YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 12:01   Güncelleme : 27-04-2021 12:01

CHP’Lİ BİBER: ESNAF NE YAPACAĞINI BİLEMEZ DURUMDA

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Trend Medya’da Naime Akbin’in sunduğu Siyaset Meydanı programına katıldı.

CHP’Lİ BİBER: ESNAF NE YAPACAĞINI BİLEMEZ DURUMDA

Trend Medya’nın Youtube hesabından Naime Akbin’in sunumuyla gerçekleşen Siyaset Meydanı programına katılan CHP İl Başkanı Ahmet Biber, 1 yılı aşkın bir süredir içinde bulunulan pandemi sürecinin Artvin’e etkisini değerlendirdi.

Esnaf sürekli borçlanıyor

Genel duruma bakıldığında iyi bir durumda olmadıklarını ama 1 yılı aşkın süredir COVİD-19 belasının tekrar Türkiye’de etkili olması ve bu kısıtlamalar çerçevesinde hareket edilmesi, zaman zaman evlere kapanılması ister istemez günlük yaşamı ve iş yaşamını çok etkilediğini söyleyen Biber, “Bugün bakıyoruz, esnafın önemli bir kesimi kapalı halde. Lokantalar kapalı, çay ocakları kapalı, kafeler kapalı, kuaförlerin bir kısmı kapalı, berberlerin bir kısmı açık. Bakıyorsunuz ki esnafın kasasına 1 kuruş girmiyor. Zaten borçlu olan esnaf ne yapacağını şaşırmış durumda. Esnaf 1 yıldır Devlet’ten önemli bir destek görmedi ve esnafımız kredi çekerek işlerini idare ettirmeye çalıştı. Alınan krediler erteleniyor, krediler erteleniyor ama esnaf işini yoluna sokamadığı için gelen kısıtlamalarla iş başı yapamadıkları için iş hayatı olumlu bir şekilde gelişmediği için krediler ertelense ne olacak ki ertelenen kredi yine faizle erteleniyor, bir anlamı olmuyor esnaf için” diyerek esnafın var olan kredisini ödemek için yeniden kredi çektiğini, sürekli borçlandığını vurguladı.

Doğru dürüst destek verilmesi gerekiyor

Bu dönemde esnaflardan bir kısmının dükkânını kapatmak zorunda kaldığını, Artvin’in son dönemde en büyük sıkıntısının işsizlik olduğunu ifade eden Biber, “İşsiz olanlar iş aramak için İş ve İşçi Bulma Kurumunu bırakıp bize geliyorlar. İş bulabilmek için siyasi partilerden destek almak istiyorlar.  Maddi sıkıntılardan dolayı kamyonunu satan, dükkânını kapatan işsiz kalıyor ve bize geliyor. Köyünde çiftçilik yapamayan kalkıp iş aramak için, iş bulma ümidiyle bize geliyor. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık! Artvin’de 9 belediyemiz var, 9 belediyenin 7 belediyesini CHP olarak 2019 yerel seçimlerinde aldık. Artvin’de yerel iktidarı almanın getirdiği bir iktidar havasıyla vatandaşımız bizden iş umudu bekliyor fakat inanın ki belediyelerin durumu da iç açıcı değil. Belli kadrolar zaten var ancak yeni iş alanları açılacak, kapasite büyüyecek ki işçi alımı söz konusu olsun. Sıkıntılı bir sürecin içindeyiz. Buradan genel iktidara bir çağrı yapmak istiyorum: Esnafın 1 aylık kirasını karşılamak veya 500 liralık bir yardım yapmak bunlar çözüm değil. Ya doğru dürüst destek verilmesi lazım ya da kredilerin faizlerinin kaldırılması ve kredilerin taksitlerinin COVİD-19 salgını tamamen bitene kadar, hayat normalleşene kadar ertelenmesi gerekir” dedi ve mevcut iktidarın sorunları çözme konusunda azimkâr olmadığını, bazı kesimlere zarar verdiklerini düşündüğünü belirtti.

DİLAN ŞAHİNBAŞ