YEREL
Giriş Tarihi : 19-05-2021 11:14   Güncelleme : 19-05-2021 11:14

CHP’Lİ ALTIPARMAK: 19 MAYIS’TA GENÇLERİN SORUNU İŞSİZLİK

Cumhuriyet Halk Partisi İl Gençlik Kolları yönetimi 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP’Lİ ALTIPARMAK: 19 MAYIS’TA GENÇLERİN SORUNU İŞSİZLİK

19 Mayıs Atatürk’ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı vesilesi ile CHP İl Gençlik Kolları Yönetimi basın açıklaması gerçekleştirdi. Parti binasında gerçekleştirilen basın açıklamasını Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Altıparmak okudu. Altıparmak yapmış olduğu basın açıklamasında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102’nci yıldönümü kutlanırken Ulu Önder Atatürk’ün gençlere ne kadar önem verdiğinin anlaşıldığı bugünde, Türkiye’de yaşayan on iki milyon gencin yüzde yirmi beşinin işsiz olduğunu vurguladı.

19 Mayıs 1919’un, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk tarihinin en karanlık ve ümitsiz günlerinde Samsun'da milli mücadeleyi başlattığı, ulusal egemenliğin başlangıç günü olduğunu belirten Altıparmak, “Ulusumuzun kurtuluş meşalesinin yakıldığı tam yüz yıl önce 19 Mayıs 1919 tarihi, bizlere birlik ve beraberlik, mücadele ve dayanışma ruhunun güzelliğini yaşamayı, dik durmayı ve boyun eğmemeyi,  tüm dünyaya sesimizi duyurmayı, Ulu Önder Atatürk'ün izinde yürüyecek yüzlerce nesiller yetiştirmeyi gösterdi. Sadece 100 yıl değil, yüzlerce yıl da "Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa …" etmeyi gösterecektir” dedi.

Altıparmak açıklamasının devamında Türkiye’de gençlerin yaşadığı sorunlara değindi. Bir toplumda gençlerin geleceğe ilişkin beklentilerinin o toplumun gelişim çizgisini ve dinamiğini belirleyen önemli etkenlerden olduğunu aktaran Altıparmak, “Ekonomik hayat için yarışmanın ve başarının ön planda olduğu endüstri toplumlarında gençler için "gelecek kaygısı" çocukluk yaşlarından başlamaktadır. Türkiye’de 15 -24 yaş grubundaki yaklaşık 12 milyon genç bulunmaktadır. Ne yazık ki, her on gençten sadece dördü işgücüne katılmakta; genç işsizliği oranı 25,3’e ulaşmıştır. Bu rakam, genel işsizlik oranının neredeyse iki katıdır. Dahası, bu işsizler, sadece bir istatistikten ya da bir ekonomik veriden ibaret değildir. Bu rakamların bir de gerçek yüzleri, adları, hikâyeleri ve geçindirmekle yükümlü oldukları aileleri bulunmaktadır” diyerek Türkiye’deki genç işsizliğinin sebeplerinin başında; mevcut eğitim sisteminin işgücü talebini karşılayamaması, bir diğer ifade ile eğitim-istihdam dengesizliğinin yer almakta olduğunu ayrıca Türkiye’nin sahip olduğu genç işgücü yoğunluğuna karşın, genel anlamda işsizliğin, özel olarak da genç işsizliğinin çözüm bekleyen en önemli sorunlardan birisi olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2023 yılında yapılacak olan genel seçimler ile birlikte iktidara geleceğini ve ardından Türkiye’de bulunan genç işsizliği oranının düşmesi için gerekli tüm adımları atacaklarını belirten Altıparmak, açıklamasını “Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan olarak bırakan ecdadımıza yürekten teşekkür ediyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz” diyerek sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ