YEREL
Giriş Tarihi : 07-06-2022 13:23

CHP'li vekil duyurdu: Artvin Şavşat’ta ağaç kıyımı

CHP'li vekil duyurdu: Artvin Şavşat’ta ağaç kıyımı

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Artvin Şavşat Elmalı köyü ormanında yapılan ağaç kesimlerinin görüntülerini paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Twitter hesabından Artvin Şavşat Elmalı köyü ormanında yapılan ağaç kesimlerinin görüntülerini paylaştı. Artvin’de çok yoğun şekilde orman kıyımlarının yapıldığını belirten Karabat’a, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP İl Başkanı Ahmet Biber ve Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar eşlik etti.

Vatandaşların binlerce metreküp ağaç kesimden bahsettiğini belirten Karabat, “Bu kesimler bir kıyım, kesim değil” dedi.

Kesilmiş ağaç görüntüleri gösteren Karabat şunları söyledi: “Ağaçların bazıları da sanki kasten kurutulmuş, sanki kurutulmaya terk edilmiş gibi duruyor. Ormanları katledenler ormanı korumak yerine bunu bahane olarak kullanıyorlar. Şavşat’ta Artvin’in tamamından fazla bir orman kıyımı var. Eskiden 20 metreküpleri geçmeyen kesimler şimdi 100 bin metreküpleri geçmiş durumda. Bu kadar kesimden Artvin ya da Şavşat halkı faydalanıyor mu? Bu ağaçları satanlar Artvin’e bir faydası var mı? Bir gelir geliyor mu? Cevabı bir hiç. Bu ağaçlar Artvin’in dışına gidiyor. İktidar tarafından palazlanan birtakım şirketler bu ağaçları kendi çıkarları uğruna ne yazık ki katlediyorlar. Burası korunması gereken milli bir park, milli bir hazine. Ama ne yazık ki son zamanlarda madenlerle, HES’lerle ve orman kıyımlarıyla ülkemizin en güzel doğası Artvin katlediliyor. Bu katliamı Türkiye kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz.”

Dilan Şahinbaş

Haberin Galerisi : CHP'li vekil duyurdu: Artvin Şavşat’ta ağaç kıyımı
Artvin'de HaberArtvin'de Haber