YEREL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 17:01   Güncelleme : 08-03-2021 17:04

CHP’li DİNÇ: 8 MART KADINLARIN MÜCADELE GÜNÜDÜR

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle mesaj yayınladı.

CHP’li DİNÇ: 8 MART KADINLARIN MÜCADELE GÜNÜDÜR

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Dinç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda eşit, özgür bir dünyanın ancak kadınlarla kurulacağını, dünyayı saran soluklarının dünyayı sarsacak ve yeniden kuracağını vurguladı.

Günümüzde ne yazık ki; her üç kadından birinin şiddetin değişik biçimlerine uğradığını, gerek ev içinde gerekse kamusal alanda kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılmamış olduğunu belirten Dinç, “Ülkemizde de kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri oranı yükselmiş, Neredeyse her gün bir kadın cinayeti, taciz ve tecavüz haberleri ile güne başlamaktayız. Son dönemde yaşanan ekonomik krizle, pandemi süreci ile en kolay işini kaybeden, daha düşük ücrete tabi olan ve kayıt dışı çalıştırılanların çoğunun yine kadınlar olduğu görülmektedir. Kadına cinsiyetinden kaynaklı olarak uygulanan her türlü olumsuz davranış ve politikalara karşı mücadele edilmeli, kadının desteklenmesi sağlanmalıdır” dedi.

Dünya Kadınlar Günü’nün her yıl 8 Mart’ta kutlanan uluslar arası bir gün olduğunu, kadın hakları hareketinin bir odak noktası olduğunu aktaran Dinç, “Aslında 129 kadın işçinin 8 Mart 1857’de hayatını kaybetmesiyle bugün Dünya Kadınlarına özel bir gün olarak kabul edilmiştir.Kadınlar ölmesin,şiddete maruz kalmasın, mağdur olmasın istiyoruz. Ölenkadın hemcinslerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. 8 Mart sadece kadınları hatırlamaya değil kadın haklarına, kadın erkek eşitsizliği ve kadına şiddet gibi sorunların tartışılmasına da vesile oluyor” dedi.

Dinç mesajını,  8 Mart Türkiye’de de Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor,çok şey konuşuluyor ama Türkiye’deki kadın devriminden ve yaratıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ten söz edilmiyor. Oysa Türkiye’deki kadınlar bugün sahip oldukları hakları tümüyle Atatürk’e borçludur. Dünya’da hiçbir ulusun kadını ben Anadolu kadınından daha çok çalıştım, ulusumu kurtuluş ve zafere götürmek için Anadolu kadını kadar hizmet ettim diyemez. Özgür demokratik bir gelecek biz kadınların ellerinde yükselecektir. Yaşasın kalınların insanca eşit yaşam mücadelesi. 8 mart dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun” diyerek sonlandırdı.