SİYASET
Giriş Tarihi : 31-10-2022 10:47   Güncelleme : 31-10-2022 12:31

CHP’den Coşkulu Cumhuriyet Kutlaması

CHP’den Coşkulu Cumhuriyet Kutlaması

Cumhuriyet Halk Partisi İl Gençlik Kolları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü kutlamaları kapsamında tören düzenledi.

Valilik önünde yapılan program saat 13.00’de CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım, Deva Partisi İl Başkanı Hüsnü Altun ve ADD Artvin Şube Başkanı Ayla Varan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden programa Program’a Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, belediye çalışanları, parti yöneticileri ve üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Program İYİ Parti Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök’ün konuşması ile devam etti. Akgök, “Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlatmış olduğu Millî Mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri ulusal bir devletin onurlu, özgürce düşünebilen eşit haklara sahip birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir.

Devlet yönetimini kişilerin, ailelerin, bir zümrenin ya da sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet rejimi, 1923'ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturmuştur. Bireyi yurttaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımıza görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır. Devletimiz Cumhuriyet'in verdiği güç sayesinde uluslararası camiada bir yere sahip olmuştur. Dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bizler gelecek nesillere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve

milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehlikelere karşı duyarlı olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle herkesin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandığı konuşmasını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak bitirdi.

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Lozan Antlaşması’nın tabu niteliğinde olduğunu belirterek “Cumhuriyet, Atatürk’ün 28 Ekim 1923 akşamında dediği gibi ‘yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz’ dediğinde sanki her şey yolunda gidiyordu da Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyet hangi aşamalardan geçip kurulduğuna değinmek isterim. Cumhuriyetimiz bir milli mücadeleden sonra ilan edildi. 30 Ekim 1918 hepimizin bildiği gibi Mondros Ateşkes Antlaşması ile işgal edilmişti ülkemizin toprakları. Sarı saçlı, mavi gözlü Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadeleleriyle toparlanan Türk halkı o düşmanı kovmasını bildi, Cumhuriyet’i ilan etmesini de bildi. 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşması imzalandı. Hem topraklarımızı bölmek hem de Türk halkını esaret altına almak istiyorlardı ama işte o sarı saçlı mavi gözlü dev adamın önderliğinde verilen mücadele ile Lozan Antlaşması yapıldı. Sevr'e karşı Lozan, bizi yok etmek isteyenlere karşı Lozan’da İsmet Paşa’nın önderliğinde yapılan Lozan Antlaşması Türkiye’nin tapusudur. Lozan Antlaşması ile şunu ispat etti Türkiye Cumhuriyeti, Bu millet esir alınamaz, bu millet bin yıldır hür yaşamış, hür yaşamaya da devam edecek.

Cumhuriyet ile birlikte Türkiye büyük kazanımların kazandığını belirten Biber “Bir mücadelenin sonunda, bir milli kurtuluşun ardından ilan edildi. Onun içindir ki bizim Cumhuriyetimiz, ‘Muz Cumhuriyeti’ değil, bizim Cumhuriyetimiz, laik demokratik bir Cumhuriyettir. Cumhuriyet ile neleri kazandık? Kadınlarımız nüfus sayımlarında sayılmıyordu. Kadınlarımız Cumhuriyetin sayesinde vatandaş olduklarını gördü. Medeni Kanun’la kadın erkek eşit hale geldi. Biz Arap harfleriyle eğitim görüyorduk. Eğitim devrimi, harf devrimi yapıldı ve Türk milletinin dili yoktu, Türkçeye kavuştu. Bu Cumhuriyet bunları yaptı. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımdan sonra tüm milletler büyük sorunlar yaşamasına rağmen Türk Devleti, uçak fabrikalarını kurdu ve diğer fabrikaları kurdu. O fabrikalar sayesinde bizim halkımız o fabrikalarda çalışmaya başladı. Kadınlarımıza 7 Aralık 1934’de kadınlar seçme seçilme hakkı verildi. Türk kadını seçme seçilme hakkına kavuştuğu zaman henüz Fransa’da bile kadınların seçme seçilme hakkı yoktu. İşte bize bunları sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları” dedi.

Biber, Millet İttifakının iktidarlığında Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi değerleri ile buluşturacaklarını ve demokrasiyle taçlandıracaklarını belirterek “Atatürk daha cumhuriyeti Erzurum Kongresindeyken düşünüyordu. Mazhar Müfit Bey’e dedi ki ‘bir kağıt kalem al’ sonrasında 10 madde yazdırdı. İlk madde söyle idi; Savaştan sonra kurulacak olan idare şekli Cumhuriyettir. Mazhar Müfit Bey ‘niye Cumhuriyet’ diye sorduğunda bir daha yenilmemek, sömürge olmamak, ikinci sınıf millet muamelesi görmemek ve dünya milletleriyle eşit olmak, halkı kaldırmak ve en büyük seferberliği, eğitim seferberliği ile o toplumu aydınlatamazsanız, eğitmezseniz o toplumla kalkınamazsınız. Onun için Eğitim seferberliği ilan edildi. Eğitim konusuna getiriyor şimdi de yeni insan diyor geleceği kuracak, yaşatacak ve yüceltecek bir akıllı, azimli ve bilgili yurt seferber, çalışkan yeni bir insan yetiştirmemiz şart diyor ve devam ediyor bu hamleleri yapmazsak yarın aynı tehlikelerle karşı karşıya kalırız diyor. Bizim Cumhuriyetimiz budur değerli arkadaşlar Türkiye Cumhuriyeti böyle Cumhuriyettir. Her ne kadar Cumhuriyeti niteliklerinden uzaklaştırmaya çalışsalar da bunu asla başaramayacaklar. Umuyoruz ki Cumhuriyetin ikinci yüzyılında yeniden Türkiye Cumhuriyeti kendi değerleri ile buluşturacağız ve demokrasiyle taçlandıracağız. Bunu da millet ittifakının iktidarıyla yapacağız’ dedi ve  sözlerini “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun” diyerek sonlandırdı.

Ayşe ÖZDER

Artvin'de HaberArtvin'de Haber