YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2021 10:49   Güncelleme : 01-07-2021 10:49

CHP’den Başkan İskenderoğlu’na ziyaret

CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Örgütlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Orhan Atan, CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, CHP Borçka İlçe Kadın Kolları Başkanı Eda Çil, CHP Borçka Gençlik Kolları Başkanı Serdar Genç ve Parti İlçe yönetimi ile birlikte Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu’nu ziyaret etti.

CHP’den Başkan İskenderoğlu’na ziyaret

“Üretenin temsilcisiyiz”

İskenderoğlu yaptığı açıklamalarda, ülke de tarım politikasının yok denilecek kadar zayıf ve çok ciddi eksiklerin olduğunu ifade ederek, “Geçmişten atalarından öğrendikleri kadarıyla doğru veya yanlış tarımı yapmaya çalışıyorlar. Mevcut iktidar Partisi ve gerek muhalefet partileri 81 vilayete hangi ürün ile tarımın yapılması gerektiğini ülkenin ve dünyanın hangi ürünlere ihtiyacı olduğunu tespit etmesi gereklidir. Bunla ilgili verimi en yüksek ve ekonomik getirisi maksimum hangi ürün işlenirse üretici ve tüketici kazanır diye düşünülerek bu konunun muhasebesin yapılması ve bir tarım politikasının geliştirilmesi lazım. Ben bu konuda iktidar partisi ve gerek muhalefet partilerinin de eksikleri olduğunu düşünüyorum çünkü her ne kadar Ankara, İstanbul gibi şehirlerde bu politikalar yapılsa da yereldeki vatandaşlar bunu bilmiyor. Bizler ülkemizin en çok çalışan, üreten, kazanan ve en çok ezilen kesiminin temsilcisiyiz. Bütün STK’ların önemi büyük ama biz üreteniz biz üretmezsek sanayide, esnafta, tüketicide hepsi havada kalır. Bu yüzden biz üretenin temsilcisiyiz.

“Arazilerin büyük bir kısmı boş”

Türkiye’nin en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olduklarını ve 5 Milyonun üzerinde üyelerinin olduğunu belirten İskenderoğlu, “Fakat biz hala üreticilerin problemlerini aktardığımız zaman yeterince anlaşılamıyoruz. Arazilerde üç yüze yakın üreticiyi uygulamalı olarak eğittik. Çay, fındık gibi gelenekselleşmiş tarımların üreticileri diğer kişilerden daha fazla bilgiye sahip olduğunu iddia ediyor ve bu tarz toplantılara ilgi göstermiyor. İlgi uyandıramıyoruz. Bizler köylerde hem arıcılık ile ilgili hem de fındık bakım beslenmesi ve zararlarla ilgili örnek çalışmalar yaptık, kurslar düzenledik. Hem ilimizde hem köylerimizde farklı şeylerin yapılmasına ihtiyaç vardır” dedi. Kaynarca, alaca ve ibriklide bir çalışma yürütüldüğünü ve arazilere bakıp dolaşıldığında arazilerin büyük bir kısmının boş olduğunu belirten İskenderoğlu, “Ne fındık ne çay hiçbir şey yok. Yıllardır orman işçiliği yapılmış ve bugün orman işçiliğinden de vazgeçilmiştir. Araziler boş bir şekilde. Bizlerin burada hem Artvin’e hem de komşu ülkelere ürün verebilecek bir kapasitede insan gücümüz ve arazimiz var” diye konuştu.

“Plan ve programların yapılması gereklidir”

CHP İl Başkanı Ahmet Biber, üretim konusunda plan ve programların yapılması gerektiğini söyleyerek, “Toprak testlerini biz yapamayız. Burada ne üretilebilir ve nasıl daha iyi ürün üretilir gibi şeylerin muhasebesini ben değil devletin yapması gereklidir. Artvin Çoruh Üniversitesinin bu konuda çalışmaları da var. Üretim konusunda destek olmaları ve testlerin yapılması lazım. Kooperatifleşmeyi birer birer üretmektense kişilerin bir araya gelerek toplu bir şekilde üretim yapmaları gereklidir. Merkez Belediyesi tarıma destek konusunda ata tohumu üretip fide haline getirerek dağıtım yapıyor” dedi.