YEREL
Giriş Tarihi : 07-08-2021 10:44   Güncelleme : 07-08-2021 10:44

CHPLİ NAZLIAKA YAŞAMHAK PROJESİNİN TANITIMI İÇİN ARTVİN’DE

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve Genel Başkan Yardımcısı Necla Kaçan, “YaşamHak” projesinin tanıtımı için Artvin’e geldi.

CHPLİ NAZLIAKA YAŞAMHAK PROJESİNİN TANITIMI İÇİN ARTVİN’DE

Program kapsamında Artvin Belediyesinin cinayete kurban gidine kadınlara ve orman yangınlarına dikkat çekmek için düzenlediği fidan dikim törenine katıldı. Program CHP İl Başkanlığını ziyaretle devam etti. Ardından Artvin Belediyesi’ni ziyaret eden Nazlıaka ve Kaçan, Belediyenin kadınlar ile ilgili çalışmalarını dinledi. Sonrasında ise CHP İl Kadın Kolları’nın kadın cinayetlerine dikkat çekmek yaptığı lokma dağıtımına da katıldı ve esnafları ziyaret etti. Nazlıaka Artvin’e her gelişinde olduğu gibi Yeşil Artvin Derneği’ni ziyaret etmeyi aksatmadı ve Derneği ziyaret ederek yöneticilerden Cerattepe’deki son durum hakkında bildi aldı. Nazlıaka Esnaf Sanatkarlar Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programda kadınlarla bir araya gelerek “YaşamHak” projesini tanıttı.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nazlıaka, Bir kanun teklifi hazırlığı içinde olduklarını açıklayan Nazlıaka, "Bu kanun teklifine göre; Genel Kurul’dan geçtiği koşulda Meclis'in yarısını da kadınlar oluşturacak. Madem toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor, yarısını da kadınlar dünyaya getiriyor. O halde Meclis'in yarısını da kadınlar oluşturmalı" dedi.

AKP döneminde kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken Nazlıaka, ülkeyi yöneten kişinin “Ben kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum” demesi halinde o günden itibaren üretilen tüm politikaların eşitsizlik üzerine inşa edeceğine vurgu yaptı. CHP Genel Merkezi'nde bir çağrı merkezi kurduklarını anımsatan Nazlıaka, 444 82 85 numaralı hattı arayan şiddet mağduru kadınlara ücretsiz olarak hukuki, psikolojik danışmanlık ve diğer konularda da her türlü desteği verdiklerini kaydetti.

Dayanışmayı yükselterek onların yanında olduklarını, özellikle duruşmalarda, savcılıklarda, karakollarda, hastanelerde yanlarında olmaya özen gösterdiklerini söyleyen Nazlıaka,  “Şunu çok net gözlemliyoruz. Bizim takip ettiğimiz davalar, daha adil kararlarla sonuçlanıyor. Genel bir takip olmazsa sırf kravat taktı diye, sırf efendi durdu diye iyi hal indirimi uygulanabiliyor. Yine kadın yemeği geç getirdi diye, sırf yemeğe çok tuz koydu diye, beyaz pantolon giydi diye, çok ruj sürdü diye tacizcilere, tecavüzcülere tahrik indirimleri verilebiliyor. Bu yüzden bu davaların hep peşinde oluyoruz” dedi.

Bir kanun teklifi hazırlığı içinde olduklarını açıklayan Nazlıaka, "Bu kanun teklifine göre; Genel Kurul’dan geçtiği koşulda Meclis'in yarısını da kadınlar oluşturacak. Madem toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor, yarısını da kadınlar dünyaya getiriyor. O halde Meclis'in yarısını da kadınlar oluşturmalı" diyerek bu kanun teklifinin ilk imzacısının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu vurguladı.

Nazlıaka konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi,

 "Tüm milletvekillerimiz imzaladı. Şimdi Genel Kurul’a indikten sonra göreceğiz, kim gerçekten samimi olarak eşitliğin arkasında duruyor, kim ‘mış’ gibi yapıyor, bunun en temel göstergesini bu süreç oluşturacak.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ