrükçü şiir okudu.

 

Program CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü’nün yaptığı konuşma ile devam etti.

Gümrükçü yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

 

“Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri milli bir devletin onurlu şekilde, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Devlet yönetme işini, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin ya da belli sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet sistemi, 1923’ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.

 

Devletimiz ve ülkemiz, Cumhuriyetin bizlere verdiği güç sayesindedir ki uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş ve yine ülkemiz Atatürk’ün koymuş olduğu ilkelerle de dünyanın en saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşmekte olan en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehlikelere karşı duyarlı olmaktır.

 

Bu duygu ve düşünceler ışığında herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum.”

 

Program Ege Gümrükçü’nün ve Orçun Köksal’ın şiir okuması ile devam etti. Gençlerin şiirlerini okumasının ardından CHP İl Başkanı Ahmet Biber Cumhuriyet’in kuruluş dönemine dair bir açıklama gerçekleştirdi ve herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

 

Program katılımcıların Artvin halkoyunlarını oynaması ile sona erdi.

Programa; CHP İl Başkanı Ahmer Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım, DEVA Partisi İl Başkanı Hüsnü Altun, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, ADD Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Reşat Murat Genç, partililer ve vatandaşlar katıldı.