SİYASET
Giriş Tarihi : 06-01-2023 16:11

CHP’den zam protestosu: Memur ve emeklilerin lokması gasp edildi

CHP’den zam protestosu: Memur ve emeklilerin lokması gasp edildi

CHP Artvin İl Başkanlığı’nda toplanan parti üyeleri, memur ve emekli zamlarına karşı eylem düzenledi. CHP’li Atan, “Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaşları için yüzde 25 olarak açıkladığı maaş zammını bir gün sonra yüzde 30’a çıkarıldığını duyurdu. En düşük emekli aylığı 5 bin 500 lira olurken, en düşük memur maaşı ise aile ödeneği dahil 11 bin 839 TL oldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlıkları memur emekli ve memur maaşlarına ilişkin 81 ilde eş zamanlı açıklama yaptı.

Artvin Belediyesi önünde bir araya gelen CHP üyeleri “Emekli maaşı ile geçinemiyoruz insanca yaşamak istiyoruz” dövizleri eşliğinde “AKP zammını al başına çal” “Zam zulüm işkence işte AKP” “Çetelere değil emekçiye bütçe” sloganları attı.

‘SEFALET DÜZENİ’

CHP Artvin İl Başkanı Orhan Atan, halkın hissettiği enflasyonun ve ‘Saray’ın hissettiği enflasyon arasında fark olduğunu, TÜİK verileriyle memurların ve emeklilerin sofrasındaki lokmanın gasp edildiğini belirtti. Atan, şöyle devam etti:

“Saray rejimi son haftalarda sürekli "Enflasyonun belini kırdıklarından" bahsediyor. Ama gelingörün ki kırılan enflasyonun beli değil emeklilerimizin ve memurlarımızın hayalleri oldu.TÜİK'in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizinmaaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun veemeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı'nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarakaçıklandı.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu "Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışınhesabını vereceksiniz" diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde30'a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30'a yükseltildi,memur ve emeklilerimiz "Ya Kemal Bey olmasaydı" dedi.

Peki, Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? Elbetteyetmez!

● İktidara yakın İTO'nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93,

● Bağımsız ENAG'ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137,

● İktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK'in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27.

Bir yanda halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yanda Saray'ın açıkladığısahte enflasyon verileri var. Saray, milyonlarca memuru ve emekliyi işte bu sahte TÜİKenflasyonu oranında artışa mahkûm etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK'in verileriylememurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir.

Yüzde 30'luk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK'in makyajlı 6 aylıkenflasyon verisinden oluşmaktadır. Erdoğan'ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olaraksunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katlamamıştır. Tüm çalışanlarımız veemeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere,tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışanlarımızın ve emeklilerimizereva gördüğü artış oranı yüzde 14,6'dan ibarettir.

Saray, apartı haline getirdiği TÜİK'i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücretseviyesine getirmiştir. Saray düzeni tüm toplumu yoksullukta buluşturmaktadır. 2015 yılındaortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 kati iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir.

Öyle ağır bir tablo söz konusu ki, Türkiye'de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonunayakını asgari ücretin altında aylık almaktadır. SGK'nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 TLile, kimisi 1000 ile, kimisi ise 1500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır.

İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5500 TL olacağınıaçıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti! En düşükemekli aylığı alanlar yine haklı olarak "Ya Kemal bey olmasaydı" ne olurdu diye sordu.5500 TL ile bir ayda kim geçinebilir? Hiç kimse!AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5500 TL emekliaylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesineçekilmesi teklifini ise reddediyor.

Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerdenmaaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5'li çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor.Tercihini emekliden, memurdan, işçiden yana değil, bir avuç yandaştan yana kullanıyor.Milyonlarca memura, emekliye, dul yetime ve işçiye ise açlığı ve yoksulluğu reva görüyor.Emeklinin, memurun, işçinin sofrasından kepçeyle alan iktidar, söz konusu ücret zammıolduğunda kaşıkla veriyor. Emeklilerimiz, memurlarımız, işçilerimiz iktidarın asgari sefaletücretine, zam adı altında verdiği sadakaya muhtaç bırakılamaz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz! Kendi emeklisine ve çalışanına "fakirfukara" gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzenikuran bu Saray düzenini değiştireceğiz.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrı ve mücadelesiyle,

● EYT mağduriyeti son bulan milyonlarca yurttaşımız,

● 3600 Ek gösterge hakkına kavuşan memurlarımız,

● Taşerondan kadroya geçen işçilerimiz,

● Yıllardır bekledikleri kadroyu alan sözleşmeli personellerimiz,

Bugün "ya Kemal bey olmasaydı" diyorsa,Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor;

•Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız,

• İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz,

•Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktançıkaracağız,

•Emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemençıkartacağız,

• Emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafiedeceğiz.

Ekonomik buhrana, enflasyona, pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğimiz,

Hep birlikte zenginleşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlakakuracağız!”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber