YEREL
Giriş Tarihi : 31-07-2021 09:53   Güncelleme : 31-07-2021 09:53

CHP’Lİ HEYET ARHAVİ’DE

Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Yönetim Başkanları 22 Temmuz’da Arhavi’de gerçekleşen sel felaketi ve su taşkınının ardından Arhavi halkıyla birliktelik olmak amacıyla ilçeyi ziyaret etti.

CHP’Lİ HEYET ARHAVİ’DE

CHP İl ve İlçe teşkilatının gerçekleştirdiği Arhavi programı ilk önce CHP Arhavi İlçe Binasını ziyaret ederek başladı. Programa İl Başkanı Ahmet Biber, Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, Şavşat İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu, Yusufeli İlçe Başkanı Barış Demirci, Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, Murgul İlçe Başkanı Mehmet Durmuş, Hopa İlçe Başkanı Şükrü Aydemir, Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır katılım gösterdi.

CHP’li ekip, Arhavi İlçe Örgütü ziyaretinin ardından Parti Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı ve Arhavi İlçe Kadın Kolları başkanı Selma Kekeva ile birlikte selden zarar gören mahalleleri gezerek, esnaf ile görüşmeler yaptı.

DEVLET ESNAFLA PAZARLIKTA

Görüşmeler ardından açıklama yapan CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, ilçede maddi ve manevi hasarın büyük olduğunu gözlemlediklerini belirterek, “Esnaflarımızla yaptığımız görüşmelerde ne yazık ki devletimiz yaptığı hasar tespiti sırasında zaten zor durumda olan Arhavi esnafımızla pazarlık yapmaya çalıştığını öğrendik. Çoğu vatandaşımızın evi sular altında kalmış, esnaflarımızın malları ciddi ölçüde zarar görmüş. Burada devlet tarafından bu yaralar sarılacakken maalesef ki yine aynı devletimiz kendisi de esnafmış gibi pazarlığa oturmuş. Bu ifadeleri duymak üzücü” dedi.

Ak Parti İktidarı ağzından “Allah’ın takdiri, doğal afet” laflarını eksik etmezken, yaşanan bu felaketlere yine Ak Parti İktidarının yaşam alanlarını yok etme projelerinin sebep olduğunu belirten Gümrükçü,  “Medyaya yansıyan Arhavi’de Hes patladı ve sel oldu haberlerinin doğruluk payı nedir henüz bilinmiyor ve Bakan Pakdemir tarafından yalanlanıyor fakat Kamilet Vadisi’nde bulunan 3 tane Hidroelektirik Santrali bugün patlamadıysa bile ileride yaşanacak yoğun yağışlarda patlamayacak mı? Dünyanın dengesi bu denli bozulmuşken, ekosistem gün be gün değişmişken, yaşadığımız iklim krizinin içinde böyle bir faciayla karşılanacağını tüm Arhavi halkı ve Türkiye biliyor. Arhavi’deki tek sevinç noktamız can kaybı olmaması fakat bu kadar zahiyat nasıl karşılanacak” diyerek açıklamalarına devam etti.

HALKTAN ALINAN HALKA VERİLİYOR

Yönetilemeyen bir krizin var olduğunu, vatandaşların mağduriyeti giderilirken bile bir yerlerden para kaçırılmaya çalışıldığını söyleyen Gümrükçü,  “Arhavili iş adamlarının ilçeye destek olmak için gönderdiği 15 milyona Kaymakamlık el koyuyor. Eğer vatandaşların hasar tespitinde ortaya çıkan zararları bu para ile ödenecekse vatandaşın vermiş olduğu vergiler nereye gitti. Halktan alıp halka vermek hangi sosyal devlet anlayışı ile açıklanabilir” diyerek CHP olarak vatandaşın yarasını birlikte saracaklarını, her zaman halkın yanında olacaklarını belirtti.

DİLAN ŞAHİNBAŞ