YEREL
Giriş Tarihi : 26-04-2022 09:05   Güncelleme : 26-04-2022 09:05

CHP’den 23 Nisan Etkinliği

CHP’den 23 Nisan Etkinliği

Cumhuriyet Halk Partisi İl Gençli Kolları Örgütü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda program gerçekleştirdi.

Valilik önünde gerçekleştirilen programa CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Altıparmak, Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Avukat Reşat Murat Genç, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Parti üyeleri ve halk katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İ Başkanı Kemalettin Akgök, Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayla Varan Atatürk heykeline çelenk sunumu gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Avukat Reşat Murat Genç, “ATATÜRK DİYOR Kİ! Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunması ancak ve ancak tam ve kat'î mânasiyle millî egemenliğin kurulmuş bulunmasına bağlıdır. Bundan ötürü hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası millî egemenliktir.

Bugün egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu gerçeğinin vücut bulduğu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. Yıldönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramını kutlamak için toplandık.

Hepiniz hoşgeldiniz” dedi.

Genç ayrıca “Kurtuluş savaşını yöneten ve bu ülkenin nabzı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününün Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmesi tesadüf değildir. Bu durum bundan 102 yıl önce vatanı kurtuluşa götürecek meclise verilen önem ile o meclisin getirdiği devrimleri asırlarca koruyacak, yarınlarımızın teminatı çocuklara verilen önemin örtüşmesinden gelmektedir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.Kendinizin Ne Kadar Önemli, Değerli Olduğunuzu Düşünerek Ona Göre Çalışınız. Sizlerden Çok Şey Bekliyoruz’ şeklindeki sözlerinden, onun çocuklara verdiği önemi daha da net anlıyoruz” ifadelerini kullanarak Dora Soydan’ı konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

Dora Soydan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Değerli büyüklerim, sevgili arkadaşlarım,

Mavi gözlü sarı saçlı devin kurduğu bu güzel ülkede bir çocuk olarak bu konuşmayı yapmaktan gurur duyuyorum ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutluyorum.

Bugün kutladığımız bu bayramı aslında yine geçmişteki bir çocuğa borçluyuz. Dünyanın acılarla dolu, savaşlarla dolu günlerinde doğan bir çocuğa. Daha ilk yaşlarında babasını kaybeden bir çocuğa. O çocuk büyüyorve bir ulusun kaderini değiştiriyor. O çocuk büyüyor çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kuruyor. O çocuk büyüyor, egemenliğin sadece ve sadece millete ait olduğunu söylüyor, 23. Nisan 1920’de TBMM’yi açıyor ve bugünü de yine çocuklara armağan ediyor. O çocuk dünya halklarına umut oluyor.

Bunları söyledim çünkü bir çocuğun dünyayı nasıl değiştirebileceğini anlatmak istedim. İşte biz çocuklar, bu gücümüzün farkındayız. Ve bu gücümüzün de azmimizin de ulu önder Atatürk’ten geldiğini söylüyoruz. Ne mutlu bize ki onun kurduğu ülkede dünyaya geldik ve onun kurduğu ülkede büyüyoruz. Ve yine onun kurduğu ülkenin geleceğinde de bizler olacağız.

Değerli büyüklerim,

Biz çocuklar din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı bilmiyoruz. Ancak sevginin dilinden, barışın sözünden anlıyoruz biz. Sizlerden de böyle ayrımcılık yapanlara karşı çıkmanızı istiyoruz.

Görüyoruz ki bazı çocuk arkadaşlarımız tarlalarda, sanayide, çeşitli yerlerde çalışmak zorunda kalıyor. Unutulmasınki biz çocukların çalışacağı tek yer okullardır, derslerdir. Çocuk işçiliklere son verilmesini talep ediyoruz.

Dünyada arkadaşlarımızın savaşlarla, açlıkla mücadele ettiğini görüyoruz. Huzurun ve barışın hakim olduğu günler diliyor ve tüm dünya çocuklarına selam gönderiyoruz.

Saygıdeğer büyüklerim

Ayrıca sizlerin bugün oturduğunuz koltuklar aslında bizlerin size emaneti olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Son olarak, bizlere bu bayramı armağan eden Atatürk’e ve bizlere Atatürk’ü öğretenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Nabzımızın Atatürk olarak atmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini haykırıyoruz.

Yaşasın 23 Nisan! Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!”

Dilan Şahinbaş