YEREL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 11:07   Güncelleme : 10-07-2021 11:07

CHP’Lİ VEKİLLER NAKLİYECİLERİ DİNLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Kazakistan dozvola sorunu devam ettiği için Hopa Sarp Sınır Kapısı’nda bekleyen nakliyecileri ziyaret ederek, nakliyecilerin sorunlarını yerinde dinledi.

CHP’Lİ VEKİLLER NAKLİYECİLERİ DİNLEDİ

CHP Milletvekilleri Yalım ve Güzelmansur’a tır parkını ziyaretlerinde CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Hopa İlçe Başkanı Şükrü Aydemir, CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan eşlik etti.

Hopa Tır Parkında nakliyecilerle bir araya gelen CHP Uşak Milletvekili Yalım ve Hatay Milletvekili Güzelmansur nakliyecilerin sorunlarını dinlemeden önce konuşma gerçekleştirdi. Yalım yaptığı konuşmada Türkiye’de üretilen malları Türkiye Cumhuriyetlerine götürmek için emek veren, direksiyon sallayan kaptanlarla tır parkında olduklarını ifade ederek, “Birçok tır şoförü arkadaşımız günlerdir burada yatıyor, gerçekten çok zor şartlar altındalar, duş yok, banyo yok, tuvalet bile çok uzakta var, sonuçta gerçekten zor durumdalar. Peki neden bu zorluğu çekiyorlar? Neden bu ülkenin ürettiği malları Türkiye Cumhuriyetlerine çok geç sürede ulaştırmak için burada bekliyorlar? Mesele Kazakistan geçiş belgesi yani bunun adı dozvola. Maalesef Ulaştırma Bakanlığının, Ticaret Bakanlığının ve de Dışişleri Bakanlığının görevlerini tam olarak yerine getirmediğinden, Kazakistan hükümetiyle doğru düzgün bir anlaşma yapmadığından senelik ortalama otuz altı bin, aylık 3 bin civarında direkt geçiş belgesinin yanında gemiyle bağlantılı ikili transit belgesi var buna dozvola deniliyor ve maalesef dozvola ile götürmek istiyorlar. Peki bu belge ne yapıyor? Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tescilli olan Türk plakalı araçların gemiye bağlantılı gönderildiğinde gönderici firmadan yaklaşık 2 bin 5 yüz dolar daha fazla maliyet çıkması gerekiyor” diyerek bu sebepten dolayı aynı firmanın yükünü 1 kez yüklettiğini ve Kazakistan’ın yapmış olduğu bu mecburi dayatmadan dolayı 2 bin 5 yüz dolar daha fazla ödediğini ve 2’nci seferde üretici firmanın maalesef Türk plakalı araca değil de yabancı plakalı araçları tercih ettiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yaklaşın 4 buçuk milyon ağır vasıtasına yapılan bu zulüme Ulaştırma Bakanından, Ticaret Bakanından ve özellikle de Dışişleri Bakanından Kazakistan hükümetiyle doğru bir şekilde kalıcı bir çözüm getirip gemiye bağlı değil de sadece kara yollarından gidip gelinecek şekilde dozvolaların alınması, yapılacak olan ihracata ket vurulmamasıyla alakalı ülkenin ekonomisine katkı sağlarken, kaptan arkadaşların emeğine, üretilip fabrikadan çıkan bütün malların doğru bir şekilde Türkiye Cumhuriyetlerine ulaşması adına dozvala probleminin Kazakistan hükümetiyle bir an önce çok sağlam kriterlerle anlaşma sağlanıp önümüzdeki süreç içerisinde günlerce, haftalarca yirmi kilometre bulan kuyrakları görmek istemediklerini ifade eden Yalım, “Bizim nakliyeci arkadaşlarımız, ihracat yapmak istiyor, ülke ekonomisine katkı sağlamak istiyorlar ama bunun yanında da Kazakistan hükümetinin vermiş olduğu çileden de ciddi anlamda bıkmış durumdalar. Onun için bu 3 bakanlığı tekrardan göreve davet ediyoruz. Kazakistan dozvolasının yanında 2’nci bir problem daha var, bu şu an Azerbaycan Meclisi’nde bekliyor. Azerbaycan Devleti’ne girişte giriş ücretinin kaldırılmasıyla alakalı bir kanun teklifi var, tasarısı var Azerbaycan Meclisi’nde. Bunun da bir an önce Sayın Ulaştırma Bakanı, Sayın Dışişleri Bakanı, Sayın Ticaret Bakanı ve Sayın Cumhurbaşkanı’nı göreve davet ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bir telefonla bunu çözebilecek durumdadır. Eğer Azerbaycan hükümeti ile gerekli görüşmeyi yaparsa, bizim nakliyecilerimizin oraya giriş ücretleri kaldırılır ve Türkiye’den giden araçlarımız alnının teriyle, en sağlam bir şekilde gidecek oldukları adrese ürünlerini götürebilirler” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Güzelmansur, nakliyecileirn sorunlarını dinlemek için ve onlara çözüm bulmak için Uşak Milletvekili Yalım, Parti İl Başkanı Ahmet Biber, belediye başkanları ve ilçe başkanlarıyla birlikte Hopa’da tır garajında olduklarını belirterek, “ Buraya baktığım zaman, plakalara bakıyorum; 34 plaka İstanbul, 31 plaka Hatay, 06 plaka Ankara, 47 plaka Mardin, 33 plaka Mersin. Türkiye’nin her tarafından tırlar var burada ve tırlar şu an kuyrukta. Nedeni az önce Sayın Milletvekilimin dediği gibi Kazakistan hükümetinin uyguladığı yanlış dozvola politikasından dolayı. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. İhracat yapalım diyorsunuz, ihracatımızı arttırın diyorsunuz, fabrikalara teşvik verdik diyorsunuz ama bu yaptığımız ihracatın nakliyesini yapmak için buradaki şoförlerimize zulüm çektiriyorsunuz. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Eğer nakliye sektöründe bu çözüme ulaşılamazsa siz ne kadar teşvik verirseniz verin, siz ne kadar ihracatımızı arttırmak için çaba sarf ederseniz edin, hepsi boşu boşuna. Buradaki geçiş problemi çözülmediği sürece bu sıkıntılar devam edecektir” dedi.

Hopa tır parkında bekleyen Gümrük Müşaviri Tarkan Yılmaz, Türkiye’de nakliyenin değeri olmadığını, nakliyenin değeri olmadığı gibi kaptanlarında değeri olmadığını ifade ederek, “Ben Gümrük Müşaviri hizmeti veriyorum aynı zamanda da nakliyecilere lojistik anlamda acente hizmeti veriyorum. Sorunların tam odak noktasındayız; kapılarımızda yaşanan sıkıntılar, parklarımızda yaşanan sıkıntılar, güzergahlarda yaşanan sıkıntılar… Özellikle 2016 yılından itibaren bizim ülkemizin nakliye sektörü can çekilmeye başladı bütün Türkiye Cumhuriyetlerinde ve son 1 buçuk yıldır özellikle pandemi ile birlikte bize intikal eden sorunlar Kazakistan dozvolası, Kırgız dozvolası, Rus dozvolası, transit, Azerbaycan’ın ikili uygulamaları, sıkıştığında aynı bayrak altında yaşayan kardeşleriz ama ticarete gelindiğinde sen Türk’sen vereceksin pulu. Bu gibi sorunları sürekli yaşıyoruz” diyerek Türkiye’nin sektörel olarak bakış açısının çok zayıf olduğunu, hiç değer verilmediğini vurguladı.

Nakliye sektörünün dağıtılıp körlenmeye başladığını belirten Yılmaz, “Ben bu konuyu Sayın Hayati Yazıcı’nın döneminde kendisine direkt izah ettim. O süreçte sorunlar çözüldü ama ondan sonraki süreçte sonrasında sürekli yaşamaya başladık. Nakliye sektörü çok sahipsiz. Gelip sorunlarımızı dinleyen olmadı” dedi.

 Nakliye şoförü Mehmet Ali Balinan ise Gürcistan’da olsun, Kazakistan’da olsun, Rusya’da oldun, Belarus’ta olsun otoban ücretine dahil ülkelerde otoban ücretlerini ödemedikleri zaman otobanda durdurulduklarını ve 4 misli ceza kesildiğini belirterek, “Gürcistan’da transit kartı var. Transit kartını almadan çıkış gümrüğüne girseniz o ücret alınmıyor, 5 katı olan 4 yüz seksen dolar para alıyor ve bunu ödemek zorunda kalıyoruz. Kırgızlar, Kazaklar, Bulgarlar bütün yabancı arabaların yüzde sekseni ülkemizi kaçak kullanıyor, ödeme yapmıyor. Ülkemizde biz transportçular olsun, ihracatçılar olsun, firmalar olsun ülke tarafından eziliyoruz. Niye eziliyoruz? Ben 3 kere otobanı kaçak kullanayım evime haciz geliyor ama yabancı arabalar ülkeyi boydan boya geçiyor özelleştirilmiş köprüler hariç hiçbir ödeme yapmıyor. Elini kolunu sallaya sallaya ülkeden çıkıyor” dedi.

Balinan konuşmasının devamında kendisinin Kazakistan’a yük götürdüğünü Kazakistan’dan döndüğü zaman Rusya’dan yük alamadığını belirterek, “Boş girdiğim için yük alamıyorum. Yabancı şoför Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan ülkeye boş giriş yapıyor ve gelip benim yükleyeceğim yükü alıyor. O şoför 6 yüz elli litre depo ile ülkeye giriş yapıyor, mazot almadan ülkemi terk ediyor. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, 6 yüz elli litre mazot ile İstanbul’a gidiyorum, tekrar 5 yüz elli litre daha mazot alıyorum. Ben bu insanlarla nasıl rekabet edeyim. 

DİLAN ŞAHİNBAŞ